Vertino Marijampolės Lietuvininkų gatvės želdinių būklę

Marijampolės savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija išvažiuojamajame posėdyje įvertino Lietuvininkų g. Marijampolėje augančių želdinių dendrologinę, ekologinę ir estetinę būklę.

Marijampolės savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisiją sudaro penki nariai: Jonas Kurtinaitis, Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas (komisijos pirmininkas), Violeta Sagaitienė, Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė, Dalė Sabaliūnienė, Marijampolės savivaldybės administracijos Narto seniūnijos seniūnė, Alius Černius, bendruomenės atstovas, Mantas Pilkauskas, Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas, Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto dėstytojas. Vertinant želdinių būklę taip pat dalyvavo keletas Lietuvininkų g. gyventojų.

Lietuvininkų gatvėje auga mažalapių liepų (Tilia cordata) medžių alėja ir vienas švedinis šermukšnis (Sorbus intermedia).

A. Černius, dalyvavęs Marijampolės miesto apželdinime, papasakojo, kad Lietuvininkų g. augantys želdiniai buvo pasodinti apie 1960 m. Mieste idealiomis sąlygomis augančių liepų amžius gali siekti iki 80 metų.

Narto seniūnijos seniūnė D. Sabaliūnienė atkreipė dėmesį, kad Lietuvininkų g. gyventojai kasmet dėl lūžtančių ir džiūstančių liepų šakų želdinius prašo genėti arba iškirsti. Atsižvelgus į gyventojų skundus, 2018–2019 m. buvo iškirstos 5 nepatenkinamos dendrologinės būklės liepos. Iškirstos liepos buvo pažeistos kamieno puvinio, atvirais kamienais, keliančios pavojų gyventojų ir eismo saugumui.

M. Pilkauskas palygino 2012 m. atliktos inventorizacijos želdinių būklę su esama: „Dabartinė medžių būklė yra įvairi, pasiskirsčiusi per tris būklės klases. Pietinėje Lietuvininkų gatvės dalyje praeitos inventorizacijos metu dėl intensyvaus genėjimo, kai buvo likę tik medžių kamienai, bloga būkle buvo įvertintos 7 liepos ir 1 švedinis šermukšnis. Dabar, ataugus ir susiformavus naujai lajai, jų būklę būtų galima vertinti patenkinamai. Liepos, net ir pažeistos kamieno puvinio, dabar yra žemos (6 metrų aukščio) ir nepavojingos, nekelia realios grėsmės gyventojams ar eismo saugumui, todėl galėtų augti 5 metus, o tinkamai genint ir ilgiau“.

Kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas išsakė nuomonę, kad iškirtus esamus želdinius ir jų vietose pasodinus naujus būtų neįmanoma užtikrinti tinkamų sąlygų medžiams prigyti ir augti, želdiniai jaus oro ir drėgmės trūkumą, todėl norimo rezultato nebus pasiekta. Specialistas kaip išeitį siūlė retinti tankius atžalų kuokštus, paliekant vidutiniškai 3 (2–4) šakas. Tinkamai genint, bent 10 metų galima užtikrinti, kad Lietuvininkų gatvėje augantys medžiai būtų saugūs ir patenkinamos būklės, o medžius keisti naujais reikėtų tik tada, kai sodinamiems medžiams bus įmanoma užtikrinti pakankamą dirvožemio tūrį šaknų vystymuisi ir oro patekimą prie šaknų.

Komisija atkreipė dėmesį, kad stebint ankstesnius šioje gatvėje vykdytus darbus buvo galima susidaryti įspūdį, kad gruntiniai vandenys šioje gatvėje yra gana negiliai – apie 60 cm nuo žemės paviršiaus. Norint naujai sodinamiems medžiams suteikti geras sąlygas augti, tektų iš esmės rekonstruoti šaligatvius. Kol šaligatvių rekonstruoti neketinama, ekspertai siūlė saugoti, genėti ir prižiūrėti esamus medžius. Taip pat pasiūlyta pomedžius mulčiuoti medžio skiedromis ar medžio žieve.

Sutikti Lietuvininkų g. gyventojai sakė neprieštaraujantys, kad seni ir pavojingi medžiai būtų kertami. Anot jų, kiekvienos vėtros metu medžiai kelia didelį pavojų. Rodydami į ankstesniais metais iškirstų medžių kelmus, gyventojai sakė, kad puvinio apimti medžiai taip pat nepuošia gatvės.

Komisija nutarė, kad Lietuvininkų gatvės želdinius bus stengiamasi genėti tinkamai, o į ankstesniais metais iškirstų medžių vietas artimiausiu metu nauji želdiniai nebus sodinami.

Lietuvininkų gatvės medžių pasiskirstymas pagal būklę:

Marijampolės Lietuvininkų gatvės želdinių būklę

Medžių būklė

2012 m.

2020 m.

Gera (1)

25

13

Patenkinama (2)

5

11

Bloga (3)

11

12

(6 iš jų pagenėjus būtų galima vertinti patenkinamai)

Žuvęs želdinys (4). (čia žymėti medžio kelmai, lyginant su ankstesne inventorizacija)

0

5

 

 

 

Marijampolės savivaldybės administracijos informacija

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE