Tabako epidemija

Pasaulinė nerūkymo diena, gegužės 31 dieną yra minima visame pasaulyje.1987 m. Pasaulio Sveikatos Organizacijos nariai, siekdami atkreipti pasaulio dėmesį į epidemiškai plintančias, tačiau išvengiamas mirtis, sukeltas rūkymo, paskelbė gegužės 31 d. pasauline nerūkymo diena.

Rūkančiųjų amžius yra labai įvairus. Dažniausiai rūkyti pradeda 11-15 metų moksleiviai, sekdami vyresniųjų pavyzdžiu, taip norėdami įsilieti į jų draugiją. Kasdien visame pasaulyje rūkyti pradeda 80-100 tūkst. vaikų. Kone pusė jų gyvena Azijos šalyse. Dauguma mano, kad pradėję rūkyti sugebės lengvai atsikratyti šio žalingo įpročio. Pradėdami rūkyti nepagalvoja, kad cigaretės, ar kiti tabako gaminiai, neprailgins jų gyvenimo trukmė, o tik sutrumpins ją apytiksliai 7 minutėmis. Nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta 3.5 milijono žmonių, o kiekvieną dieną – apie 10 000. Besivystančiose šalyse nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta apie vienas milijonas. Rūkymas sąlygoja apie 20 procentų bendro Lietuvos mirtingumo, tai yra apytiksliai 7000 Lietuvos gyventojų miršta prieš laiką nuo rūkymo sukeltų ligų.

Vienas iš dviejų rūkančiųjų, kurie pradeda rūkyti jauni ir nepertraukiamai pastoviai rūko visą gyvenimą tikrai mirs nuo rūkymo sukeltos ligos. Vidutiniškai apie 50 proc. tikimybė mirti nuo rūkymo sukeltų ligų, kai rūkyti pradedama paauglystėje ir rūkoma pastoviai. Nuolat rūkančiųjų mirtingumas yra apie tris kartus didesnis nei nerūkančių bet kokioje amžiaus grupėje.

Pakėlus mokesčius tabako gaminių vartojimas paprastai sumažėja 10 proc.: 4 proc. šalyse, kuriose gyventojai gauna dideles pajamas, ir 8 proc. šalyse, kuriose gyventojų pajamos mažos ar vidutinės. Padidintos tabako gaminių kainos gali iki 70 proc. sumažinti mirčių, susijusių su tabako vartojimu.

Taigi, rūkymas yra opi problema ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui. Kiekvienas prieš pradėdamas rūkyti turėtų apgalvoti šį savo sprendimą ir pagalvoti apie savo sveikatą, o rūkantys – bent jau pamėgint atsisakyti šio žalingo įpročio tiek dėl savęs, tiek dėl juos supančių žmonių.

Akvilė Aleinikovaitė

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE