Kęstutis Traškevičius
Marijampolės savivaldybės tarybos narys, TS – LKD Marijampolės skyriaus pirmininkas
Marijampoliečiai už sausį jau apmokėjo kur kas didesnes sąskaitas už centralizuotai tiekiamą šilumą negu jos buvo gruodžio ir lapkričio mėnesį. Didėjimo priežastį lėmė ne tik šaltesni orai, pareikalavę daugiau šilumos energijos, bet ir jau penktą mėnesį iš eilės kylanti šilumos kaina Marijampolės vartotojams.
UAB „Litesko“ filialo „Marijampolės šiluma“ centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis šių metų sausio mėnesį buvo lygi 72,80 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) su PVM, o nuo vasario 1 d. ji padidėjo iki 73,20 Eur/MWh ir yra 37,9% didesnė už vidutinę 53,08 Eur/MWh tesiekiančią centralizuotai tiekiamos šilumos kainą Lietuvoje. Iš šalies savivaldybes aptarnaujančių 53 šilumos tiekėjų „Litesko“ filialo „Marijampolės šiluma“ tiekiamos šilumos kaina yra aštunta pagal brangumą Lietuvoje. T.y. didesnę šilumos kainą turi tik septynios savivaldybės.
Kodėl marijampoliečiai tiek daug turi mokėti už šildymą, kai prieš keletą metų pastatyta ir yra eksploatuojama biokuro katilinė?
Visų pirma, kaltas šilumos tiekėjo „Litesko“ nepasotinamas noras gauti kuo didesnį pelną. Peržvelgus šilumos tiekėjų šilumos kainų dydžius, akivaizdžiai matosi, kad pirmajame brangiausių tiekėjų dešimtuke dominuoja „Litesko“ filialai, kurių yra net šeši (Biržuose, Vilkaviškyje, Kazlų Rūdoje, Telšiuose, Marijampolėje ir Alytuje). Tuo tarpu tarp pigiausių tiekėjų „Litesko“ filialų ir su žiburiu nerasi: pirmąjį šios bendrovės filialą „Kelmės šiluma“ galima aptikti tik 30-oje pigiausių tiekėjų sąrašo vietoje. Be to, dar 2015 metais Valstybinė kainų ir energetikos komisija nustatė ir įspėjo būtent bendrovės „Litesko“ filialus už tai, kad jie 2014 metais visai nepirko biokuro biržoje, taip pažeisdami įstatymą. Dėl šios priežasties šilumos kaina buvo didesnė negu galėjo būti.
Antra, nepaskutinėje vietoje yra ir Marijampolės vietos valdžios nenoras prisiimti atsakomybę už savo šilumos ūkį ir siekti, kad centralizuotai tiekiamos šilumos kaina mūsų savivaldybėje būtų kuo mažesnė. 2015 metais patvirtintame Marijampolės savivaldybės 2015-2019 metų veiklos prioritetų sąraše apie nusiteikimą siekti, kad mažėtų centralizuotai tiekiamos šilumos kainos Marijampolėje, net neužsimenama. O kaip apie tai gali būti užsimenama, jei socialdemokratų vadovaujama savivaldybės taryba dar 2003 metais neapdairiai pratęsė 2015 metais turėjusį pasibaigti savivaldybės šilumos ūkio nuomos bendrovei „Litesko“ terminą iki 2025 metų. Taip buvo prarastas šansas nuo 2015 metų aprūpinti marijampoliečius pigesne šiluma.
Marijampolės savivaldybės vadovai kažkodėl net nenori pagalvoti apie sutarties su nepasotinamo apetito šilumos tiekėju nutraukimą, ką prieš keletą metų padarė Utenos rajono savivaldybė, šiuo metu besidžiaugianti viena mažiausių 40,50 Eur/MWh šilumos kaina Lietuvoje. Neapsikentusi didelių „Litesko“ kainų panašiu keliu ryžosi eiti ir Alytaus miesto savivaldybė. O mūsų vietos valdžia kažkodėl delsia.
Trečia, šilumos kainą Marijampolėje didina ir į šilumos ūkio nuompinigius bei kartu į šilumos kainą įskaitytas savivaldybės įmonės – UAB „Marijampolės šilumos tinklai“ – išlaikymas. Ši įmonė nevykdo jokios realios veiklos. Pagrindinė jos veiklos sritis – šilumos ūkio nuoma, kai šis ūkis jau yra išnuomotas iki 2025 metų ir nebėra daugiau ką nuomoti. Tačiau minėtoje įmonėje įdarbinti keturi darbuotojai, kurių atlyginimų vidurkis apie 1500 eurų. Galima sakyti, kad algos jiems mokamos iš kišenės marijampoliečių, naudojančių centralizuotai tiekiamą šilumą. Per metus su mokesčiais susidaro apie 100 000 eurų.
Kai kurie miestelėnai ironizuodami tituluoja šią tarpininko vaidmenį atliekančią įmonę geidžiamiausiu Marijampolės darbdaviu, nes jos darbuotojų, išskyrus gal tik buhalterę, pagrindinė užduotis yra kas mėnesį sulaukti, kol „Litesko“ filialas „Marijampolės šiluma“ perves į bendrovės „Marijampolės šilumos tinklai“ sąskaitą mėnesinę nuompinigių dalį, ir iš gautų pinigų išsimokėti solidžias algas.
Savivaldybės tarybos opozicijai priklausantys TS-LKD nariai ne kartą siūlė naikinti šią nieko bendro su šilumos tiekimu neturinčią bendrovę ir savivaldybės administracijai pačiai tiesiogiai nuomoti šilumos ūkį, kad marijampoliečiams šilumos kaina būtų mažesnė arba savivaldybės biudžetas pasipildytų papildomomis lėšomis. Tačiau šiam siūlymui valdantieji niekuomet nepritarė, nes, kaip ir daugelyje savivaldybės įmonių, bendrovėje „Marijampolės šilumos tinklai“ įdarbinti socialdemokratai.
Tad kada sulauksime mažesnės centralizuotai tiekiamos šilumos kainos Marijampolėje, kuri būtų artima šilumos kainų Lietuvoje vidurkiui, belieka tik spėlioti. Kaina nemažės, kol savivaldybės vadovai nesiims ryžtingų veiksmų nutraukti nenaudingą nuomos sutartį, kad savivaldybė pati galėtų tvarkytis šilumos ūkyje arba konkurso tvarka jį išnuomoti sąžiningesniam, mažesnę šilumos kainą galinčiam pasiūlyti šilumos tiekėjui, ir kol iš šilumos ūkio nuomos schemos nebus eliminuota šilumos kainas didinanti įmonė tarpininkė.
P.S. Kviečiame pasirašyti peticiją dėl Marijampolėje centralizuotai tiekiamos šilumos kainos. Peticijos prieiga internete: http://peticijos.lt/visos/72293 .