Atrask galimybes su asmeniniu asistentu Marijampolėje
Kampanijos „Atrask galimybes“ tikslas – skleisti informaciją ir supažindinti visuomenę su asmeninės pagalbos teikimo procesu bei pagalbos kuriamomis galimybėmis žmogui su negalia bei jo artimiesiems. Susitikime išgirsite autentiškus pasakojimus, ką tenka patirti, išgyventi žmogui, turinčiam kokią nors matomą ar nematomą negalią kasdien, kaip keičia, praturtina jo gyvenimą asmeninis asistentas ir, kaip asmeninė pagalba gali pakeisti gyvenimą. Taip pat, ką galime padaryti kiekvienas, kad gerėtų žmonių, bendruomenių ir organizacijų tarpusavio susikalbėjimas, dalijimasis informacija, atrastume galimybes įgalinti skirtingas socialines grupes kartu per veiklas, bendrus užsiėmimus bei pažinimą.
Renginio metu vyks diskusija, kurios metu bus galima užduoti klausimus, išgirsti atsakymus, kurie paneigtų visuomenėje tvyrančius mitus apie asmeninę pagalbą ir sužinoti atsakymus į visus rūpimus klausimus. Tai padaryti pagelbės Marijampolės socialinių programų koordinatoriai, asmeninės pagalbos gavėjai bei teikėjai, socialinių paslaugų organizatorių atstovai.
Renginyje taip pat dalyvaus ir asmenine patirtimi dalinsis Alytaus autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovė Klementina Gruzdienė. Už bendruomeniškumą pastarųjų pasaulio įvykių kontekste 2022-ųjų metų žmogumi Alytuje Lietuvos žurnalistų sąjungos Alytaus skyriaus Klementina išrinkta ir apdovanota simboline auksine plunksna. Šią moterį galima pristatyti ir kitaip – tai sudėtingą autizmą turinčio devynmečio Vincento ir septynerių Antano mama. Klementina neslepia, kad puolimas stačia galva į veiklas buvo ne tik jos didelio entuziazmo rezultatas, bet ir tam tikras gelbėjimosi ratas – tuo metu jai diagnozavo onkologinę ligą, kurią teko gydyti kasdien važinėjant į spindulinę terapiją. Moteris pastebi, kad vis dar yra visuomenės nuostata, kad ASS turinčio vaiko mama turi mesti darbą ir tapti savo vaiko slauge ir džiaugiasi, kad pastaruoju metu jos gyvenimą palengvina visos įmanomos socialinės paslaugos, Vincentui, tame tarpe ir asmeninė pagalba.
Marijampolietė Rima Spūdienė sako, jog be asmeninio asistento nei ji, nei jos 44 metų dukra Jurgita, nuo gimimo turinti intelekto negalią, gyvenimo jau neįsivaizduoja: „Asmeninė pagalba, kaip ir Jurgitos asmeninė asistentė – tarsi Dievo dovana mums!“ Jurgita dienas leisdavo su tėvais, todėl atsiradus asmeninei asistentei Astai, gyvenimas prašviesėjo visiems – tėvai gali tvarkyti savo reikalus ar tiesiog pailsėti, pabūti tyloje su savimi. Susitikime Rima su dukra Jurgita papasakos gyvai, kaip asmeninė pagalba keičia jų gyvenimus.
Rūtos Kupčinskaitės ir Tado Bartaševičiaus vedama praktinė patirtinė dalis, apie tai, ką turėtų žinoti asmeninis asistentas ir ne tik, kurios metu susipažinsite su negalios tipais, norintys galės įveikti konkrečias situacijas, naudojant žmonių, turinčių negalią techniką (neįgaliojo vežimėlį, neregio lazdelę, vaikštynę). Net būdama pakankamai savarankiška, Rūta naudojasi asmenine pagalba ir džiaugiasi, kad taip ji tampa mažiau priklausoma nuo savo šeimos narių. Tadas yra baigęs asmeninio asistento rengimo kursus ir realiai žino šio darbo subtilybes, tačiau Rūta naudojasi darbuotojos, su kuria jos nesieja giminystės ryšiai, pagalba ir sako: „Juk vienas iš asmeninės pagalbos teikimo tikslų – suteikti artimiesiems atokvėpio minutę“.
Visi kartu ieškosime atsakymų į klausimus, ką ir kaip turėtume padaryti kiekvienas, kad atrastume asmeninės pagalbos teikimo ir organizavimo ypatumų privalumus.
Renginio vedėja ir moderatorė – LRT radijo laidos ir iniciatyvos „Draugystė veža“ autorė ir vedėja Žydrė Gedrimaitė.