Savaitgalis su „Rail Baltica“: Marijampolė, įvertinta „National Geographic“

Marijampolės geležinkelio stotis / I. Šalaševičiaus nuotr.

Antrajame ciklo „Savaitgalis su „Rail Baltica“ straipsnyje pristatome iš Kauno traukiniu vos per valandą pasiekiamą Marijampolę. Suvalkijos sostine vadinamame mieste gausu istorinių paminklų bei išskirtinių meno kūrinių, vienas jų net puošė „National Geographic. Nepažinta Lietuva“ žurnalo viršelį.

Mieste pasitinka įspūdinga geležinkelio stotis

Jau pati Marijampolės geležinkelio stotis, dažnai vadinama gražiausia Lietuvoje, yra įspūdingas architektūros paminklas: raudonų plytų, netaisyklingos formos, su bokšteliais, netipinio projekto 1924-aisiais baigta statyti stotis, labiau primena pilį, puikiai tinkančią Holyvood‘o filmams, nei geležinkelio stotį. „Apžiūrėjus geležinkelio stoties pastatą, ekskursiją po miestą siūlyčiau pradėti nuo J. Basanavičiaus aikštės, kurią nuo stoties pasieksite per 15 minučių pėsčiomis“, – pataria Marijampolės turizmo informacijos centro vadybininkė Rita Dragūnaitė.

Paminklas “Tautai ir kalbai”

Pasak jos, J. Basanavičiaus aikštės centre stovi vienintelis toks Lietuvoje paminklas „Tautai ir kalbai. Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti 1009-2009“, atspindintis lietuvių tautos laisvės siekius ir kovą dėl kalbos išlikimo. Jo aukštis beveik 20 metrų. „Toliau nuo centrinės miesto aikštės keliaukite į Poezijos parką,

I. Šalaševičiaus nuotr. / Poezijos parkas

kuriame galėsite rasti atokvėpį ant plastiškų formų suolų, pasigrožėti želdynais, kartu su atžalomis leisti laiką spalvingoje žaidimų aikštelėje, o gal net sudalyvauti amfiteatre vykstančiuose renginiuose. Parko prieigose esančioje požeminėje perėjoje pamatysite portretų galerija, dar kitaip vadinamą „Veidasiene“, kurioje rasite šimtus, o gal ir tūkstančius besišypsančių ar susimasčiusių įvairiaspalvių veidų“, – kviečia R. Dragūnaitė.

Puošė „National Geography“ leidinio viršelį

I. Šalaševičiaus nuotr. / Ray Bartkaus kūrinys „Tekantis gyvenimas“

Iš čia palei Šešupę rekomenduojama pasukti link senosios Marijampolės užtvankos, kurios siena papuošta visame pasaulyje garsaus menininko Ray Bartkus kūriniu „Tekantis gyvenimas“. Jo fotografija buvo papuošusi net žurnalo „National Geographic“ viršelį. Piešinys išskirtinis tuo, jog ant senosios užtvankos pastato jį matome aukštyn kojomis, o vandenyje atsispindi tikrasis jo vaizdas.

„Ant pastatų piešti meno kūriniai jus lydės visos viešnagės Marijampolėje metu. Mūsų mieste menininkai iš Londono ir Niujorko kartu su savanorių pagalba sukūrė net 22 išskirtinius piešinius miesto erdvėse, o miesto centrą papuošė šviesų instaliacija, kuri suteikia mūsų miestui jaukumo ir savitumo“, – pasakoja R. Dragūnaitė. Pažindinantis su miestu R. Dragūnaitė taip pat siūlo aplankyti Vytauto Didžiojo parką

I. Šalaševičiaus nuotr. /Vytauto Didžiojo parkas

su papildytos realybės paroda po atviru dangumi, sustoti prie Marijampolės pašto pastato, kuriame pradėtas leisti tarpukario žurnalas „Varpas“, neaplenkti Šv. Archangelo Mykolo bazilikos su vienuolyno kompleksu ir jame įkurtu muziejumi, o besidominčių istorija laukia prezidento K. Griniaus memorialinis muziejus ir seniausias Suvalkijoje Kraštotyros muziejus.

„Žinoma, jei jau atvykote pas mus, būtinai apsilankykite garsiajame kačių kiemelyje, kur katės, pasakojama, pildo čia sugalvotus norus“, – pasakoja R. Dragūnaitė.

E. Bareikos nuotr. /Garsiosios Marijampolės katės pildo norus

Trumpiausias Lietuvos pažintinis takas Aktyvaus poilsio mėgėjai Marijampolėje taip pat ras ką veikti. Netoliese nutiesti net du pažintiniai takai – Buktos ir Amalvos. Pastarasis yra trumpiausias pažintinis takas Lietuvoje, jo ilgis siekia vos 121 metrą. Tačiau susitarus su gidu, kuris papasakotų apie tą, ką juo eidami matote, užtruksite ne ką trumpiau, nei įveikdami 1,3 ar 1,7 km Buktos pažintiniame take.

R. Rudžionio nuotr. /Amalvos pažintinis takas

„Žinoma, vasarą aktyvios veiklos mūsų mieste ir šalia jo daugiau. Vasarą siūlome išbandyti savo jėgas vandenlenčių parke „Splash Miami“ arba vandens batutų parke „Zero Majami Park“, užsukti į kempingą, kuriame galima ne tik pernakvoti bet ir paplaukioti vandens dviračiais bei pasinaudoti kitomis paslaugomis. Ir, žinoma, visada galima suderinti viešnagę su mūsų miesto pasididžiavimu, futbolo klubo „Sūduva“ varžybomis“, – vilioja R. Dragūnaitė. Norintys praleisti Marijampolėje daugiau laiko nakvynę mieste ras lengvai – tiek per apartamentų nuomos puslapius, tiek mieste įsikūrusiuose viešbučiuose, tarp kurių yra ir siūlančių SPA procedūras. Atėjus laikui pasistiprinti gali tekti net pasukti galvą renkantis kur. „Bene labiausiai miesto svečius vilioja išskirtiniu interjeru pasižyminti kavinė-baras „KamBARys“, kurį visoje Lietuvoje išgarsino A. Užkalnis, suteikęs jam net 5 žąsis. Norintys pasijusti kaip namuose, kviečiami į „Namų restoraną“, paragauti viso pasaulio skonių galėsite kavinėje „Nica“, o desertų mylėtojai laukiami „Senojo miesto kepyklėlėje“, – pasakoja R. Dragūnaitė.

Itin svarbus geležinkelio mazgas

Marijampolė, vienas iš kelių miestų ir miestelių, į kuriuos šiuo metu iš Kauno galima nuvykti „Rail Baltica“ geležinkeliu. Taip pat juo traukiniai važiuoja iki Kazlų Rūdos, Lenkijos miestų Balstogės, Augustavo ir kitų. 2026-aisiais baigus įgyvendinti projektą „Rail Baltica“ atsivers dar daugiau galimybių keliauti traukiniu. Per kelias valandas bus pasiekiami tokie miestai kaip Ryga, Talinas ir Varšuva, o iš pastarosios ir daug kitų Vakarų Europos miestų.

 

Print Friendly, PDF & Email
Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

Rekomenduojami video:

TAIP PAT SKAITYKITE