Būti buhalteriu – ir pašaukimas, ir hobis

Marius ŽITKUS

Kazlų Rūdos krašte sėkmingai veikia keli šimtai įmonių, kuriančių darbo vietas čia gyvenantiems žmonėms ir prisidedančių prie ekonominio savivaldybės vystymosi. Nors Kazlų Rūda labiausiai garsi didelėmis medienos ir baldų pramonės įmonėmis, visgi čia netrūksta ir smulkaus bei vidutinio verslo atstovų. Neretai, siekiant įsigyti norimą produktą ir paslaugą, žvalgomasi į artimiausiuose didmiesčiuose įsikūrusias bendroves, nepelnytai pamirštant verslą, esantį arčiausiai mūsų. „Kazlų Rūdos laikraštis” pradeda straipsnių ciklą apie mūsų savivaldybėje veikiančias įmones, kurios sėkmingai gyvuoja siūlydamos tokias pat, o neretai ir kokybiškesnes galimybes krašto žmonėms. Šiame numeryje pristatome individualią įmonę „Uglė”, verslo klientams ir privatiems asmenims teikiančią buhalterines ir finansų valdymo paslaugas bei konsultacijas.

Keičiasi verslininkų požiūris

Vienuoliktus veiklos metus skaičiuojančios, vienintelės Kazlų Rūdos mieste veikiančios buhalterinių paslaugų įmonės „Uglė” savininkė Lina Brusokienė sako, kad sėkmingai plėtoti mėgstamą veiklą leidžia besikeičiantis verslininkų požiūris į buhalterinę apskaitą: „Mūsų klientai žino, kad svarbu pinigus ne tik uždirbti, bet ir juos mokėti teisingai valdyti. Tam reikia finansinių žinių, kurios padeda verslui augti.“

Didžiausią buhalterinių paslaugų įmonės klientų skaičių sudaro Kazlų Rūdos savivaldybėje registruotos bendrovės. Pasak įmonės, įsikūrusios Kazlų Rūdos verslo inkubatoriuje, vadovės, klientams patogu tai, kad vienoje vietoje verslininkai gali gauti kokybiškas buhalterines paslaugas, finansinę savo įmonių informaciją ir konsultacijas, yra profesionaliai atstovaujami Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) bei Sodroje.

Darbo įvertinimas – ilgamečiai klientai

„Savo veiklą pradėjome kaip buhalterinių paslaugų įmonė, tačiau šiuo metu klientus konsultuojame ir finansiniais bendrovių valdymo klausimais. Netrukome juos įtikinti, kad atsakingas finansinis įmonės veiklos planavimas padeda įmonės plėtrai, investiciniams projektams, bendradarbiaujant su bankais,“ – pasakoja p. Lina.

L. Brusokienė džiaugiasi, kad įmonės „Uglė“ klientai – ilgamečiai partneriai: „Tai yra geriausias mūsų darbo įvertinimas. Pastebėjau, kad įmonės, kurios skiria tinkamą dėmesį apskaitai ir finansų valdymui, sparčiai užauga ir plečia savo veiklą. Tai įkvepia ir džiugina. Ne be reikalo sugalvojome įmonės kredo: „Mes padedame augti.“ Pašnekovė įsitikinusi, kad, dirbant kartu su įvairiais partneriais, profesine prasme tobulėja ir jos įmonė.

Klientų ramybė apdrausta

Paklausta, kuo apskaitos paslaugas teikianti įmonė pranašesnė prieš buhalterę, dirbančią bendrovėje, p. Lina visų pirma įvardina faktą, kad jos įmonė savo veiklą yra apdraudusi civilinės atsakomybės draudimu. Taip pat papildomai apsidrausta nuo darbo klaidų. „Jei dėl mūsų kaltės įmonės patirtų nuostolių, juos padengtų mūsų draudimo kompanija,“- sako įmonės vadovė. „Galbūt didelėje įmonėje patogiau, kai buhalteris yra vietoje. Tačiau mes savo klientų įmonėse apsilankome ne rečiau nei kartą per savaitę, vizitų metu su darbuotojais kalbame apie iškilusias problemas, konsultuojame. Kitas svarbus dalykas – kliento įmonės veiklos ir duomenų konfidencialumas. Kiekvienas naujai darbą mano įmonėje pradedantis darbuotojas pasirašo griežtą konfidencialumo sutartį. Tai viena iš svarbiausių įmonės vertybių.“

Įmonės darbuotojos siekia, kad visa reikalinga buhalterinė informacija klientus pasiektų tinkamai, laiku ir būtų tiksli. „Iš pradžių naujus partnerius stebina mūsų reiklumas. Prašome laiku pateikti dokumentus, raginame nevėluoti. Tačiau pripratę prie sutarto ritmo, vėliau džiaugiasi sėkmingu bendradarbiavimu, nes žino, kad nebereikės jaudintis per mokestinius patikrinimus,“ – sako L. Brusokienė.

Įmonės darbuotojos nuolat tobulinasi įvairiuose seminaruose, kaupia žinias tiesioginėse konsultacijose su VMI specialistėmis. Įmonė „Uglė“ yra Lietuvos apskaitos įmonių asociacijos narė, aktyviai dalyvauja jos veikloje. Neseniai įmonės vadovė L. Brusokienė baigė pirmuosius mokymus Tarptautinės buhalterių asociacijos ir finansų analitikų institute.

Ir darbas, ir hobis

L. Brusokienė neslepia, kad buhalterija jai – ne tik darbas, bet ir hobis: „Nemažai savo laisvo laiko ir lėšų investuoju į save, tai yra žinių stiprinimą.“

Individualios įmonės „Uglė“ savininkės buhalterinio darbo patirtis – 16 metų. Mokykloje nesvajojusi tapti buhaltere, p. Lina po darbo vienoje įmonėje atrado savo pašaukimą: „Man didžiulį įspūdį paliko ten dirbusi vyriausioji buhalterė, kuri buvo stipri asmenybė ir labai kvalifikuota savo darbo žinovė. Ji turbūt įkvėpė mane pasirinkti šią profesiją.“

Buhalterio darbas nenuobodus

L. Brusokienę stebina jaunimo nenoras studijuoti buhalterijos specialybę, manant, kad tai neverta dėmesio, neperspektyvi ir nuobodi profesija. „Anaiptol, bendraudama su gimnazistais, kuriuos tenka lankyti pristatant savąją profesiją, pasakoju, kad buhalterijos studijos jiems gali padėti tapti puikiais finansininkais, kvalifikuotais auditoriais. Buhalterių įmonėms reikės visada. Mūsų profesijoje reikia nuolat tobulintis ir kaupti žinias, čia netrūksta pasikeitimų. Noriu pakeisti jaunų žmonių stereotipus,“ – sako L. Brusokienė. Pasak p. Linos, buhalteriui reikia analitinio mastymo, kūrybiškumo ir žinių turėjimo iš įvairių sričių. „Geras vyriausiasis buhalteris įmonės vadovui padės ir gamybos, personalo, prekybos atsargų valdymo srityse. Mūsų darbe dirba savo darbo fanai,“ – įsitikinusi pašnekovė.

L. Brusokienei teko dirbti ir audito įmonėje. „Visgi tikrinti kitų parengtus dokumentus, fiksuoti klaidas – ne man. Geriau jaučiuosi pati kurdama buhalteriją. Taip, tai kūrybinis darbas, kuris leidžia realizuoti sukauptas žinias ir pritaikyti jas praktikoje,“ – mitą apie sausą ir neįdomų buhalterio darbą sklaido buhalterinių paslaugų įmonės vadovė. Paklausta apie tai, kas suformuoja tokį visuomenės požiūrį, l. Brusokienė sako, kad tam įtaką daro pats buhalterio darbas. Stereotipai atsirado dėl buhalterių reiklumo, kurio reikia siekiant suvaldyti procesus įmonėje. „Vadovams pateikiamos žinios turi būti tikslios, tad esame cerberiai įmonėje,“ – juokauja p. Lina. Anot pašnekovės, buhalteriai gyvena laiko rėmuose, kuriuos nustato ataskaitų teikimo terminai. Noras turėti reikalingus duomenis verčia būti reikliais, o kartais ir griežtais.

Prisideda prie socialinių projektų

Kurdama ir plėtodama savąjį verslą, p. Lina nepamiršo ir socialinės verslo atsakomybės bendruomenei: „Nors mūsų įmonė nedidelė, tačiau mielai prisidedame prie širdžiai mielų projektų. Įmonė neatlygintinai tvarko organizacijų „Padedu augti“ ir „MP-mamos pienas“ buhalteriją, bendradarbiauja su Kazlų Rūdos orkestru. Didžiuojamės, kad galime prisidėti prie naudingų iniciatyvų. Organizacijos vertina mūsų pagalbą, o mes nuo jų užsikrauname teigiamos energijos,“ – galimybe padėti visuomenininkams džiaugiasi L. Brusokienė. Buhalterinių paslaugų įmonės atstovės kasmet skiria dalį savo pajamų mokesčio paramos gavėjams, apie tokią įstatymų suteiktą galimybę primena ir visiems įmonėms klientams. “Šiuo metu norint skirti 2 proc. savo pajamų mokesčio tai galima padaryti tik pildant formą VMI interneto tinklalapyje. Mielai pakonsultuojame geros valios žmones apie šio dokumento parengimą, nes galimybė paremti mokyklą, darželį ar kitą pasirinktą visuomeninę organizaciją ugdo visų mūsų socialinės atsakomybės ir solidarumo jausmą,” – įsitikusi p. Lina.

Vis dažniau kreipiasi gyventojai 

Vis dažniau įmonės paslaugomis naudojasi privatūs asmenys, kuriems prireikia pagalbos pildant kasmetines pajamų ir turto deklaracijas. Pasak p. Linos, pastaraisiais metais VMI tapo reiklesne, siunčia priminimus apie būtinybę teikti pajamų deklaracijas. Šiemet tokio kvietimo sulaukė beveik 200 000 Lietuvos gyventojų. „Mes padedame gyventojams susitvarkyti su jų asmeninėmis pajamų ir turto deklaracijomis, konsultuojame. Paprastai inspekcijoje prieš gegužės 1 d. būna didžiulės eilės gyventojų, kurie VMI atstovių prašo pagalbos pildant dokumentus. Na, o mes tokias paslaugas, padėdamos taupyti brangų žmonių laiką, teikiame čia Kazlų Rūdoje“, – pasakoja L. Brusokienė. Paslaugas, be abejo, mokamos, tačiau gyventojai jau įsitikino, kad nepateikti duomenys VMI užtraukia baudą bei delspinigius, kurie yra didesni nei buhalterių paslaugos.

L Brusokienei neretai tenka diskutuoti apie gyventojų ir verslo pareigą mokėti mokesčius. „Kalbėdama su jaunimu primenu jiems, kad mokami mokesčiai leidžia funkcionuoti valstybei – tada visuomenė gali tikėtis kokybiškų medikų, gaisrininkų, policininkų ar pedagogų paslaugų, tvarkingų gatvių bei kelių. Tačiau netgi mokant mokesčius galima sutaupyti. Netikite? Teisingas mokesčio apskaičiavimas ir sumokėjimas jus apsaugo nuo galimos baudos, delspinigių,“ – netikėtą, bet įtikinamą argumentą pateikia patyrusi buhalterė.

Netrukus pasitiks „naujuosius metus“

Paklausta, ar buhalterio profesija ją įpareigoja visą laiką laikytis finansinės disciplinos, p. Lina nusikvatoja ir sako, kad kaip ir visos moterys, savęs nevaržo norėdama įsigyti trokštamą pirkinį. Tačiau dažniausiai elgiasi finansiškai drausmingai, to paties moko ir savo vaikus.

Neužilgo p. Lina ir jos kolegės galės šiek tiek atsipūsti nuo darbų gausos ir juokauja, kad „pagaliau pasitiks naujuosius buhalterių metus“. Svarbiausi įmonių finansinių ir buhalterinių duomenų pateikimo terminai baigiasi gegužės-birželio mėnesiais, tad dabar pats darbymetis visoms trims įmonėje dirbančioms buhalterėms. Atsiradusią laisvo laiko dalį įmonės darbuotojos planuoja skirti tolimesniam savo žinių ir kompetencijų stiprinimui.

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE