Vasaros atostogų metu architektų, menininkų ir kitų kūrybingų žmonių komanda lanko penkis Lietuvos miestelius ir kiekviename iš jų rengia penkių dienų kūrybines dirbtuves vaikams ir jaunimui. Dirbtuvių metu kuriama išliekamąją vertę turintys projektai, kurie praturtina miestelio aplinką ir tampa laisvalaikio praleidimo vieta. Pirmąja kultūrinio – edukacinio projekto ,,Keliaujančios architektūros dirbtuvės: KVADRATU“ stotele tapo Šakių rajono Griškabūdžio miestelis.
Šio projekto kuratorė Griškabūdyje KTU architektūros doktorantė Ingrida Povilaitienė patikino, jog bendromis jėgomis galima daug nuveikti, mat įgyvendinant idėjas, reikia ir laiko. Komandos apsilankymu džiaugėsi ir bendruomenės pirmininkė Agnė Paškauskienė, slapčia tikėjusi, kad iš 21 konkurse dalyvavusio miestelio Griškabūdis pateks tarp laimingųjų.
O prieš pradedant darbus, kartu buvo svarstoma, nuo ko pradėti, ko labiausiai trūksta. Nepuošia miestelio ne vieną dešimtmetį jo centre stūksanti stotelė. Trūksta poilsio suolelių. Nuskriausti ir mažieji gyventojai, neturintys jokios bendros žaidimo aikštelės. Tai ir tapo penkių darbo dienų centrine ašimi. Jau penktadienį, vykstant kartu sukurto dirbtuvių projekto pristatymui bendruomenei, buvo galima aplankyti objektus, vertinti, gėrėtis, džiaugtis… Visų pirma savo veidą pakeitė stotelė. Ryški, vasaros spalvomis pasipuošusi, reikia tikėtis, ji džiugins ir miestelio gyventojus, ir svečius dar ilgai. Jos viduje – miestelio planas, tad atvykusiam prašalaičiui tai – nuostabus meniškas vadovas vingriomis gatvelėmis. Prie Dienos centro atsirado mažiesiems skirta žaidimų aikštelė bei suolas tėveliams prisėsti. Net eilutė nusidriekė norinčiųjų išbandyti naujas laipynes. Gaila, kad sūpynių įrengti nepavyko – pritrūko ir laiko, ir lėšų.
Tai, kas vyko Griškabūdyje, būtų galima apibūdinti labai gerai žinoma chrestomatine patarle – daug rankų didžią naštą pakelia. Visas dienas dalyvius maitino miestelio šeimininkės, o prie darbų prisidėjo kaip kas galėjo – vieni lentomis, kiti – vinimis ar dažais, talkino ir miestelio vyriškoji bendruomenė, nes ne taip paprasta vaikiškoms rankoms pjūklą laikyti.
Kartu buvo ir dirbama, ir mokomasi kantrybės bei atsakingumo, na, o vakarais Kultūros inkile, kuris ir yra šių kūrybinių dirbtuvių simbolis, vyko meninė programa.
Griškabūdiečiai džiaugiasi nuveiktais darbais ir dėkoja menininkų bei architektų komandai bei perduoda estafetę kitiems miesteliams – nuo pirmadienio KAD svečiuojasi Antanave, toliau keliaus į Kaltanėnus, Zibalus ir Naująją Obelynę.
Vitalija Ližaitienė