SUDARGO DRAMOS STUDIJOS SPEKTAKLIS „KRONIKOS. KELIAS Į LAISVĘ“
Gegužės 7 d. 18 val. kviečiame į Sudargą paminėti Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.
Sudargo dramos studijos spektaklis “Kronikos. Kelias į laisvę” , rež. Irma Svetlauskienė, žiūrovą pakvies prie spaudos uždraudimo Lietuvoje ištakų.
Tekstų koliažas pagal 1863- 1864 metų sukilimo amžininkų prisiminimus. Iš bendros kokofonijos išryškėja tai vienos, tai kitos moters išgyvenimas – pvz. meilės laiškas ar vaizdas iš sūnaus egzekucijos Lukiškių aikštės kartuvėse.. Tarsi moterys prabiltų iš pageltusių nuotraukų… Visiškai juodos moterys su dideliais juodmedžio kryžiais, kabančiais ant juodų kaspinų ir grandinių …Moterys prieš ir sukilimo metu rengė manifestacijas, giedojo politinio turinio kūrinius , rinko aukas nukentėjusioms nuo valdžios represijų šeimoms, viešai nešiojo Abiejų Tautų Respublikos valstybingumo simbolius ir gedulingus drabužius. M. Muravjovas moterų gedulingų drabužių nešiojimą įvertino kaip „prielankumą kariniams veiksmams“, už kurį turėjo būti baudžiama lygiai taip pat kaip už dalyvavimą sukilime. Tardymo, kalinimo ir tremties patirtimi, jausmais, išgyvenimais dalinsis Motinos, Seserys ir Dukros, susijusios su suimtais sukilėlių organizacijų nariais, sukilėlių būrių vadais. Naudojami Dalevskių, Jamontų , Narbutų šeimos moterų, Žemaitės vaikystės atsiminimai, giedama autentiška, 1861 metais per manifestacijas Kaune ir Vilniuje platinta patriotinė litanija.
“Myliu savo Lietuvą. .. Jai aš atidaviau savo silpnas jėgas..” – kunigas , 1863 -1864 metų sukilimo Lietuvoje vadas Antanas Mackevičius.