Kazlų Rūda: pamiršti vaizdai? Ką sužinojo Kazlų Rūdos TAU lankytojai

Lapkričio 29 d. Kazlų Rūdos Trečiojo amžiaus universitete  viešėjo istorikas, enciklopedistas, matematikas, humanitarinių mokslų daktaras Juozas Banionis, gimęs ir užaugęs netoli Kazlų Rūdos, čia baigęs vidurinę mokyklą ir dabar dažnas svečias mūsų mieste.

Įdomus pasakojimas apie Kazlų Rūdą  ir jos apylinkęs, senose nuotraukose užfiksuotos akimirkos ir  nematyti ar pamiršti vaizdai iš miesto gyvenimo vertė susimąstyti ir pasidžiaugti,  kad yra žmonių, kurie sugeba atgaminti ir papasakoti   miesto, kuriame užaugai ir dabar gyveni, istoriją.

Savivaldybės centras Kazlų Rūda – savitas, gilias tradicijas turintis miestas, kurio istorijos ištakos – 1744-ieji. Tais metais tokiu pavadinimu minimas kaimas, priklausęs Pilviškių parapijai. Pastebėjus  šiose apylinkėse esant geležies rūdos, šalia medienos verslo pradėjo plėstis ir geležies verslas, todėl Kazlų Rūdos kaimo gyventojų skaičius nuolat augo, o nutiesus geležinkelį ir  iškirtus mišką netoli Kazlų kaimo, pastatyta geležinkelio stotis, pavadinta Kazlova Ruda. Ši stotis tebestovi ir dabar ir tai yra pats seniausias Kazlų Rūdos pastatas. 1922 m. buvo įsteigta  Kazlų Rūdos parapija,  o 1925 m., po daugiau kaip metus trukusių darbų, Kazlų Rūda pasipuošė dvibokšte bažnyčia, kuri tebestovi ir dabar. 1930 metais buvo sudarytas Kazlų Rūdos valsčius, kurio centras nuo 1931 m. sausio 1 d. perkeltas į Kazlų Rūdą. 1950 m. įkurtas Kazlų Rūdos rajonas (iki 1962 m.). Kazlų Rūda, būdama rajono centru ir gavusi miesto vardą, ūgtelėjo ir išgražėjo. Šiuo laikotarpiu nutiestas plentas iki Ąžuolų Būdos, pastatyta vidurinė mokykla, pirtis, įkurta remonto technikos stotis (RTS). Greta pastarosios ir prie miškų urėdijos išaugo naujos darbininkų gyvenvietės. 1962 m. Kazlų Rūda su didesne buvusios rajono teritorijos dalimi prijungta prie tuometinio Kapsuko rajono.

Išgirdus Juozo Banionio papasakotą istoriją,  daugelis stebėjosi, kad  išgyvenus daugelį savo gyvenimo metų šiame mieste, ne viską apie jį žinome. Padarę išvadą, kad mes vis dar  esame studentai ir universitete  skatinami  mokytis  visą gyvenimą, nuoširdžiai padėkojome lektoriui ir tikimės ateityje išgirsti dar daug įdomių faktų ir istorijų.

 

 

Trečiojo amžiaus universiteto studentai

KazlųRūda.info

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE