Sasnavoje paaiškėjo taikliausieji Lietuvos parašiutininkai

Liepos 23-25 dienomis Marijampolės savivaldybės Sasnavos aerodrome vyko jau trisdešimt pirmasis po šalies nepriklausomybės atgavimo, atviras Lietuvos parašiutų sporto tikslaus nusileidimo čempionatas. Pasveikinti čempionato dalyvių ir svečių į varžybų atidarymą atvyko Marijampolės vicemeras Artūras Visockis. Jis pasidžiaugė šeimininkų gražiai tvarkoma aeroklubo aplinka, sportiniais pasiekimais bei patikino susirinkusius, jog savivaldybės valdžia tikrai nebus abejinga šio klubo subūrusio drąsius žmones, pamilusius  padangę, reikalams ir padės spręsti klausimus iškylančius kasdieninėje veikloje. 

Beje, iki 1999 metų šalies parašiutininkai varžydavosi Vilniaus, Kauno bei Marijampolės aerodromuose, o nuo minėtų 1999-ųjų šios varžybos vyksta išskirtinai tik netoli Marijampolės esančiame Sasnavos aerodrome.

 Pasak Marijampolės aeroklubo viršininko Alvydo Danilaičio, būtent suvalkiečiai yra šių varžybų iniciatoriai ir jau daugelį  metų rūpinasi pirmenybių surengimo reikalais. Šiame aeroklube turima visa tam būtina įranga. Įdomi detalė: Marijampolė turi daugiausiai šalyje sportuojančių šioje parašiutinio sporto rūšyje ir būtent sportininkai iš šio regiono sudaro mūsų šalies rinktinės branduolį, o vienas iš jų, Deividas Raguckas, jau atlikęs net per 3400 šuolių su parašiutu.

A.Danilaitis apgailestavo, jog dėl COVID-19 pandemijos pasaulyje bei politinės konfrontacijos tarp Rytų ir Vakarų, į šiemetį čempionatą neatvyko stiprios komandos iš Rusijos Federacijos, Baltarusijos Respublikos, Vokietijos. Šių šalių pasiuntiniai neabejotinai būtų įnešę į varžybų eigą nemenką intrigą. Pašnekovas vis tik pasidžiaugė, kad čempionate dalyvavo sportininkai iš Latvijos karinių oro pajėgų, taip pat Daugpilio aeroklubo ir du dalyviai iš JAV.  Vienas iš jų – neeilinė asmenybė pasaulio parašiutiniame sporte, buvusi JAV kariūnė, lėktuvo kapitonė, pasaulinio parašiutinio sporto legenda, gerai žinoma šios sporto šakos mylėtojų bendruomenėje, daugkartinė įvairaus rango varžybų nugalėtoja Cheryl Stearns, tarp kitko, jau atlikusi daugiau nei 21 tūkstantį šuolių ir nepatyrusi rimtesnių traumų bei Amerikos lietuvis Kęstutis Mačiulis. Abu sportininkai gyvena Šiaurės Karolinos valstijoje. Beje, ponia Cheryl Stearns maloniai sutiko duoti išskirtinį interviu „Sūduvos gidui“, kurį publikuosime artimiausiu metu.

Portalui „Sūduvos gidas“ varžybų organizatorius ir šeimininkas, Alvydas Danilaitis, detaliau papasakojo apie kriterijus, kuriais remiantis išaiškinami parašiutininkų tikslaus nusileidimo čempionato nugalėtojai. Manyčiau šios detalės platesniam skaitytojų ratui nėra žinomos, tad bus įdomios.

„Yra elektroninė matavimo sistema – aiškina Alvydas Danilaitis -, ji sujungta su dviejų centimetrų skersmens davikliu esančiu penkių metrų skersmens minkšto apskritimo centre. Būtent į tą taškelį pirmu prisilietimu, kaip įprasta patogiausia – kojos užkulniu, privalo pataikyti parašiutininkas įšokęs iš lėktuvo maždaug vieno kilometro aukštyje. 

Parašiutininkai atlieka po aštuonis šuolius ir dažnas naudoja specialiai tam skirtą avalynę. Kiekvienas centimetras „prašautas pro šalį“ principingų ir akylų teisėjų įvertinamas baudos taškais. Nugalėtoju pripažįstamas sportininkas surinkęs mažiausiai baudos taškų.  Galiausiai rezultatai sumuojami, tad paaiškėja besivaržysiantys pusfinalyje sportininkai ir tokiu principu nukeliaujama iki finalo, kurio metu parašiutininkai atlieka jau po dešimt šuolių ir tik tuomet paaiškėja čempionas. Taigi, įtampa didelė, fizinis krūvis taip pat. Šis sportas „įkandamas“ tik drąsiems, stiprią valią turintiems žmonėms. 

Lėktuvą vienu metu palieka visa komanda, o sportininkai išskleidę savo parašiutus privalo „pasidalinti“ aukščiais taip, kad netrukdytų vienas kitam nusileidimo į penkių metrų skersmens skritulį metu. Tokios pat taisyklės galioja tiek Europos, tiek pasaulio čempionate, beje, po dviejų savaičių vyksiančiame Rusijos Federacijoje. Jame mes ginsime Lietuvos parašiutinio sporto garbę kaudamiesi su pripažintais šios sporto šakos lyderiais rusais, prancūzais ir čekais. Lietuvos čempionatas Sasnavoje yra paskutinė, jei galima taip išsireikšti, generalinė šalies nacionalinės komandos, kurios branduolį sudaro penki Marijampolės aeroklubo parašiutininkai,  repeticija prieš pasaulio čempionatą. Mūsų ambicija dalyvaujant pasaulio čempionate – patekti į stipriausių pasaulio komandų dešimtuką“.

Trejetą dienų trukusioms parašiutininkų batalijoms teisėjavo aštuonių teisėjų kolegija vadovaujama nacionalinės kategorijos teisėjos Ninos Danilaitienės. 

Čempionato dalyviai varžėsi dvejose įskaitinėse grupėse ir taip buvo išaiškinti šių metų Lietuvos parašiutų sporto tikslaus nusileidimo čempionai bei prizininkai bei atvirojo Lietuvos parašiutų sporto čempionato nugalėtojai.

Asmeninėje įskaitoje varžybų absoliučiu nugalėtoju tapo marijampolietis Edgaras Danilaitis, antrąją ir trečiąją vietas užėmė, taip pat Marijampolės aeroklubo sportininkai – Juozas Kriščiūnas bei Gediminas Jankauskas.

Komandinėse rungtyse prizines vietas užėmė visos trys Marijampolės aeroklubo komandos.  Pirmoji buvo komanda susidedanti iš Edgaro Danilaičio, Deivido Ragucko, Gedimino Jankausko ir Juozo Kriščiūno, antroje vietoje  –  Romas Šmigelskis, Šarūnas Šulčius, Lukas Kučinskas ir Mantas Barzdaitis, o trečioje komanda, kurios sudėtyje Kęstutis Mačiulis, Jaunius Plikaitis, Mindaugas Gaisrys ir Justinas Žotkevičius.

Baigiant mūsų pokalbį, Alvydas Danilaitis sakė esąs labai dėkingas Marijampolės savivaldybės vadovams, niekuomet neatsisakantiems pagelbėti sprendžiant įvairius ūkinius aeroklubo gyvavimo klausimus, taip pat ir nuolatiniams klubo rėmėjams – UAB „Stevila“, Lietuvos parašiutų sporto federacijai, Lietuvos aeroklubui ir asmeniškai jo prezidentei Eglei Paužuolienei. 

Lietuvos čempionato dalyvius tris varžybų dienas, nepaisydami varginančios kaitros, lėktuvu AN-2 į padangę skraidino Marijampolės aeroklubo pilotai, veteranas Eimutis Kailius bei Darius Brusokas ir Mindaugas Kielius.   

Lietuvos parašiutų sporto tikslaus nusileidimo čempionato rezultatų detalias ataskaitas galite pamatyti žemiau publikuojamose lentelėse.

Sūduvos gidas logotipas

Vytautas Karsokas

Autoriaus ir Jauniaus Skaricko nuotraukos

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE