Šią savaitę vyko susitikimas-diskusija apie institucinės globos pertvarką Marijampolėje į kurią buvo atvykusi LR Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė. Susirinkimo tikslas buvo išsamiai pristatyti pertvarką ir įsiklausyti į gyventojų nuomonę bei nuogąstavimus.
„Girdime įvairias nuomones dėl neįgaliųjų integracijos mūsų mieste. Gyventojų nuogąstavimai kilo tuomet, kai savivaldybės administracija įvardijo sklypų adresus, kuriuose planuojami statyti grupinio gyvenimo namai, kuriuose įsikurs psichinę ar proto negalią turintys žmonės. Suprantame gyventojus, tačiau tuo pačiu suprantame ir neįgaliuosius, kurie tenori gyventi ramų, pilnavertį gyvenimą. Ne kartą akcentavome, kad prieš žmonėms apsigyvenant grupinio ar savarankiško gyvenimo namuose, bus įvertinamos kiekvieno asmens galimybės, ar jis yra pakankamai pasirengęs, ar jo savarankiškumo lygis leidžia darniai gyventi kartu su kitais bendruomenės nariais“, – kalba Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda.
Be abejo, gyvenamųjų rajonų bendruomenės išgyvena tam tikrą pokytį sukeliantį baimę ir netikrumą. Susitikime-diskusijoje dalyvavę seniūnaičiai, bendruomenių atstovai pritarė, jog vykdomas projektas išties yra svarbus ir reikalingas. Gyventojai išreiškė susirūpinimą, kad čia ateinantiems gyventi neįgaliesiems būtų sudarytos tinkamos ir saugios gyvenimo sąlygos, kad galbūt kai kuriose vietose būsimų namų koncentracija yra per didelė. Kai kurie iš dalyvavusiųjų akcentavo pėsčiųjų takų ir apšvietimo svarbą, kiti atkreipė dėmesį į autobusų sustojimo stoteles ar žaidimų aikšteles.
„Gyventojus girdime ir stengsimės atsižvelgti į išsakytus pasiūlymus. Sukūrėme darbo grupę ir įsiklausę į gyventojus nusprendėme namų A. J. Greimo ir Gardino gatvėse nestatyti ir surasti jiems tinkamesnę vietą. Kaip tik dabar rinkoje ieškome parduodamų namų valdos žemės sklypų. Mes padarėme kompromisus, tikimės ir bendruomenės supratimo. Institucinės globos pertvarką privalome vykdyti, nes ji reikalinga mūsų bendruomenei. Marijampolė visada buvo ir toliau turi likti pavyzdine savivaldybe socialinių paslaugų srityje, rūpinantis silpniausiais mūsų bendruomenės nariais“, – sako P. Isoda.
Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sukurta darbo grupė susitiks su bendruomenių atstovais ir aptars galimybes gerinti infrastruktūrą tose gatvėse, kur jau žinoma, kad bus statomi grupinio gyvenimo namai, t. y. Tarpučių g., Vasaros g., Uosių g. ir Gedimino g.
Vykdant institucinės globos pertvarką visoje Lietuvoje planuojama pastatyti ir įrengti 85 grupinio gyvenimo namus. Šiuo metu tokių namų jau yra 30. Marijampolėje įgyvendinant institucinės globos pertvarką planuojama statyti šešis grupinio ir (ar) savarankiško gyvenimo namus psichikos ar proto negalią turintiems žmonėms. Taip pat bus nupirkti trys butai apsaugoto būsto paslaugoms teikti ir veiks socialinės dirbtuvės.
Marijampolės savivaldybės administracijos informacija