Vaidas ŠALAŠEVIČIUS
Su naujais metais kartu atsiranda ir nemažai naujovių mokesčių srityje, apie kurias, kažkodėl, kalbama vangiai, tačiau jos turi ženklią įtaką kiekvieno iš mūsų finansinei padėčiai. Mokestinė naujovė, kuri palies nemažą visuomenės dalį – Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimas, nurodantis, jog nuo 2016 m. sausio 1 d. asmenys, turintys nekilnojamojo turto, kuriame nėra deklaravę savo gyvenamosios vietos ir norintys jį parduodant pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata, turės tokį turtą išlaikyti 10 metų. Svarbu pažymėti, jog pagal ankstesniąją Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio redakciją turtui, įsigytam iki 2011 m. sausio 1 d. buvo taikomas 3 metų terminas.
Nesunku pastebėti, jog šis terminas tendencingai ilgėja ir staigus lengvatinio termino prailginimas neišvengiamai didina mokestinę naštą nekilnojamojo turto savininkams. Dar didesnis akibrokštas yra įstatymų leidėjo sprendimas naująjį terminą taikyti nuo 2016-01-01, neišskiriant laikotarpio, nuo kada įsigytam turtui taikomas 10 metų terminas. Priėmus tokį reguliavimą, yra atimama bet kokia galimybė pasinaudoti nuo 2011-01-01 įsigytam nekilnojamajam turtui anksčiau galiojusiu 5 metų lengvatiniu terminu. Tokiais įstatymų leidėjo veiksmais yra stabdoma nekilnojamojo turto apyvarta, kadangi mokestinės naštos egzistavimas turės įtakos ne vieno iš mūsų sprendimui sudaryti nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sutartį ar ne.
Iš vienos pusės galima teigti, jog šiuo įstatymo pakeitimu yra siekiama užtikrinti stabilumą nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo rinkoje, siekiant išvengti fiktyvių sandorių sudarymo, tačiau, iš kitos pusės, itin apribojama galimybė pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata ir taip sumažinti kaštus. Kyla klausimas: kam reikalinga lengvata, kai yra itin susiaurinamos galimybės ja pasinaudoti?
Net pati nekilnojamojo turto prigimtis, kuriame nėra deklaruota gyvenamoji vieta, lemia jo savininko norą dažniau disponuoti šiuo turtu perleidžiant jį kitiems asmenims, tačiau tokie įstatymų pokyčiai parodo įstatymų leidėjo siekį pasipelnyti ir maksimizuoti gaunamą mokestinę naudą, negalvojant apie privačių asmenų interesus. Pagal dabar galiojančią įstatymo redakciją, gyventojų pajamų mokesčio lengvata parduodant nekilnojamąjį turtą, kuriame nėra registruota gyvenamoji vieta, anksčiausiai bus galima pasinaudoti 2021 metais, tačiau, net ir sulaukus šio termino pabaigos, negalime būti garantuoti, jog 10 metų nepavirs 15 metų ar daugiau…