Aplinkosaugos institucijos mato IKEA taršos problemas, savivaldybės valdžia – ne

Lapkričio 19 d. surengtame viešame susitikime dėl IKEA INDUSTRY LIETUVA (toliau – IKEA) taršos sprendimų su Kazlų Rūdos bendruomene susitiko Seimo nariai Paulius Saudargas, Kęstutis Mažeika bei Darius Kaminskas, Aplinkos ministro vyr. patarėjas Raimondas Sakalauskas, Aplinkos apsaugos agentūros direktorė Aldona Margerienė, kiti agentūros atstovai, savivaldybės tarybos, bendruomenės nariai.

Pasak susitikimo organizatorių, nors IKEA atstovai susitikime dalyvauti atsisakė, baimindamiesi situacijos politizavimo, diskusija vyko konstruktyviai. Susitikimo dalyviai keitėsi argumentais, rėmėsi teisės aktų bei kitų svarbių dokumentų nuostatomis. Tarp jų – IKEA taršos leidimo sąlygomis ir Kazlų Rūdos savivaldybės 2012-2020 m. strateginio plano tikslais.

Net ir be IKEA atstovų dalyvavimo visuomenės atstovų keliamus aplinkosaugos klausimus šiai įmonei nuspręsta vertinti reikliai – Aplinkos apsaugos agentūra reikalaus įmonės paaiškinimų dėl neįvykdytų taršos leidimo sąlygų (džiovyklos kamino iškėlimo bent iki 70 metrų aukščio). Siūlomos IKEA investicijos dėl taršos sumažinimo bus vertinamos ne tik pagal esamą, bet ir būsimą kvapų higienos normą (šiuo metu yra 8, bus 5 vienetai). Nepaisant siūlomų filtrų patobulinimų, bendruomenė ir Tarybos nariai ragins įvykdyti taršos leidime numatytą džiovyklos kamino aukštinimą iki 70 metrų.

Aplinkos ministro patarėjas R. Sakalauskas informavo, kad griežtesnį teisinį kvapų taršos reguliavimą Seime numatoma priimti jau 2019 m. pavasarį. Aplinkosaugos pareigūnai savivaldybės gyventojams rekomendavo nedelsti ir kreiptis į Sveikatos priežiūros centrą dėl kvapų įvertinimo gyvenamosiose Kazlų Rūdos teritorijose įvairiu metų ir paros laiku.

Susitikimo metu aptartas ir nuolatinės  miesto oro taršos matavimo stoties įrengimo klausimas. Vieno iš susitikimo organizatorių Manto Varaškos teigimu, aiškėja, jog 2012 m. savivaldybės tarybos patvirtintame 2012-2020 m. strateginiame plane, tokia stotelė turėjo būti įrengta dar 2015 metais. „Deja už šį darbą atsakinga savivaldybės administracija to nepadarė iki šiol ir nepateikė jokių motyvuotų paaiškinimų. Šio rezultato reikalausime planuojant 2019 m. savivaldybės biudžetą“, – sakė M. Varaška.

Susitikimo rengėjai apgailestavo, jog savivaldybės vadovybė apskritai neatvyko į tokios svarbos susitikimą, nors buvo kviesti iš anksto. Politikai, vietoje susitikimo su visuomene ir svarbiais svečiais iš Vilniaus, pasirinko bendravimą koalicijos posėdyje.

„Tai dar ne visos priemonės, kurias bendruomenė pasitelkė siekdama būti išgirsta. Ketiname ir toliau dėti pastangas, kad taršos Kazlų Rūdoje klausimai būtų sprendžiami atvirai ir rezultatyviai“, – po susitikimo teigė iniciatyvinės grupės narys seniūnaitis Marius Žitkus.

Artimiausiu metu iniciatyvinės grupės atstovai ketina kreiptis į IKEA INDUSTRY LIETUVA akcininkus dėl padėties Kazlų Rūdoje.

Organizatorių inf.

Susitikti su Seimo, Aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos agentūros atstovais nepanoro nei savivaldybė, nei IKEA.

Kotrynos Kriaučiūnaitės foto

 

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE