Rugpjūčio 1-5 dienomis gražiame Šakių rajono miestelyje Griškabūdyje vyks neeilinis renginys – kultūrinio-edukacinio projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: KVADRATU“ kūrybinės dirbtuvės. Architektų ir menininkų komanda kviečia miestiečius bei Šakių rajono gyventojus atvykti ir prisijungti prie kūrybinių dirbtuvių, kurios vyks prie miestelio seniūnijos ir vaikų dienos centro.
„Kviečiame vaikus, jaunimą ir visus miestiečius bei rajono gyventojus prisijungti prie mūsų komandos, kuri atvyks į Griškabūdį rugpjūčio pirmąją savaitę. Skatinsime ne tik reikšti savo nuomonę dėl būsimo architektūrinio objekto idėjos, bet ir praktiškai prisidėti prie jo statybos“, – į kūrybines dirbtuves kviečia komandos kuratorė Ingrida Povilaitienė.
Kūrybinės dirbtuvės truks 5 dienas
Norėdami sukurti gyvą, miestiečių lankomą ir mylimą viešąją erdvę, architektų ir menininkų komanda surengs 5 dienų kūrybines dirbtuves, kuriose miestelio vaikai ir jaunimas leisis į kūrybingą miestelio gražinimo procesą, siekdami meniniais objektais bei mažąja architektūra atgaivinti ir sukurti viešą erdvę.
„Dirbtuvių tikslas yra mus supančios aplinkos suvokimo, kūrybiškumo ir asmeninės atsakomybės ugdymas. Džiaugiamės, jog Griškabūdis mus geranoriškai pasitiko išankstinio vizito metu, tad planuojame su vaikais papuošti miestelį ne tik savo darbais, bet ir gera nuotaika“, – pasakojo I. Povilaitienė.
Organizatoriai pastatys kultūrinį inkubatorių, kuriame ir aplink kurį dienomis vyks kūrybiniai procesai, o kiekvieną vakarą – kultūrinė-edukacinė programa, skirta visai miestelio bendruomenei. Kultūrinių programų metu bus vedamos įvairios diskusijos, filmų peržiūros, interaktyvios paskaitos ir muzikiniai koncertai.
Miestelis sužavėjo savo kultūriniu paveldu
Atviro konkurso būdu išrinktas Griškabūdžio miestelis sužavėjo projekto organizatorius. Kuratorės Ingridos teigimu, Griškabūdis, nors ir turėdamas apleistų ir griūvančių pastatų, išlieka ypatingas dėl savo kultūrinio paveldo: saugomo gatvių tinklo, aikštės plano ir, žinoma, unikalios miestelio aštuonkampės medinės bažnyčios.
„Mes rinkomės ne tuos miestelius, kurie puikiai įgyvendina viešosios erdvės pertvarkas, bet tuos, kuriems reikia pagalbos, mūsų idėjų ir rankų darbo. Tikslingai pasirinkome Griškabūdį, nes jis pasirodė mums išskirtinis dėl nuoširdaus noro pagražinti miestelio viešąją erdvę. Taip pat pati teritorija, priklausanti kultūriniui paveldui, yra labai įdomi ir turinti daug potencialo“, – apie miestelį pasakojo I. Povilaitienė.
Idėjas siūlys patys miestiečiai
Griškabūdžio miestelio bendruomenės centro pirmininkė Agnė Paškauskienė miestelių atrankos anketoje pateikė ne vieną architektūrinio objekto idėjos pasiūlymą atvyksantiems architektams. Pasiūlyti variantai prasidėjo nuo miestelio pastatų tvarkymo iki dviratininkų parko su tramplynais ir vaikų žaidimų aikštelių inicijavimo.
„Mes labai džiaugiamės, kad pas mus atvyksta toks projektas su šauniais ir savo darbą išmanančiais specialistais. Iš atvykstančios komandos tikimės visapusiškos pagalbos, projektuojant viešąją miestelio erdvę. Vaikams ir miestelio savanoriams bus labai naudinga patirtis padirbėti su architektais ir menininkais“, – pasakojo A. Paškauskienė.
Bendruomenės centro pirmininkė tikisi, jog miestelio viešoji erdvė labiau pagyvės, atsiras daugiau įvairesnių spalvų, o viskas, kas bus sukurta vaikų rankomis, bus labiau saugoma pačių vaikų ir nesinorės savo ar kitų darbo niokoti.
Architektų ir menininkų komandos iš viso šių metų rugpjūtį aplankys penkis miestelius: Griškabūdį (rugpjūčio 1–5 d.), Antanavą (rugpjūčio 7–11 d.), Kaltanėnus (rugpjūčio 13–17 d.), Zibalus (rugpjūčio 19–23 d.) ir Naująjį Obelyną (rugpjūčio 25–29 d.).
Projekto atidarymo renginys vyks liepos 30 d., šeštadienį, Kauno Rotušės aikštėje. Renginio metu vyks kūrybinės dirbtuvės bei architektų ir menininkų viešos diskusijos.
Projektą rengia VšĮ „Architektūros fondas“ savanoriai (http://archfondas.lt/lt).
Projektą remia: LR Kultūros taryba ir LR Kultūros ministerija
„Keliaujančios architektūros dirbtuvės: KVADRATU“ (KAD: KVADRATU) – tai 2013 m. ir 2015 m. projekto tęsinys, kuriuo yra siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas galimas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Projektu siekiama parodyti, kad aplinka rūpintis, ją puoselėti ir keisti galima realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis.
Šių metų naujovė – keliaujančiame kultūros inkubatoriuje miesto vaikams ir bendruomenei bus pristatyta šviečiamoji kultūrinė programa: rodomi dokumentiniai filmai, vedamos diskusijos, vykdomos kitos edukacinės veiklos bei meniniai renginiai (muzikos koncertai).
„Architektūros [vaikų] fondas“ – jau trečius metus gyvuojanti, savanoryste paremta “Architektūros fondo” iniciatyva, kurianti ir įgyvendinanti architektūros edukacijos programas vaikams. Ją sudaro grupė jaunų architektų, architektūros studentų, mokytojų. Pagrindinis veiklos tikslas – mus supančios aplinkos suvokimo, kūrybiškumo ir asmeninės atsakomybės (pilietiškumo) ugdymas. Savanoriai organizuoja temines kūrybines dirbtuvėles vaikams.
„Architektūros [vaikų] fondo“ informacija