Gelgaudiškyje aidėjo armonikierių valsai

Jau du dešimtmečius kiekvieną rudenį į Gelgaudiškį iš visos šalies susirenka armonikieriai – meno mėgėjai ir profesionalai, kuriems armonikavimas yra ne tik meilė etninei muzikai, bet ir gyvenimo būdas. Šio sambūrio sumanytojas ir vykdytojas – Gelgaudiškio kultūros centro kolektyvas, kuris toliau puoselėja etninio muzikavimo tradicijas ir armonikierių jubiliejinę šventę šiemet surengė rugsėjo pabaigoje. Tai tęstinio projekto „Gelgaudiškio armonika“ renginys, populiarinantis šį muzikos žanrą Lietuvos regionų bendruomenėse. Šiemet armonikierių buvo prašyta groti gražiausius valsus.

Dalyvių sulaukė daugiau nei tikėjosi

Šventės dieną, rugsėjo 27-ąją į Gelgaudiškio kultūros centrą suko svečiai iš Kauno, Širvintų, Ariogalos, Pakruojo, Molėtų, Prienų, Birštono, rinkosi ir Šakių rajone bei miestelyje gyvenantys muzikantai bei žiūrovai. „Šiemet visus kultūros renginius, projektus savaip koregavo pandemijos reikalavimai, tačiau labai džiaugiamės, kad tai neišgąsdino mūsų kasmet rengiamos armonikierių šventės dalyvių. Sulaukėme 13 atlikėjų , nepaisant to, kad kai kurie jų yra garbaus amžiaus, – po šventės įspūdžiais dalijosi Gelgaudiškio kultūros centro projektų vadovė Tatjana Vrubliauskienė. – Malonu, kad kasmet į mūsų rengiamą armonikierių akademiją atvyksta vis daugiau naujų dalyvių“.

Šventės organizatoriai šiemet ypač džiaugėsi jubiliejiniame, 20-ajame koncerte sulaukę ilgamečių dalyvių, pagerbė nuo pirmojo renginio kiekviename jų dalyvavusį gelgaudiškietį armonikierių Pijų Damušį. Į šiemetį armonikierių renginį atvyko nemaža dalis ir jaunosios kartos atlikėjų.

Tiesa, dėl pandemijos grėsmės į tradicinį renginį negalėjo atvykti armonikieriai iš Latvijos ir Estijos, bet, pasak T.Vrubliauskienės, juos tikrai Gelgaudiškyje žiūrovai išvys ir išgirs!

Daugialypė nauda

Renginio dieną dalyviai išklausė etninės muzikos specialisto, Lietuvoje gerai žinomo armonikieriaus Algirdo Seniūno trumpos paskaitos apie valso žanro atsiradimą ir paplitimą. Vėliau vyko kūrybinė laboratorija „Valsai“, kurioje įvairaus amžiaus muzikantai pagal armonikų tonacijas grupėse paruošė po vieną valsą. Pirmoje šventės dalyje muzikantai atliko kūrybinės laboratorijos metu paruoštus kūrinius ir po du tris individualius kūrinius – valsus. Koncerto metu žiūrovai galėjo balsuoti už jiems labiausiai  patikusį muzikantą – šiemet daugiausiai klausytojų simpatijų pelnė Erika Švenčionytė iš Kauno. Jai prizą įteikė Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis.

Erika Švenčionytė
Daugiausiai klausytojų simpatijų pelnė kaunietė Erika Švenčionytė

Koncerto pabaigoje klausytojus ir dalyvius profesionaliu grojimu lepino garbės svečio teisėmis dalyvavęs Birštono kultūros centro kapelos „Lendrūnas“ vadovas, anksčiau jau minėtas Algirdas Seniūnas.

Pasak projekto įgyvendinimo organizatorių, grupinis grojimas, renginiuose dalyvavusių specialistų konsultacijos, laboratorijos dalyvių diskusija apie grojimo manieras, techniką skatino muzikantus palaikyti ir populiarinti grojimo armonika meną, kelti individualų kūrybinį ir grojimo lygį. Renginiuose dalyvaujantys specialistai taip pat įgyja naujos patirties – jie, dalyvaudami projekto veiklose, naujais pastebėjimais gali papildyti mokymo sistemą. Visa tai skatina mėgėjų meno tradicinius susibūrimus, bendruomenės narių meninę saviraišką ir kūrybingumą.

„Gelgaudiškio armonika 2020“ – pavyzdys ir paskata armonikavimo tradiciniams susibūrimams ir gerosios patirties mainams. Šis renginys ženkliai prisideda prie regionų etnokultūros identiteto puoselėjimo. Projekto procesai dalyviams, ypač jaunimui – tradicinio armonikavimo tęsėjui – naudingi išbrandintais šviečiamaisiais ir praktiniais metodais.

Visos anksčiau išvardytos projekto veiklos buvo filmuojamos, filmuota medžiaga artimiausiu metu tradiciškai suguls į kompaktinę plokštelę „Gelgaudiškio armonika 2020“. Vėliau nemokamai platinamos šios plokštelės turinys pasitarnauja kiekvienam mūsų – padeda nušviesti nematerialaus kultūros paveldo –  armonikavimo autentiškumą, skatina muzikavimo tradicijų atsinaujinimą, kultūros įstaigų bendradarbiavimą bei partnerystę tarp skirtingų sektorių ir institucijų.

Priesakas jaunimui – saugoti tradiciją

Pasak „Gelgaudiškio armonikos“ organizatorių, pastebėta, kad šio20 metų gyvuojančio populiaraus projekto veiklos yra prieinamos visoms amžiaus grupėms, neįgaliesiems, skatina vaikų ir jaunimo kultūrinį ugdymą. „Mūsų veiklos stiprina tautinę savimonę – daugėja jaunų, armonikomis grojančių atlikėjų, kurie noriai semiasi patirties iš ilgamečių muzikantų. Būtent dalyvaudamos mūsų projekto veiklose skirtingos kartos turi galimybę dalintis muzikavimo patirtimi. Ir šiemet buvo sujungtos kelių Lietuvos etninių regionų muzikavimo tradicijos.Baigiamajame koncerte etninio muzikavimo tradicijų puoselėjimo veikloje dalyvauja tiek atlikėjai, tiek žiūrovai. Provincijos gyventojams, rečiau dalyvaujantiems kultūriniame gyvenime, tai itin svarbus metų renginys“, –pasakojo gelgaudiškietė projekto vadovė T.Vrubliauskienė.

Organizatoriai dėkoja vyriausiems koncerto dalyviams, kurie sulaukę garbingo amžiaus rodo pavyzdį jaunimui, taip pat dėkoja jauniausiųjų dalyvių tėvams, atvežusiems vaikus į Gelgaudiškį.

Projektą „Gelgaudiškio armonika 2020“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba prie Lietuvos kultūros ministerijos.

 

Gelgaudiškio KC parengta informacija

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE