Autizmo supratimo diena

Balandis – autizmo supratimo mėnuo.

Autizmo spektro sutrikimas – tai ne liga, tai kitoks aplinkos suvokimas, bendravimas, elgesys.

Nuo 2007 m. Jungtinių Tautų organizacija paskelbė balandžio 02 d. Tarptautine Autizmo supratimo diena.

Mes, kitokių vaikų mamos ir tėčiai, sesės ir broliai, turime imtis iniciatyvos apie tai kalbėti.

Autizmas (pilnas pavadinimas – autizmo spektro sutrikimas) yra būklė, raidos ypatumas. Pagrindiniai autizmo požymiai yra socialinės sąveikos, vaizduotės, gestų ir nežodinio bendravimo, jutiminio/sensorinio atsako skirtumai arba sutrikimai, taip pat siauras interesų spektras ir pasikartojantis elgesys.

Kiekvienas asmuo, turintis autizmo spektro sutrikimą, gali mokytis, pasiekti pažangos ir patirti buvimo bendruomenėje džiaugsmą – o kelias tam yra jo individualių poreikių supratimas.

Esame įsitikinę, kad supratimas, bendruomeniškumas, mūsų visų išmintis, pagalbos efektyvumas gali augti – kaip medis.

Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ šią dieną kviečia visus, kuriems rūpi autizmo tema, kartu sodinti Supratimo medį – kaip išminties, bendrystės ir vilties augti simbolį.

Prie Supratimo medžio sodinimo akcijos jungiasi daugybė švietimo įstaigų bendruomenių visoje Lietuvoje.

Mėlyna – šios dienos simbolinė spalva, raginanti pasaulį matyti kitaip. Ir tu pabandyk nors šiandien į pasaulį pažiūrėt kiek kitaip – apsirenk mėlynai. Taip išreikši supratimą ir palaikymą. Tai svarbu šiems žmonėms ir jų šeimoms.

Balandžio 11 d. 15 val. Supratimo medį  sodinsime ir Šakiuose .

Supratimo medžio sodinimo akcijos dalyviai dalinsis bendryste ir arbata!

 Renginį globoja Šakių rajono  savivaldybė.

Organizatoriai –  Šakių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius;

Rajono  savivaldybės Neigaliųjų reikalų koordinacinė taryba

Rajono savivaldybės Šeimų taryba

 

APIE AUTIZMĄ TRUMPAI:

Autizmas vadinamas augančia globalia epidemija, tai labiausiai plintantis rimtas raidos sutrikimas pasaulyje – autizmas nustatomas daugiau vaikų, nei diabetas, vėžys ir AIDS kartu sudėjus.

Kiekvienais metais autizmo diagnozių nustatoma vis daugiau, šis sutrikimas maždaug 4 kartus dažniau nustatomas berniukams, nei mergaitėms, tačiau jis nepriklauso nuo rasės, kultūros, šalies išsivystymo lygio.

PSO duomenimis, maždaug 1,6 % pasaulio populiacijos turi šį sutrikimą, t.y. virš 80 mln. pasaulio gyventojų. Paskutinės studijos rodo dar didesnį šio sutrikimo paplitimą.

Pirmą kartą autizmą aprašė daktaras Leo Kanneris 1943 metais.

Autizmo priežastys nežinomos, pasaulyje atliekama daugybė tyrimų joms nustatyti. Kol kas patikimų duomenų kas sukelia autizmą nėra.

Vaistų (medikamentų, gydymo) nuo autizmo nėra, tai visą gyvenimą trunkantis sutrikimas.

Autizmo sutrikimo simptomai labai įvairūs. Autizmas nėra liga. Tai neurologinis raidos sutrikimas, kuris paprastai lemia žmogaus nepakankamą socialinių įgūdžių, kalbos ir elgesio vystymąsi ar jo sulėtėjimą. Kadangi autizmo simptomai ne visiems vienodi, tai apima tam tikrą sutrikimų spektrą ir vadinama Autizmo spektro sutrikimais (ASS).

Maždaug 25% turinčių ASS sutrikimą visai nekalba.

Išsivysčiusiose šalyse dažniausiai autizmo spektro sutrikimai diagnozuojami vaikams tarp 2 ir 4 metų amžiaus. Ankstyva diagnostika galima jau 18 mėn. amžiaus vaikui, o pirmieji požymiai gali būti matomi jau 6 mėnesių kūdikiui.

Šeimoms, auginančioms ASS turinčius vaikus, tenka didžiulis kasdieninis stresas, didesnis nei bet kokio kito neurologinio sutrikimo. Tai daugybę kartų didina tėvų skyrybų, depresijų, net savižudybių riziką. Dėl visuomenės nesupratimo, tokios šeimos dažnai pasmerktos socialinei izoliacijai.

Gydymo nuo autizmo nėra, tačiau vaikams labai reikšmingai galima padėti taikant specialų ugdymą. Taikomoji elgesio analizė (TEA) (angl. – ABA) – moksliniais tyrimais grįstas ir šiandien efektyviausias bei plačiausiai naudojamas pagalbos metodas vaikams su autizmo bei kitais elgesio-emocijų sutrikimais ugdyti. Tai griežtai struktūruotas, orientuotas tik į individualius vaiko gebėjimus metodas, kuris apima įvairiapusį įgūdžių ugdymą, visuomenės normas atitinkančio elgesio formavimą, ugdo protinius gebėjimus, komunikaciją, suvokimą, dėmesį, kalbą bei teigiamai veikia individualius raidos sutrikimo požymius. Geresnių rezultatų pasiekiama pradėjus TEA taikyti kuo ankstyvesniam amžiuje (iki 3-4 metų) kuo natūralesnėje socialinėje aplinkoje. TEA metodo pagalba išugdomi ne tik socialiniai, komunikaciniai gebėjimai, bet kasdieniai savitarnos įgūdžiai.

 

Šakių rajono savivaldybės informacija

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas