Paroda apie tremtinius

Zanavykų muziejus minint 70-tąsias masinių Lietuvos gyventojų trėmimų metines, kovo 22 d. surengė parodos apie tremtį „Jie neturėjo grįžti…“ atidarymą. 1949 m kovo 25-28 dienomis Sovietų Sąjunga, visose trijose Baltijos šalyse vykdė trėmimų operaciją, kodiniu pavadinimu „Priboj“ („Bangų muša“). Tą 1949 m. pavasarį iš Lietuvos į Krasnojarsko ir Irkutsko ir kitas SSRS sritis ištremta daugiau nei 32 tūkstančiai gyventojų iš visos Lietuvos.

Zanavykų muziejus, bendradarbiaudamas su Vilniaus zanavykų bendrija ir jos pirmininku Kęstučiu Vaičiūnu, parengė ir kovo 22 d. pristatė parodą „Jie neturėjo grįžti…“, pasakojančią apie šiuos trėmimus mūsų krašte.

Aštuoniuose parodos stenduose surinkti dokumentai apie trėmimų organizavimą Šakių apskrityje, apie sąrašų sudarymą, transporto paruošimą ir operacijos vykdymą, gyvenimo sąlygas tremtyje. Parodoje gausu nuotraukų, kurios byloja ištremtų šeimų istorijas. Tremtis pakeitusi vaikų, suaugusių ir senelių gyvenimus, dešimtmečiams perkėlusi juos gyventi į atšiaurias Sibiro teritorijas, be vilties sugrįžti į savo namus. Parodoje daug dokumentinės medžiagos apie tai, su kokiomis kliūtimis susidūrė, po Stalino mirties iš tremties paleisti, grįžusieji į Lietuvą. Prisiminimai ir faktai byloja, kad gyvenimas po tremties niekada nebebuvo toks pat.

Parodoje panaudota Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre, Lietuvos ypatingajame archyve surinkta medžiaga, o taip pat privačių asmenų archyvuose saugoma informacija, kurią surinko muziejaus darbuotojai.

Parodą pristatęs Vilniaus zanavykų bendrijos pirmininkas Kęstutis Vaičiūnas, parodos dieną dalijosi su susirinkusiais savo šeimos, ištremtos iš Skaistgirių kaimo Šakių rajone tą 1949 m. pavasarį, trėmimo byla. Renginyje dalyvavusieji tremtiniams, pasidalinusiems savo prisiminimais parodoje, atsidėkota rožių žiedais.

Kiekviena išsaugota ir užfiksuota istorija, vaizdas, ar mintis yra liudijimas apie tai, kas vyko ir tikėjimas, kad tai nepasikartos.

Zanavykų muziejuje paroda vyks iki liepos 1 d.

Sponsored Video

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE