18 procentų – tiek žmonių yra radę kito automobilio durelėmis apgadintą savo mašiną, rodo draudimo bendrovės BTA surengta apklausa. Pasak draudikų, dažniausiai tokiu būdu transporto priemonės sugadinamos stovėjimo aikštelėse, o įvykių pagausėjimas fiksuojamas savaitgaliais.
„Kartu su „Spinter tyrimais“ atlikome 1013 gyventojų apklausą iš visos Lietuvos. Tyrimo rezultatai parodė, kad beveik penktadaliui respondentų yra tekę rasti kito automobilio durelėmis apgadintą mašiną. Tokių atvejų ypač padaugėja savaitgaliais. Žmonės masiškai vyksta į prekybos centrus apsipirkti, dėl skubėjimo ir daugybės darbų jie tampa išsiblaškę. Tomis dienomis dėl didelio žmonių antplūdžio sunku rasti vietą automobiliui, tad gyventojai dažnai neįvertina transporto priemonės matmenų ir bando prisiparkuoti netinkamoje vietoje. Dažnai mašiną pastatyti pavyksta, tačiau kyla problemų bandant išlipti, o tuomet ir įvyksta nelaimė – vieno automobilio durelėmis apgadinama kita mašina. Ypač pasisaugoti derėtų rudenį. Kartais stiprus vėjas dureles gali tiesiog išplėšti iš rankų ir taip netyčia apgadinti kitą automobilį“, – komentuoja draudimo bendrovės BTA ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.
Ir patys nukentėjo, ir suniokojo kitą mašiną
12 procentų apklaustųjų teigė, kad išlipant iš transporto priemonės jiems ar jų keleiviams yra tekę automobilio durelėmis apgadinti kitą automobilį bei taip suniokotą rasti ir savąją mašiną.
Pasak Andriaus Žiukelio, dažniausiai tokiu būdu apgadinamos automobilio durelės, veidrodėliai, apdailos. Bamperiai, automobilio priekyje ar gale esančios dalys apgadinamos gerokai rečiau. Dažniausiai tokio tipo žalos siekia 100 ar 200 eurų, o kartais tenka išmokėti ir 1000 eurų nuostoliams padengti.
Beveik dešimtadalis – tik pažeidėjai
Mažiau nei dešimtadalis (8 procentai) atsakė, kad jie ar automobilio keleiviai yra mašinos durelėmis apgadinę kitą transporto priemonę, tačiau pačių mašinos nukentėjusios nėra. Nelaimės dažniausiai nutinka dėl išsiblaškymo, per mažo atstumo ir kuomet vienu automobiliu užstatomas išvažiavimas kitai transporto priemonei. Pasak BTA eksperto, neretai sprendžiant šią situaciją tarp vairuotojų kyla konfliktai. Kaltu laikomas kitą automobilį apgadinęs asmuo, tačiau jis dažnai kaltės pripažinti nesutinka ir ją verčia vairuotojui, kuris užstatė jo automobilį.
62 procentams apklausos dalyvių šios aplinkybės problemų nėra sukėlusios. Jie automobilio durelėmis nėra apgadinę kitos mašinos, o jų transporto priemonė taip pat nenukentėjo nuo tokio tipo incidento.
Būtina įvertinti automobilio matmenis
Andrius Žiukelis teigia, kad į draudikus dėl nagrinėjamos problemos kreipiasi ganėtinai daug žmonių. Pasak jo, siekiant išvengti panašių situacijų, vairuotojai automobilio neturėtų parkuoti siaurose vietose, jį statant derėtų įvertinti atstumą tarp greta stovinčių mašinų ir pagalvoti, ar išlipti pavyks ne tik vairuotojui, tačiau ir jo keleiviams. Taip pat derėtų atsižvelgti, ar įlipti bei iš automobilio išlipti bus patogu greta stovinčių mašinų savininkams. Kai kurie vairuotojai savo automobilį pastato per dvi stovėjimo vietas, o toks veiksmas kitiems mašinų savininkams dažnai sukelia pyktį ir įžiebia konfliktus.