Vaikų darželyje – pažinimo, sveikatingumo ir savarankiškumo pamokos

Marijampolės lopšelis – darželis „Rasa“, ne vienerius metus puoselėjantis sveikuoliškas tradicijas bei daug dėmesio skiriantis pažintinei veiklai, savo teritorijoje įrengė erdvę, kurioje auginami vaismedžiai, vaiskrūmiai, daržovės, prieskoninės bei vaistinės žolelės. Padedami auklėtojų, vaikučiai patys čia sėja, sodina, ravi, stebi kaip jų augaliukai auga, žydi, subrandina derlių. Tai ką užaugina, vaikai labai mielai valgo. Jiems triaukšti morkytę ar salotos lapą iš savo lysvelės kur kas smagiau, nei smaguriauti saldumynais. Bendras darželio darbuotojų, tėvų bei vaikučių sumanymas sėkmingai pasiteisino ir duoda visapusišką naudą.

Prieš trejus metus įkurtas Vaikystės sodelis

Pasak lopšelio – darželio „Rasa“ direktorės Raselės Sutkauskienės, vienas iš prioritetų šioje vaikų ugdymo įstaigoje yra ekologiškų, gamtinių, pažintinių, praktinių žinių bei įgūdžių ugdymas.

Raselė Sutkauskienė su dukrele Malvina prieš trejus metus atvėrė vaikų lopšelio – darželio „Rasa“ Vaikystės sodelio vartus

„Prieš kelis metus viena mama pasiūlė idėją darželio teritorijoje pasodinti Vaikystės sodelį. Mums šis pasiūlymas labai patiko ir visi drauge ėmėmės jį įgyvendinti. Tėvelių iniciatyva buvo gauti žemaūgių vaismedžių sodinukai – vyšnaitės, obelaitės, kriaušaitės, koloninės slyvos.

Vaikystės sodelyje buvo pasodinti žemaūgiai medeliai, kad vaikams būtų patogiau juos stebėti ir skinti vaisius.

Žemaūgius medelius sodinome todėl, kad vaikai geriau galėtų matyti kaip jie auga, žydi, nokina vaisius. Mažyliams nesunku nuo tokio medelio savo rankutėmis prinokusį vaisių nusiskinti – tai suteikia vaikams tikrai daug džiaugsmo. Sodelyje auga ir įvairūs vaiskrūmiai. Neseniai čia įkurdinome ir tris vabzdžių „viešbučius“, pakabinome juos ant medžių šakų. Tuose specialiai vabaliukams pritaikytuose nameliuose tikimės kažkas tikrai apsigyvens ir mes galėsime stebėti, kaip jie darbuojasi mūsų sode. Vaikystės sodelis užima maždaug 2 arus. Jį aptvėrėme gražia tvorele, padarėme dailius medinius vartus su užrašu. Kai gražus oras, sodelyje vyksta įvairūs užsiėmimai, juos vaikai labai mėgsta“, – džiaugėsi pavykusiu sprendimu R. Sutkauskienė.

Prieš metus atsirado Čipolino daržovių traukinukas

Vaikų įstaigos vadovė prasitarė, kad kiekvienais metais čia stengiamasi įgyvendinti kokią nors naują, gerą idėją, pernai viena tokių buvo Čipolino iškilių daržovių lysvių traukinukas. Šis traukinukas turi 12 medinių vagonėlių – tiek kiek darželyje yra vaikų grupių, o kiekvienas vagonėlis skirtas atskiram pasakos apie Čipoliną personažui. Maždaug metro pločio ir 1,40 m ilgio vagonėliai buvo pripildyti derlinga žeme, kompostu, kurį pats darželis savo komposto dėžėse pasigamino.

Čipolino daržovių traukinukas kasmet atgabena nemenką daržovių derlių

„Traukinuko lysvių dėžės tikrai nemažos, tad joms užpildyti būtų reikėję maždaug dviejų priekabų žemių. Tačiau mes per šešis metus jau turėjome sukaupę savos puikios kompostinės žemės, kurią panaudojome Čipolino daržui. Oi kaip šiose lysvėse viskas auga ir bujoja! Kadangi dėžės labai kompaktiškos, tai daržui laistyti neišeikvojame daug vandens. Kiekvienos darželio grupės vaikučiai savo vagonėlio lysvėse augina kas ką nori. Tačiau tam tikra tvarka vis tiek yra. Antai pirmuose vagonuose auginamos vaistažolės: medetkos, melisos, jonažolės, nasturtės, ramunėlės ir kt. „Lašelių“ grupės vaikučiai ne tik jas sėja, augina, bet ir džiovina, pakuoja, darome žolelių arbatėles, sveikuoliškas dovanėles tėveliams. Kituose vagonėliuose vaikai augina įvairiausias daržoves: morkas, moliūgus, burokus, paprikas, agurkus, cukinijas, pomidorus… Yra ir tokie vagonai, kuriuose auga žemuogės ir braškės. Dalyvaujame projekte „Žaliapėdžiai“, kurio dėka gauname įvairių sėklų. Iš savo užsiaugintų daržovių vaikučiai darosi įvairias salotas, pasiruošia lauke stalą ir valgo, mėgsta triaukšti šviežias morkytes, jiems tai atstoja saldainius“, – tikino darželio vadovė.

Mažyliai patys traukinuko vagonuose sėja ir augina daržoves, prieskonius, vaistažoles

Nuėmus derlių, darželyje vyksta derliaus šventė, kuomet pasidžiaugiama savo išaugintomis gėrybėmis, surengiama jų paroda. Traukinuko vagonai išklojami lapais, ant kurių vaikai su tėveliais išdėlioja rudens gėrybių ekspozicijas. Ši paroda veikia lig pat rudens pabaigos. O kai paspaudžia šaltukas ir artinasi žiema, traukinukas pasipuošia žiemos švenčių dekoracijomis. Šioms dekoracijoms taip pat naudojamos daugiausia gamtinės medžiagos.

„Pasibaigus kalėdiniam laikotarpiui, imame laukti Velykų ir iš visokių natūralių medžiagų, augaliukų, šakelių imame kurti paukščiukus, lizdelius, zuikučius, drugelius, įvairiausias velykines smulkmenas, kuriomis pavasarį išpuošiame savo traukinuką. Šiame kūrybiniame procese dalyvauja vaikai, tėveliai, auklėtojai. Už savo išradingumą, papuošimų originalumą esame pelnę ne vieną apdovanojimą. O kai  pasibaigia šventės, ateina darbymetis – mūsų traukinukas tuomet virsta  daržu ant ratų“, – smagiomis idėjomis dalijosi direktorė Raselė.

Šiemet sukurtas pažintinis Pojūčių takelis

Šių metų pavasarį darželio teritorijoje atsirado dar vienas įdomus objektas – Pojūčių takelis. Pasitarę su tėveliais darželio darbuotojai kibo į darbą – rinko kankorėžius, kaštonus, giles, graikinius riešutus, akmenėlius… Reikėjo takeliui padaryti ir pagrindus, įrengti pasilaikymui turėklus. Bendromis jėgomis viskas pavyko. Naujasis pojūčių takelis susideda iš 11 dalių, kuriose sudėtos skirtingos gamtinės medžiagos.

Šį pavasarį darželio teritorijoje buvo sukurtas pažintinis Pojūčių takas

Einant basomis kojelėmis, vaikams ne tik masažuojami padukai, bet jie ir pajunta pojūčių skirtumą užlipus ant kankorėžio ar akmenėlio. Ši metodika nėra nauja, Kneipo pojūčių takeliai yra įrengti įvairiuose parkuose, sveikatingumo trasose, ugdymo įstaigų teritorijose. Jie atlieka ne tik pažintinį, bet ir sveikatinimo vaidmenį, tad „Rasos“ darželio kolektyvui pasirodė ši idėja taip pat priimtina ir įgyvendintina.

„Džiaugiamės ir savo gėlynais bei dekoratyviniais augalais, kuriais taip pat rūpinamės patys. Man regis, jog estetinis vaizdas, kurį čia mato vaikučiai, formuoja jų požiūrį, ugdo kūrybiškumą, meilę grožiui. Tikiuosi, gal būt augdami tokioje aplinkoje jie ir patys savo namuose norės susikurti kažką gražaus, įdomaus. Mūsų teritorija didelė, beveik hektaras, tad idėjų galime įgyvendinti tikrai daug ir mielai jomis dalijamės su kitais. Šiemet daug dėmesio skiriame ne tik išorei, bet ir vidinių pastato erdvių renovacijai. Tad jau rugsėjo mėnesį vaikų laukia nemažos staigmenos“, – suintrigavo įstaigos vadovė. Vaikų lopšelis – darželis „Rasa“ yra pelnęs apdovanojimą kaip Palankiausios aplinkos vaikui įstaiga.

Grožio, estetikos ir sveikatos idėjas puoselėja ir savame kaime

Raselė Sutkauskienė savoje namų aplinkoje Valavičių kaime su vyru taip pat yra sukūrusi gražias aplinkos erdves, gyvena sveikuoliškai. Sutkauskų sodyba kaip viena gražiausių regione ne kartą buvo apdovanota, liaupsinantys straipsniai bei nuotraukos publikuojamos spaudoje. Prieš keletą metų pradėjusi vadovauti Marijampolės vaikų ugdymo įstaigai, kurios aplinka ir pastatas buvo tipiško sovietinio standarto, daug ką pakeitė tiesiog neatpažįstamai. Kur kas anksčiau čia imta įgyvendinti ir sveiko maisto programą, naudoti ne tik geresnius, sveikesnius produktus, bet ir indus maistui gaminti.

„Buvo tikrai nelengva įtikinti tiekėjus, kad mums reikia daugiau grikių, pilno grūdo miltų, daržovių, vaisių, o ne kažkokių pusfabrikačių. Prie mėsos mes duodame dvigubai daugiau daržovių, nebrukame kruopų ar bulvių. Traškias morkytes, kopūstų lapus, paprikos skilteles vaikai lyg zuikiai mielai triauškia ir tai kur kas geriau nei kokia mišrainė. Aš pati iš kaimo, tad norisi ir čia – miesto vaikų darželyje – puoselėti kuo natūralesnes, sveikesnes tradicijas, kurti aplinką, kurioje vaikai gautų kuo daugiau žinių iš kur ir kaip viskas atsiranda, kad tam reikia ne tik pinigų, bet ir įdėti nemažai savo rankų darbo“, – teigė vaikų ugdymo įstaigos vadovė nestokojanti idėjų ir energijos joms įgyvendinti.

Milda Kudirkaitė

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE