Ar jums teko duoti kyšį Sūduvos regione dirbantiems valstybės tarnautojams? Taip

Kas gi yra tas kyšis? O gal tai tik nuoširdus padėkojimas. Kyšis –  tai atsilyginimas valstybės tarnautojams pinigais, kitu turtu ar paslaugomis, siekiant papirkti siekiant pirmumo teisės ar kitaip skatinant apeiti profesinę etiką. Kyšio davimas vadinamas kyšininkavimu. Kyšininkavimas yra korupcijos forma, dažniausiai neteisėta.

Norėčiau Jums pristatyti Vilmorus atliktą tyrimą, užsakytą LR Specialiųjų turimų tarnybos: http://www.transparency.lt/wp-content/uploads/2017/03/LKZ_2016-1.pdf Remiantis šiuo atliktu tyrimu labiausiai korumpuotos institucijos Lietuvoje yra šios:

  1. Sveikatos apsaugos institucijos/ligoninės – pasisakė 51 proc. balsavusiųjų;
  2. Seimas – pasisakė 42 proc. balsavusiųjų;
  3. Teismai – pasisakė 37 proc. balsavusiųjų;
  4. Savivaldybės – pasisakė 22 proc. balsavusiųjų;
  5. Partijos – pasisakė 22 proc. balsavusiųjų;
  6. Policija – pasisakė 17 proc. balsavusiųjų.

(Tyrimo metodas – atviri klausimai. Kalbant apie korupciją ir įvairių įstaigų bei institucijų korumpuotumą, gal galėtumėte įvardinti 5 įstaigas ar institucijas, kurios, Jūsų nuomone, šiuo metu Lietuvoje yra labiausiai korumpuotos?).

Korupcija yra vienas pavojingiausių visuomenės reiškinių, nes daro ypatingai didelę žalą, sukelia grėsmę valstybei bei visuomenei, piliečių saugumui, žmogaus teisėms. Niekam nepaslaptis šiandieniniai „atsidėkojimai“ ligoninėse, neskaidrūs viešieji pirkimai, stambių įmonių veikla pažeidžiant įstatymus, „švogerystės“ valdžios institucijose ir valstybės įmonėse.

Kas lemia korupcijos atsiradimą ir vystymąsi? Išskiriamos tokios bendrosios korupcijos priežastys:

  1. Kuo didesnis valstybinis sektorius, tuo didesnės galimybės korupcija.
  2. Kuo silpnesnė kontrolė, tuo palankiau vystytis korupcijai.
  3. Kuo mažesni valdininkų atlyginimai, tuo daugiau valdininkų siekia gauti neteisėtus atlygius, paslaugas ir t.t.

Sūduvos gidas skelbia baigtą apklausą ir pristato gautus rezultatus: Sūduvos gyventojai paklausti ar teko jiems duoti kyšį Sūduvos regiono valstybės tarnautojams rinkosi atsakymą taip (63,46 procento). Mažesnė dalis sūduviečių atsakė ne ir nežada to daryti ateityje (36,54 procento). Galima daryti išvadą, jog mūsų regione vis dar įprasta atsidėkoti dovanomis, pinigais, turtu, paslaugomis ir kt.

Ką gi daryti? Kaip galima veiksmingai kovoti? Turbūt turime kiekvienas pradėti nuo savęs ir savo veiksmais parodyti, kad tam nepritariame. Vieniems turbūt nepavyks susitvarkyti su šia opia problema. Prie to turėtų prisidėti ir valdžia. Mažiau daugiažodžiauti, daugiau dirbti, priimti ryžtingus įstatymus taip įvarydami kyšininkus, pinigų švaistytojus ir jų užtarėjus į kampą.

Parengė Neringa Bridžiuvienė 

 

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

X