100 PAGRINDINIŲ VIENARŪŠIŲ VARTOJIMO PREKIŲ IR PASLAUGŲ MAŽMENINĖS KAINOS 2015 M. GEGUŽĖS MĖN.

Gegužės mėn. iš 100 stebimų pagrindinių vienarūšių vartojimo prekių ir paslaugų 45 prekių ir paslaugų kainos eurais padidėjo, 37 – sumažėjo, 18 – nepasikeitė.

2015 m. gegužės mėn., palyginti su balandžio mėn., stebėti dideli daržovių ir vaisių kainų pokyčiai: morkos pabrango 51,8 proc., svogūnai – 50, vėlyvieji baltagūžiai kopūstai – 26,1, obuoliai – 19,4, rauginti kopūstai – 8,5, pomidorai – 3,1 proc., o atpigo ankstyvieji baltagūžiai kopūstai – 19,7 proc., bananai – 2,1 proc.

Iš kitų prekių daugiausia pabrango vienkartiniai švirkštai – 8,3 proc., apelsinų sultys – 6,5, A-95 benzinas – 5,9, dyzeliniai degalai – 5,5, juoda duona – 4,1, kefyras (2,5 % riebumo) – 4, malta natūrali kava – 3,9, smulkus baltasis cukrus – 3,7, grikių kruopos ir šaldyta jūros lydekos filė – po 2,7, grietinė (30 % riebumo) – 2,6 proc., o atpigo Lietuvoje pagamintas alus – 7,9 proc., kalakutų krūtinėlių filė – 6,4, pasterizuotas pienas (2,5 % riebumo) – 3,8, ilgagrūdžiai baltieji ryžiai – 3,6, moteriškos elastinės pėdkelnės – 3,4, šokoladu glaistytas vanilinis varškės sūrelis ir aukščiausios rūšies virtos dešrelės – po 3,1, joduota smulki druska – 2,9, koldūnai su mėsos įdaru – 2,8 proc.

Iš paslaugų atpigo danties plombavimas helio plomba – 0,6 proc., moteriškų batelių pakulnių pakalos pakalimas – 0,5, cheminis vyriško kostiumo valymas ir dienos pietūs restorane ar kavinėje – po 0,3 proc., o pabrango vienkartinis važiavimas lengvuoju taksi ir lengvojo automobilio išorės plovimas automatinėje plovykloje – po 0,3 proc.

Gegužės mėn. 100 pagrindinių vienarūšių vartojimo prekių ir paslaugų vidutinėms mažmeninėms kainoms apskaičiuoti buvo užregistruota 13 367 kainos eurais 984 prekybos ir paslaugų įmonėse ir vietos vienetuose 18 miestų.

Vartojimo prekės ir paslaugos kainoms stebėti buvo atrinktos atsižvelgiant į namų ūkių išlaidų tam tikroms vartojimo prekėms ar paslaugoms įsigyti dalį bendrose piniginėse vartojimo išlaidose, jų populiarumą tarp gyventojų (remiantis visuomenės apklausos rezultatais), vartojimo reguliarumą, vienarūšiškumą, kainų kitimo dažnumą. Atrinkti populiariausi Lietuvos rinkoje prekių ženklai ir pakuotės, tiksliau apibrėžtos prekių ir paslaugų kainas lemiančios charakteristikos. Kainų duomenys nerenkami turgavietėse ir kaimo vietovių parduotuvėse. Vidutinės kainos skaičiuojamos kaip paprastas surinktų kainų aritmetinis vidurkis.

Vartojimo prekių ir paslaugų vidutinės kainos eurais ir kainų pokyčių reikšmės, apskaičiuotos remiantis vartotojų kainų indeksui (VKI) skaičiuoti surinktais duomenimis, gali skirtis nuo šiame pranešime paskelbtų 100 pagrindinių vienarūšių vartojimo prekių ir paslaugų vidutinių kainų ir kainų pokyčių. Skirtumai gali atsirasti dėl to, kad Rodiklių duomenų bazėje skelbiamos vartojimo prekių ir paslaugų vidutinės kainos, įvertintos remiantis VKI skaičiuoti surinktais duomenimis, apskaičiuojamos kaip svertinis aritmetinis vidurkis, nesiekiant didesnio prekių ir paslaugų vienarūšiškumo, naudojant VKI sudarymo tikslams taikomus metodus, įvertinant produktų kokybės pasikeitimų įtaką kainų lygiui, renkant kainas ne tik miestų prekybos ir paslaugų įmonėse ir vietos vienetuose, bet ir kaimo vietovių parduotuvėse bei turgavietėse.

Išsamią metodinę informaciją apie pagrindinių vienarūšių vartojimo prekių ir paslaugų mažmeninių kainų statistinį tyrimą euro įvedimo laikotarpiu ir jį įvedus rasite čia.

Sąvokos

Faktinė kaina – kaina, kuria prekę ar paslaugą įsigyja vartotojas, įskaitant visus mokesčius (pridėtinės vertės mokestį, akcizus, apyvartos mokestį, prekybos antkainį ir kt.) ir įvairias nuolaidas (sezonines, šventines, išpardavimo ir pan.)

Įprastinė kaina – kaina, kuria prekę ar paslaugą įsigyja vartotojas, įskaitant visus mokesčius (pridėtinės vertės mokestį, akcizus, apyvartos mokestį, prekybos antkainį ir kt.), bet neįskaitant nuolaidų (sezoninių, šventinių, išpardavimo ir pan.).

2015 m. birželio mėn. 100 pagrindinių vienarūšių vartojimo prekių ir paslaugų mažmenines kainas ir jų pokyčius skelbsime 2015 m. liepos 13 d.

Daugiau informacijos šia tema rasite Oficialiojo statistikos portalo skyrelyje „Jausk kainų pulsą“.

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE