Vilniuje mitingavo per 1000 medikų: už tai, ką uždirbame, išgyventi neįmanoma

Ketvirtadienį šimtai jaunųjų medikų ir juos palaikančių žmonių susirinko į mitingą dėl didesnių algų ir socialinių garantijų.

Katedros aikštėje Vilniuje protesto akciją pradėję medikai patraukė Gedimino prospektu link Vyriausybės, kur vyko pagrindinis mitingas, jame dalyvavo daugiau kaip 1 tūkst. žmonių.

Aikštėje prie Vyriausybės be medikų buvo ir kitų profesijų atstovų, plevėsavo profesinių sąjungų „Solidarumas“, „Sandrauga“ vėliavos, kartu mitingavo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas, minioje sukiojosi europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

Į protestą medikai atsinešė trispalvę ir istorinę Lietuvos vėliavas, prie Vyriausybės sugiedotas himnas, bet kartu daugelis atsinešė ir lagaminus – kaip emigracijos simbolį.

Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas sako, kad mitingu reikalaujama ne tik didesnių algų, bet ir efektyvesnio sistemos valdymo, kad skiriami resursai būtų naudojami efektyviai. Anot jo, pradedantis gydytojas rezidentas turėtų uždirbti 2 vidutinius darbo užmokesčius (VDU), rezidentūrą baigiantis medikas – 2,5 VDU, medikas – 3 VDU. Vidutinis darbo užmokestis neatskaičius mokesčių šiuo metu siekia per 850 eurų.

„Mūsų pagrindinis lūkestis yra toks, kad sveikatos sektorius – Lietuvos žmonių sveikata, Privalomojo sveikatos draudimo fondas, visa kita – atsirastų aukštesniame lygyje politikų darbotvarkėje, negu yra dabar. Dabartinė situacija visiškai netenkina nei mūsų, kaip specialistų, nei pacientų, mes tai akivaizdžiai suprantame, yra kyšininkavimo fenomenas ir visa kita, o tai tikrai atspindi tą neefektyviai valdomą sveikatos sistemą. Todėl norime, kad sistema pakiltų į aukštesnį lygį, to išraiškos yra investicijų didinimas į sveikatos sektorių, kad mes pagaliau atitiktume Europos Sąjungos vidurkį“, – ketvirtadienį prieš prasidedant medikų eisenai BNS sakė M. Gedminas.

BNS kalbinti protesto dalyviai sakė, kad būnant jaunuoju mediku gelbsti kitų šeimos narių – ne medikų – pajamos.

„Dabartinėmis sąlygomis rezidentams susilaukti vaiko yra finansiškai labai sunku. Tam tikra prasme mes esame dėkingi prieš tai buvusiam Jaunųjų gydytojų asociacijos pirmininkui ir visiems tiems, kurie prisidėjo, kad apskritai rezidentai gautų atlyginimus, bet, kita vertus, mes, kaip rezidentai, išėję auginti vaikų netenkame pusės savo lėšų, nes pusė yra stipendija. Tai yra sudėtinga (…), aš asmeniškai pati dabar gaunu 300 eurų. Laimė, kad vyras – ne rezidentas ir ne medikas“, – sakė vaikus auginanti rezidentė Vita.

„Kaip aš daugeliui žmonių sakau, džiaugiuosi, kad turiu vyrą, kuris daugiau uždirba ir kad jis man iš esmės leidžia mėgautis hobiu būti gydytoja, kitaip nebūtų įmanoma išgyventi iš tokio atlyginimo. Taip pat reikia atsiminti, kad dalis rezidentų mokosi mokamose vietose“, – savo ruožtu sakė naujagimių gydytoja rezidentė Elena.

Prie Katedros su medikais susitikti atėjęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad norint išpildyti medikų reikalavimus dėl algų reikia spręsti, kam finansavimą mažinti.

„Viskas yra realu, jeigu mes nuspręsime, kieno sąskaita tai padaryti“, – paklaustas, ar realu pasiekti, kad 2020 metais rezidentų algos siektų 2 ir 2,5 VDU, sakė A. Veryga.

Jis taip pat sakė, kad iš dalies sutinka su premjeru Sauliumi Skverneliu, kuris protesto akciją vadino politine.

„Aš manau, kad ne viską jos organizuoja (politinės jėgos – BNS), bet jos naudojasi proga, nes yra partijų, kurios, matyt, nesugalvoja, kaip dar save parodyti, ir dažniausiai tai yra opozicinės partijos ir politikai. Aš medikų ne kartą prašiau – neapsigaukite, nestatykite į gelbėtojų vaidmenis tų žmonių, kurie realiai negali priimti sprendimų“, – aiškino A. Veryga. Jis sakė turįs informacijos, kad medikų protestus kursto socialdemokratai, konservatoriai.

Kita vertus, mitingą jis vadino demokratijos išraiška.

„Su tomis grupėmis, kurios yra suinteresuotos kažką keisti, kalbamės ir kitu formatu. Žinote, mitinge nesutarsi labai praktinių dalykų, gali tiktai pakalbėti apie bėdas. Praktiniai dalykai sprendžiami prie darbo stalo, kur yra sudėliojami įsakymų projektai, sutariama dėl tvarkų. Bet toks formatas (mitingas – BNS) irgi yra geras“, – dėstė ministras.

Popietę su mitinguotojų atstovais bendrauja ir premjeras, jis priėmė juos Vyriausybėje.

Mitingą organizuoja aktyvių Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto rezidentų grupė bei Lietuvos medikų sąjūdis, jo idėją palaiko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų atstovybės Rezidentų taryba, Jaunųjų gydytojų asociacija.

Šalies medikų atlyginimai vidutiniškai 20 proc. kils nuo gegužės, vėlesniuose kursuose dar studijuojantiems gydytojams – rezidentams – algos 10 proc. kyla nuo sausio. Sveikatos apsaugos ministerijos skaičiavimu, jaunesniojo rezidento alga dėl to didės nuo 390,5 euro iki 463,75 euro, o vyresniojo rezidento alga – nuo 497 eurų iki 530 eurų. Rezidentai taip pat gauna stipendijas, kurios siekia apie 364 eurus.

Opozicijos atstovai siūlė rezidentų algas kelti dar daugiau, tačiau valdantieji pasiūlymą atmetė, sakydami, kad tam nėra lėšų.

Premjeras trečiadienį žurnalistams, be kita ko, sakė, kad nepatenkinti valdančiųjų sprendimais yra tik dalis medikų.

Gruodžio viduryje Vyriausybė ir dalis medikų bendruomenės susitarė dėl algų kėlimo 20 proc. nuo 2018 metų gegužės ir siekio, kad 2020 metais gydytojų vidutinis atlyginimas sudarytų tris vidutines algas, slaugytojų – pusantro vidutinio darbo užmokesčio. Medikų sąjūdžio lyderiai šio susitarimo nepasirašė, reikalaudami, kad gydytojų algos būti didinamos nuo sausio 30 proc.

Parengta pagal alfa.lt paviešintą informaciją 

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.