Dideli ir ilgalaikiai pokyčiai verslui artėja tyliai

Nuo 2016 m. pradžios sulaukėme nemažai pasikeitimų mokesčių mokėjimo ir deklaravimo srityje, tačiau tai toli gražu ne pabaiga. VMI nuo 2016 m. spalio mėnesio planuoja pradėti pirmąjį naujos išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) gyvybės etapą.

iMAS kuriama ir įgyvendinama siekiant mažinti administracinę naštą mokesčių mokėtojams, didinti mokesčių mokėtojų pajamų apskaitymą, mokesčių surinkimą ir mokesčių administratoriaus veiklos efektyvumą, diegiant išmaniąsias elektronines paslaugas ir perkeliant mokesčių mokėtojų ūkinių operacijų duomenų rinkimą, tvarkymą, valdymą ir teikimą į elektroninę erdvę.

Tikėtina, kad padidės poreikis kvalifikuoto buhalterio, ar buhalterinių įmonių, kurios dirbs su buhalterinėmis programomis, greitai ir lengvai įsisavins naują iMAS sistemą. Tačiau tai taip pat reiškia, kad įmonės turės investuoti į turimos techninės ir programinės įrangos atnaujinimą, pritaikant ją prie i.MAS reikalavimų, kas, be abejonės reiškia papildomas išlaidas. Valdžia žada, kad apie reikiamus pokyčius mokesčių mokėtojai bus informuoti bei jiems bus suteikta išsami informacija (mokymai, elektroniniai vedliai) kaip naudotis nauja sistema.

Pirmojo etapo metu numatoma kasos aparatų naudotojams nustatyti pareigą nuotoliniu būdu realiu laiku arba nustatytu periodiškumu perduoti mokesčių administratoriui kriptuotą kasos operacijų informaciją, atsisakant popierinių kasos knygų ir kasos kontrolinių juostų naudojimo. Tai reiškia, jog turintiems modernius arba kompiuterinius kasos aparatus, jie bus pritaikomi naujai sistemai, turintiems senus kasos apartus, teks juos keisti naujesniais, tinkančiais iMAS sistemai. Kol kas nei VMI, nei kitos institucijos nėra numatę ar bus lengvatų įsigyjant naujus kasos aparatus, jų neturintiems. Kol nebus priimti konkretūs LR Mokesčių administravimo įstatymą įgyvendinantys teisės aktai, tikrumo dėl reikalingų investicijų į naujas sistemas nėra.

Pirmo įgyvendinimo etapo metu kriptuotus kasos aparatų operacijų duomenis VMI privalomai turės teikti veikiantys mažmeninės prekybos, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo srityje bei naudojantys kompiuterinius kasos aparatus, kurie gali būti nesunkiai modernizuojami ir pritaikomi naujiems sprendimams.

Antro įgyvendinimo etapo metu kasos aparatų duomenis privalomai teikia visi mokesčių mokėtojai, naudojantys kasos aparatus. Kasos aparatai, kurie negali būti modernizuojami, keičiami naujais. Kasos aparatų keitimas vykdomas per mokesčių administratoriaus nustatytą pereinamąjį laikotarpį. Toks laikotarpis šiai dienai nėra nustatytas ir tikėtina bus nustatytas tik po 2016 m. spalio mėnesio, jeigu sistema pradės veikti laiku.

Daugiau mokesčio administravimo įstatymo naujovių aptarsime kituose straipsniuose.

Teisininkas Vaidas Šalaševičius, UAB „Justicija“ direktorius

Teisinės paslaugos | Buhalterinė apskaita | Įmonių steigimas

Jums gali patikti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video:

TAIP PAT SKAITYKITE