Marijampolės savivaldybėje jau įsibėgėja konteinerių švarinimo darbai. Ekologinių sprendimų bendrovė „Ecoservice”, pasitelkusi šiuolaikišką ir tyliai veikiančią techniką, per pastarąsias savaites ketina išplauti ir dezinfekuoti visus savivaldybėje esančius antžeminius mišrių komunalinių atliekų bei antrinių žaliavų konteinerius – „varpelius”. Tačiau kas padės konteineriuose švarą išlaikyti ilgiau?
Planuoja sutvarkyti apie 2400 konteinerių
„Ecoservice” atstovas Robertas Beržinskas skaičiuoja, kad Marijampolės savivaldybėje iki spalio 2 d. planuojama išplauti apie 1645 mišrių atliekų konteinerius ir 755 „varpelius”, o tai – vidutiniškai 60–80 konteinerių per dieną. Eksperto teigimu, visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja konteinerius plauti du kartus per metus – po žiemos ir vasaros sezonų.
„Šiltuoju metų laiku konteineriuose atliekos greičiau pūva ir genda, taip sukeldamos antihigieniškas sąlygas ir skleisdamos nemalonius kvapus. Tad, pasibaigus vasarai, pats metas išvalyti konteineriuose užsilikusius atliekų likučius, dezinfekuoti ir paruošti juos šaltajam sezonui. Šiuolaikinės technologijos leidžia konteinerius išplauti itin efektyviai, greitai ir patogiai. Konteinerius plauname tyliai veikiančiomis mašinomis su aukšto slėgio plovimo sistema ir specialiomis priemonėmis, kurios ypač greitai ir saugiai naikina biologiškai skaidžias medžiagas”, – marijampoliečiams pasakoja R. Beržinskas.
Ar ilgai išliks švarūs, priklausys nuo įpročių
Kiek laiko po plovimo konteineriai išliks švarūs, pasak R. Beržinsko, labiausiai priklausys nuo pačių gyventojų. Išvengti nuo konteinerių sklindančių nemalonių kvapų ir išlaikyti juos tvarkingus, pasak ekspeto, padės keli žingsniai, kurie turėtų virsti kasdieniais gyventojų įpročiais.
„Norint konteineriais naudotis kuo ilgiau ir išlaikyti juos švarius, visų pirma, vertėtų jų neperkrauti ir mesti į juos tik tos rūšies atliekas, kurioms konteineriai ir yra skirti. Pavyzdžiui, buitinių atliekų konteineriuose neturėtų atsidurti statybinių atliekų, baldų ar kitų buities rakandų, kurių vieta – didžiųjų atliekų aikštelėje. Tuo tarpu buitines atliekas geriausia mesti sandariai užrištas maišeliuose ir stengtis, kad į konteinerį nepatektų skysčių – prabėgę jie ima greitai rūgti ir skleisti nemalonų kvapą. Taip pat į buitinių atliekų konteinerius svarbu nemesti pavojingų atliekų, tarp kurių – buitinės chemijos priemonės ar cheminėmis medžiagomis užterštos pakuotės”, – gyventojų dėmesį atkreipia R. Beržinskas.
Tvarkant ir išrūšiuojant pakuočių atliekas, svarbu jas praskalauti, pašalinti iš jų gėrimų, maisto likučius. Tiesa, išmetant stiklines pakuotes, jų išplauti nebūtina, tačiau svarbu pašalinti skysčius. „Taip pat rekomenduojama praskalauti pakuotes, kuriose buvo riebalų, užsukti išmetamus butelius. Tuo tarpu popierinės pakuotės turėtų būti sausos ir švarios, o didesnės kartoninės dėžutės – išlankstytos”, – kaip paruošti atliekas išmetimui primena ekspertas.
R. Beržinskas taip pat priduria, kad, norint palaikyti konteineriuose švarą kiek įmanoma ilgiau, svarbu ne tik teisingai išrūšiuoti ar paruošti atliekas išmetimui, bet ir visuomet uždaryti konteinerio dangtį. Vasarą tai neleis iš konteinerių sklisti nemaloniems kvapams, o šaltuoju metų laiku neleis prabėgti lietaus vandeniui ar ištirpusiam sniegui, kuris užlieja atliekas, o paspaudus šaltukui, jas prišaldo prie konteinerių sienelių ir galiausiai gali juos apgadinti.