Elektroniniams nusikaltimams – griežtesnis atkirtis

Kovai prieš programišių įsilaužimus paruošti nauji ginklai – Seimui priėmus baudžiamojo kodekso pataisas, griežtinama baudžiamoji atsakomybė už elektroninius nusikaltimus.

„Efektyvi kova su nusikaltimais elektroninėje erdvėje šiandien ypač aktuali. Turime atsižvelgti ne tik į tai,  kad šiuolaikiniame pasaulyje į skaitmeninę erdvę perkeliama vis daugiau svarbios informacijos, bet ir į geopolitinį kontekstą – intensyvėjančius informacinius karus“, – pabrėžia teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Pataisomis numatoma baudžiamoji atsakomybė ir už neteisėtą prisijungimą prie informacinės sistemos dalies, kai šiuo metu atsakomybė gresia tik už neteisėtą prisijungimą prie visos informacinės sistemos.

Taip pat, griežtinama baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą poveikį elektroniniams duomenims ir neteisėtą poveikį informacinei sistemai, kai tokia veika padaroma daugelio informacinių sistemų elektroniniams duomenims arba ja padaroma didelės žalos. Griežčiau siūloma bausti ir tais atvejais, kai šie nusikaltimai padaromi neteisėtai pasinaudojant svetimais asmens duomenimis.
Įstatymo projektu siūloma griežtinti atsakomybę ir už jūros teršimą iš laivų. Šiuo metu Baudžiamajame kodekse atsakomybė už tokius veiksmus siejama su aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimais, jeigu tai sukėlė pavojų žmogaus gyvybei ar sveikatai arba galėjo būti padaryta didelės žalos aplinkai. Pataisomis siūloma kodeksą papildyti atskiru straipsniu, kuriuo būtų sukonkretinta, kad fizinis ar juridinis asmuo baudžiamas, jeigu jis pažeisdamas Tarptautinės konvencijos dėl teršimo iš laivų prevencijos (MARPOL 73/78) nustatytus reikalavimus teršė iš laivų jūrą ir dėl to pablogėjo vandens kokybė. Už šį nusikaltimą projekte siūloma skirti baudą, areštą arba laisvės atėmimą iki 3 metų. Atsakomybė už šį nusikaltimą kiltų tiek jį padarius tyčia, tiek dėl neatsargumo.

Šiomis pataisomis siekiama į nacionalinę teisę perkelti 2013 m. rugpjūčio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl atakų prieš informacines sistemas bei suderinti šios direktyvos ir mūsų šalies Baudžiamojo kodekso nuostatas.

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE