Kaip suvalkiečiai pigios druskos ir trąšų į Baltarusiją keliavo

Lukašenka lanko sūrių fabriką 2020 m. @ Al Jezeera nuotrauka

Pirmiausia skaitytojus noriu įvesti į kontekstą. Vakar per visus naujienų portalus nuvilnijo tragikomiški vaizdai iš Baltarusijos. Saujelė už šnipinėjimą nuteisto A. Paleckio gerbėjų, prastai surežisuotame šou Gegužės 9-tosios iškilmėse dėkojo A. Lukašenkai. Sveikino jį kaip lietuvių gelbėtoją.

 

Pagrindinė šio prastai surežisuoti cirko „aktorė“ Erika Švenčionienė asmeniškai pačiam Lukašenkai prieš kameras skundėsi, kaip sunkiai vargsta Lietuvos žmonės. Kaip jis gerai padarė, atverdamas sienas ir leisdamas nusipirkti pigaus kuro ir trąšų. Į tai „gerasis batka“ kilniaširdiškai atsakė, kad badaujantiems lietuviams ir grikių, ir druskos atveš. Tik pasakykit kuriame pasienio taške ją pristatyti. Didžiai dėkinga E. Švenčionienė geradariui dar spėjo perduoti Lietuvos vardu sveikinimus ir nuo praeitą savaitę už šnipinėjimą nuteisto A. Paleckio.

 

Koks tipas yra Algirdas Paleckis manau visiems aišku. Apie jį ir kitas aktualias šnipinėjimo bylas trumpai rašiau praėjusį savaitgalį Vilniauskraštas.lt portale. O štai E. Švenčionienė mažiau girdėta persona. Paprastai tokie asmenys priskiriami vadinamųjų „naudingų idiotų“ tipui. Arba kaip Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas, paprašytas pakomentuoti tiesiai šviesiai išsireiškė: ,,Demokratinės valstybės savo piliečių durnumo neriboja‘‘.

 

Dabar jau mažai kas nori prisiminti, jog dar visai neseniai Sūduvos kraštas palaikė labai glaudžius santykius su Lukašenkos autoritarinio režimo valdomais Baltarusijos miestais. Ne išimtis ir a. a. mero Vidmanto Brazio Marijampolė. Konkrečiai, Marijampolė turėjo tamprius ryšius su Soligorsko miestu. Ne tik savivaldybės atstovai. Ir verslininkai, kaip antai „Arvi“, yra keliavę į šį kraštą. Pats miesto meras yra lankęsis Soligorsko rajono šventėse. Nemaža dalis to meto marijampoliečių stebėjosi, kodėl į rytus, o ne turtingus vakarus krypsta mero širdis. Daugelis tai teisindavo, kaip elementarų mero užsienio kalbų nemokėjimą. Bendrauji su tais, kuriuos „supranti“.

 

Kaip ten bebūtų, Soligorske yra viena stambiausių pasaulyje kalio druskų kasyklų. Susivienijimo „Belkalij“ šachtose iškasama kalio druska plačiausiai naudojama žemės ūkyje kaip vertinga trąša, taip pat gyvulių mitybai, kai kuriuose techniniuose procesuose. Ot senas lapinas. Jautė, kad ateis diena, kai pigios druskos ir trąšų sūduviečiams pritrūks. Bet ar perkamos pigesnės trąšos, taip remiant diktatoriaus režimą atperka moralinius dalykus?

 

Vasario 24 d. prasidėjus Rusijos Ukrainos karui dabartinis Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, informavo, kad Marijampolės miestas nutraukia bendradarbiavimą su Rusijos Černiachovskio bei Baltarusijos Soligorsko miestais. Vasario 28 d. toks nutarimas buvo priimtas. Priežasties toli ieškoti nereikia. Baltarusija yra laikoma kaip agresorės bendrininkė. Atitinkamai ir sunkus sankcijų vėzdas užgulė šios šalies ekonomiką. Skirtingai nei V. Putinas, A Lukašenka daug ekonominių galimybių manevruoti neturi, o ir likusios vis plačiau veriasi. Sienų atidarymas Lietuvos ir Latvijos piliečiams yra tas šiaudas, kurio imasi diktatorius, braškančiai savo šalies ekonomikai gelbėti. O tokios lietuvių marginalų akcijos atlieka reklamos funkciją.

 

O dabar labai rimtai, mielieji. Lietuvos valstybės saugumo tarnybos įspėja. Keliaujant į Lietuvai priešiškų valstybių Rusijos bei Baltarusijos teritorijas, jums gresia padidėjusi verbavimo tikimybė, rizikuojate tapti provokacijų objektu. Nemokamas sūris būna tik pelėkautuose. Tad gerai pagalvokit ar verta dėl pigesnės druskos ar trąšų, kaip tam trečiam kvaileliui broliui, supūdyti savo galvą draugiškame Baltarusijos kalėjime.

 

Giedrius Iškauskas

Jums gali patikti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video:

TAIP PAT SKAITYKITE