Marijampolė mini vardo susigrąžinimo 32-ų metų sukaktį

Prieš 32 metus, 1989 m. kovo 21 dieną, buvo pakeistas Kapsuko miesto pavadinimas ir grąžintas senasis – Marijampolės – vardas. Istoriniam vardui sugrįžti didelės reikšmės turėjo pirmą kartą dar sovietinėje Lietuvoje organizuotas referendumas, kuriame gyventojai išsakė savo poziciją, ar grąžinti senąjį Marijampolės vardą, ar ir toliau miestą vadinti Kapsuku. Gyventojų pasirinkimas buvo aiškus – istorinis Marijampolės vardas turi būti sugrąžintas. Kaip teigia to meto įvykių liudytojai, palikti Kapsuko vardą tuomet nebuvo „nei istorinio, nei politinio, nei moralinio pagrindo“.

Kapsukas ar Marijampolė? Ši dilema palietė daugumą:  buvo nuolat svarstoma, ginčijamasi šeimose, draugų rateliuose, darbo kolektyvuose. Visuomenei spaudžiant, 1989 m. kovo 21 d. buvo surengta pirmoji miesto ir rajono gyventojų apklausa, kurioje remiantis sudarytais apklausos nuostatais, teisę dalyvauti turėjo 33 231 Kapsuko miesto gyventojas, dalyvavo 19 655 žmonės arba 59,1 proc. Už Marijampolės pavadinimą balsavo 15 669 gyventojai arba 79,9 proc. dalyvavusiųjų apklausoje, už Kapsuko pavadinimą balsavo 3784 gyventojai arba 19,3 proc. visų dalyvavusiųjų.

Tuos istorinius momentus primena  tuo metu mieste gyvenę marijampoliečiai ir miesto  istorijos metraštininkų Romo Linionio, Romo Rusteikos ir kitų autorių nuotraukos. „Mūsų  miesto istorinis  vardas – Marijampolė neturi būti išbrauktas iš mūsų sugrįžtančios istorijos…“ (Skambėk, senas varde! // A. Ligeika // Naujas kelias. – 1989, kovo 11d.).

Marijampolės vardo kilmė

Daug metų manyta, kad Marijampolės miestas galėjo išaugti iš Pašešupio kaimo. Šis kaimas istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1667 m. Istorikų daroma ir kita prielaida – miesto pirmtakas galėjęs būti Senos Būdos (Stara Buda) kaimas. Jis šaltiniuose paminėtas geru pusšimčiu metų vėliau.
1758 m. grafienė Pranciška Ščiukaitė-Butlerienė pasirašė oficialų vienuolyno fundacijos aktą, ir netrukus buvo pastatytas vienuolyno pastatas. Kadangi miesto atsiradimui ir augimui lemiamą įtaką turėjo marijonų vienuolynas, Marijampolės vardas ir kildinamas iš šių vienuolių pavadinimo.

Marijampolės vardas – tai  daugiau kaip 200 metų gyvos praeities… Tai turi žinoti kiekvienas marijampolietis ir ypatingai tas, kurio pase įrašyta „gimė Kapsuke“!

 

Marijampolės savivaldybės administracijos informacija

Jums gali patikti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video:

TAIP PAT SKAITYKITE