Rugsėjo 15-20 dienomis Marijampolės savivaldybės Baraginės kaime, nepaisant permainingo rudeniško oro, vyko tautodailininkų, medžio drožėjų pleneras, kurio dalyviai žinomi Dzūkijos ir Sūduvos krašte kūrėjai – Artūras Zienka, Jonas Dulinskas, Kęstutis Varnagiris ir Romutis Karpavičius papuošė gyvenvietės centro aplinką savo kūriniais. Šimtamečių ąžuolų rąstai menininkų vaizduotės ir darbščių rankų dėka virto lietuvių liaudies pasakų herojais – gulbėmis prie kurių priderintos sūpynės, Egle žalčių karaliene, nykštuku „Baraginiu“, kuris anot autoriaus R.Karpavičiaus, turi stebuklingų galių gyvenime pasitaikančių bėdų sprendime, žinoma jei jį paliesi ir meniška rodykle, rodančia kelią į Baraginės bendruomenės namus, bei ten pat įsikūrusį Marijampolės kultūros centro Baraginės skyrių.
Pasak plenero dalyvio, tautodailininko iš Alytaus, Artūro Zienkos, jo kurtų darbų mūsų krašte yra daug, mat jau ne vienerius metus drožėjas darbuojasi Marijampolės apskrityje ir jam, dzūkui, čia dirbti patinka… Artūro menu šiandien jau gėrisi Liudvinavo ir Šunskų, gyventojai bei svečiai, taip pat Tautkaičių klojimo teatro mylėtojai. Šio menininko darbų galima sutikti keliose Europos valstybėse, o žyminčių lietuvių tremties vietas, yra net Sibiro platybėse.
Kadangi skulptūros iš medžio stovės prie kūdros esančios Baraginės kaimo centre, tad tai ir lėmė jų tematiką. O vienas kūrinys yra suvalkietiškai praktiškas bei funkcionalus – A. Zienkos sukurtos sūpynės skirtos mažiesiems kaimo gyventojams ir ne tik jiems.
Ąžuolo rąstai, iš kurių sukurtos skulptūros, atgabenti į Baraginę iš Vilkaviškio rajono miškų. Beje, viename jų skulptorius A. Zienka aptikto Antrojo pasaulinio karo metais sprogusio sprogmens skeveldrą, kaip slogų ženklą tame krašte vykusių įnirtingų mūšių tarp besitraukiančios vokiečių ir puolančios sovietų kariuomenės.
Šio medžio drožėjų plenero sumanytoja bei vykdytoja, Baraginės kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Maziliauskienė papasakojo, jog tai yra projekto „Kultūros savitumo ir tradicijų atspindžiai Baraginės kaimo bendruomenėje“ dalis. Projektas įgyvendinamas pagal „Marijampolės vietos veiklos grupės, kaimo plėtros 2015-2023 metų strategijos“ vietos plėtros priemonę „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“ ir finansuojamas iš ES fondų, šalies vyriausybės ir Marijampolės savivaldybės skirtų lėšų. Jo biudžetas yra dešimt tūkstančių eurų. Taip pat šio projekto partneriai yra kaimo bendruomenė „Gegužraibė“ ir Želsvos kaimo bendruomenė. Tikslas – skatinti šalies ir krašto kultūrinio savitumo ir tradicijų tęstinumo išsaugojimą.
Taigi, dar vienas mūsų krašto kampelis darbščių ir sumanių žmonių dėka tapo gražesniu, patrauklesniu, maloniai nuteikiančiu ne vien čia gyvenančius žmones, bet ir svečius. Žinoma norint pasiekti tokį rezultatą reikia pasistengti suburti gyvybingą, aktyvią kaimo bendruomenę bei išsirinkti tinkamą vadovą.
Baraginei, lyginant , tarkim, su gretimai esančiu Trakiškių kaimu, pasisekė dar ir todėl, kad griūvant kolūkinei santvarkai vis tik pavyko apsaugoti nuo privatizavimo ar „prichvatizavimo“ buvusį vaikų darželį, kuriame šiuo metu įkurdinti bendruomenės namai ir Marijampolės KC Baraginės skyrius. O štai Trakiškių kaimo kultūros namai pakeitę šeimininkus, jau tris dešimtmečius stūkso apgriuvę ir atrodo tarsi po stichinės nelaimės. Vietos bendruomenė, deja, neturi net savo aikštelės tinkamos kultūros renginių pravedimui. Viskas kuo dar galima pasidžiaugti, tai nedidelės buvusios bibliotekos patalpos, kuriose net ir gavus paramą pritaikymui bendruomenės poreikiams, vargu bau ar būtų galima sutalpinti bent trečdalį iš daugiau nei šimto šešiasdešimties bendruomenės narių…
Baigiamuoju medžio drožėjų plenero Baraginėje akordu tapo lietuvių liaudies ir panašaus stiliaus muzikos kūrinių koncertas pavadintas „Mano kaime lietūs lyja“, įvykęs rugsėjo 20 dienos popietę Marijampolės kultūros centro Baraginės skyriuje. Renginio metu pagerbti medžio skulptūrų kūrėjai, taip pat koncertavo Marijampolės kultūros centro Baraginės skyriaus jaunimo kapela „Svaja“, Marijampolės kultūros centro vyresnio amžiaus žmonių tautinių šokių kolektyvas „Jotvingis“ ir šalyje populiarus ansamblis „Jonis“.
Vytautas Karsokas
Autoriaus nuotraukose: Baraginės medžio skulptūrų parkas ir jo kūrėjai Artūras Zienka, Jonas Dulinskas, Kęstutis Varnagiris, Ramutis Karpavičius su projekto vykdytoja Irena Maziliauskiene bei rudens šventės „Mano kaime lyja lietūs“ akimirkos.