Antrus metus iš eilės Vilniuje rengiama J. E. Prezidento Valdo Adamkaus tarptautinė konferencija „Europos ir Transatlantinio atsparumo atkūrimas“. Rugpjūčio 22 d. Vilniaus Universiteto Auloje nuo ankstyvo ryto rinksis iškilūs Lietuvos ir pasaulio politikos bei visuomenės lyderiai, žurnalistai, svečiai.
J. E. Prezidento Valdo Adamkaus nuomone, esminis konferencijos tikslas – sustiprinti Transatlantinės šeimos vienybę, kurią šiuo metu skaldo įvairūs, taip pat ir vidiniai faktoriai. Diskutuojant su iškiliausiais politikos lyderiais bus stengiamasi pastūmėti šią šeimą ne tik vienytis, bet ir kurti tokias išorines strategijas, kurios kuo efektyviau darytų įtaką išoriniam pasauliui (mūsų rytų kaimynėms, Rusijai), o ne taptų Rusijos (Kremliaus) įtakos aukomis.
„Kalbant apie transatlantinę vienybę konferencijoje bandysime įtikinti JAV partnerius kovojant su nacionaliniais JAV priešais pasirinkti demokratišką ES, kaip geriausią ir ištikimiausią JAV sąjungininkę“, – sakė Prezidentas.
Konferencijos iniciatoriaus Ambasadoriaus dr. Žygimanto Pavilionio teigimu, Lietuvoje pernelyg mažai strateginio pobūdžio tarptautinių konferencijų, kuriose būtų išgryninami būsimieji globaliniai sprendimai. Šios konferencijos metu planuojama priimti dokumentą, kuriame būtų įtvirtinamas tarptautinės bendruomenės vaidmuo sulaikant Putino agresiją ir brėžiamos Rusijos perspektyvos be Putino.
„Lietuvoje vykstantis kasmetinis „Sniego“ (žinomas kaip „Snow“) susitikimas labiau koncentruojasi į įtakingų ekspertų lygį, tuo tarpu antrus metus iš eilės rengiama Prezidento V. Adamkaus konferencija taikosi į politinį-strateginį lygį: sukviečiant ne tik įtakingus ekspertus, bet ir politikus, kurie gali daryti įtaką konkretiems kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų sprendimams Lietuvai naudinga linkme“, – pažymėjo Seimo Transatlantinių santykių ir demokratinės plėtros pakomitečio vadovas Ž. Pavilionis.
2018 m. V. Adamkaus konferencijoje dalyvaus įtakingi politikai ir strategai iš visų svarbiausių NATO sostinių – JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, taip pat Belgijos, kaimyninės Latvijos, Čekijos, Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos aukšti atstovai, Rusijos disidentai.
Darbotvarkėje numatyta svarstyti tris temas:
Kaip sustiprinti Europos ir JAV vienybę, kaip atsispirti ypač stipriems bandymams mus suskaldyti. Lietuvos poziciją pristatys Vytautas Landsbergis, o jam antrins bene istoriškai įtakingiausias Vokietijos krikščionių demokratų užsienio politikos architektas Europos Parlamento narys Elmar‘as Brok‘as. Konferencijos koordinatoriaus Lietuvos Vokietijos forumo dėka šioje dalyje pasisakys įtakingi Vokietijos „smegenų centrai“ (labai daug ES ir NATO plėtrai istoriškai nuveikęs Vokietijos maršalo fondo (German Marshal Fund (GMF)) atstovas Thomas Kleine-Brockhoff‘as, kurio buvęs a. a. lyderis Ron‘as Asmus‘as iš esmės prisidėjo prie Lietuvos narystės šiose organizacijose. Diskusijai šioje dalyje vadovaus įtakingiausios vokiečių ir pasaulio leidyklos „Bertelsmann fondas“ patarėja Europoje Miriam Kosmeth. JAV poziciją šioje konferencijos dalyje pristatys ilgametis NATO Parlamentinės asamblėjos vadovas Kongresmenas respublikonas Mike‘as Turner‘is, kuris ilgai ir nuosekliai dirbo kartu su tuometiniu Lietuvos ambasadoriumi JAV Ž. Pavilioniu, kad JAV Kongresas priimtų teigiamą sprendimą dėl suskystintų dujų eksporto iš JAV, kuris jau šiandien pasiekia Lietuvą. Ilinojaus valstijai atstovaujantis kongresmenas M. Turner‘is atskrenda į konferenciją su specialiu kariniu lėktuvu bei visa delegacija lydinčių kongresmenų. Europai atstovaus Prancūzijos Senato Europos reikalų komiteto pirmininkas Jean‘as Bizet, Latvijos Užsienio reikalų ministras Edgars Rinkevičs bei oficialiai JAV Valstybės departamento pozicijai atstovaujantis mūsų regiono direktorius Michael‘is Murphy.
Kaip sugrąžinti ES ir NATO plėtrą į didžiųjų ES ir NATO sostinių darbotvarkes. Kaip baigti laisvos ir nedalomos Europos kūrimą bei atsispirti jau dešimtmetį trunkančiai Rusijos invazijai į Europą. Apie tai kalbės buvę JAV Prezidento G. Bush‘o svarbiausi patarėjai, kurių įtaka priimant Lietuvą į NATO buvo labai didelė: įtakingiausios saugumo klausimais organizacijos Vašingtone Atlantic Council viceprezidentas Damon‘as Wilson‘as, dabartinio Prezidento D. Trump‘o patarėjas Ukrainos klausimais Kurt‘as Volker‘is, kuris taip pat vadovauja mylimiausio Lietuvos draugo JAV Senatoriaus John‘o McCain‘o institutui. Diskusijoje dalyvaus senas Prezidento Adamkaus draugas buvęs Ukrainos Prezidentas Viktor‘as Yuschenko, buvęs Jungtinės Karalystės valstybės sekretorius seras Malcolm‘as Leslie Rifkind‘as KCMG QC, dešinioji kandidatė į Moldovos Prezidentus Maia Sandu, Sakartvelo parlamento užsienio reikalų komiteto pirmininkė Sofio Katsarava, Prancūzijos parlamento Lietuvos grupės pirmininkas Vincent‘as Rolland‘as, Vokietijos Bundestago Transatlantinės asociacijos pirmininkas Christian‘as Schmidt‘as (buvęs ministras), taip pat artimiausias buvusio Čekijos Prezidento V. Havelo draugas ir jo dabartinės prezidentinės bibliotekos vadovas garsus disidentas Michael‘is Žantovsky, įtakingiausias dabartinės Lenkijos valdančiųjų frakcijos Seime vadovas bei Lenkijos Seimo pirmininko pavaduotojas Ryszard‘as Terlecki‘s bei lietuvius ir lenkus JAV vienijančio mūsų bendro Generolo T. Kosčiuškos atstovas Stephen‘as Olejasc‘as.
Kaip pakeisti Rusiją, padaryti ją demokratiškesne, europietiškesne, o ne parsiduoti Kremliaus įtakai, nekeleklupsčiauti Putinui siekiant dialogo su juo, ką nuolat daro įvairūs Vakarų ir atskiri dabartiniai Lietuvos politikai. Uždaroje konferencijos sesijoje bus siekiama paruošti rekomendacijas Vakarų politikams, kaip suformuoti ilgalaikę Vakarų politiką dėl Rusijos. Šioje sesijoje, kurią moderuos LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, bus kalbama, kaip kovoti su Kremliaus propaganda, kitomis hibridinėmis grėsmėmis, ką turime patys padaryti, kad būtume joms atsparesni. Šioje paskutinėje konferencijos dalyje pasisakys įtakingas Vokietijos Bundestago Gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Karl A. Lamers‘as, buvęs Lietuvos Premjeras Andrius Kubilius, įvairūs Lietuvos ekspertai ir žurnalistai, taip pat buvusi Lenkijos užsienio reikalų ministrė, įtakinga Europos Parlamento narė Anna Fotyga, bene įtakingiausias Vašingtono rytų politikos formuotojas, buvęs „Freedom House“ vadovas bei Rusijos „sulaikymo“ strategijos autorius David‘as Kramer‘is, Vokietijos transatlantiškiausios organizacijos vadovas David‘as Deissner‘is, Ukrainos Rados Užsienio reikalų komiteto pirmininkė Hanna Hopko, žinomas ir ne kartą nuodytas Rusijos disidentas, Atviros Rusijos viceprezidentas Vladimir‘as Kara-Murza, Prezidento D. Trump‘o patarėjas lietuvis Garbės konsulas John‘as Prunskis.