Kandidato žodis. Algis Krupavičius

Portalas „Sūduvos gidas“ uždavė visiems Sūduvos regioną aprėpiančiose vienmandatėse apygardose iškeltiems kandidatams tuos pačius du klausimus, kurie, tikime, padės rinkėjams ne tik geriau pažinti kandidatus, bet galbūt net apsispręsti dvejojantiems.

Kviečiame susipažinti su Marijampolės rinkiminėje apygardoje Partijos LIETUVA – VISŲ iškeltu kandidatu Algiu Krupavičium.

Kokias esmines problemas išskirtumėte rinkiminėje apygardoje, kurioje kandidatuojate?

Marijampolė yra viena lietuviškiausių savivaldybių. Be Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos apskritai būtų sunku įsivaizduoti Lietuvos valstybės atgimimą 20-ojo amžiaus pradžioje.

Pastarieji keli dešimtmečiai Marijampolėje yra kiek panašūs į amerikietiškuosius kalnelius. Su pakilimais ir nusileidimais. Šiandien Marijampolės miesto veidas yra pakankamai europietiškas. Tvarkingas. Patrauklus. Nedaug Lietuvoje yra miestų, kurie yra tokie patrauklūs. Tačiau problemų irgi pakanka. Miesto demografijoje stebimos neigiamos tendencijos: migracija (tiek į užsienį, tiek į didžiuosius Lietuvos miestus) tebesitęsia, juntamas gyventojų senėjimas, gimstamumas tebelieka mažas. Bendrai gyventojų skaičius sumažėjo nuo 50 iki 35 tūkstančių. Į miestą reikia sugrąžinti jaunimą. Bet jam reikia tvarių darbo vietų ir būsto.

Ekonominis potencialas nėra išnaudojamas. Tai gerokai siejasi su regioninės politikos bankrotu šalyje. Kol regionų politika nebus atkurta iš apačios, tol didesnių pokyčių tikėtis yra sunku. Marijampolės savivaldybėje sukuriamas bendras vidaus produktas vienam gyventojui siekia kiek daugiau nei 9 tūkst. eurų ir sudaro tik vos daugiau nei 58 proc. palyginus su Lietuvos vidurkiu. Marijampolė čia atsilieka nuo Alytaus ir šiek tiek lenkia Tauragę. Marijampolei itin trūksta materialinių investicijų. Tiek iš užsienio, tiek iš Lietuvos. Čia atsiliekama nuo daugelio savivaldybių. Marijampolėje vidutinis darbo užmokestis apie 17 proc. atsilieka nuo Lietuvos vidurkio, o pagal santykinio skurdo rodiklį (yra didesnis) lenkia Alytų ir Tauragę. Rezultatas yra toks, kad gyvenimo kokybė nedidėja taip, kaip galėtų.

Dėl pandemijos poveikio Marijampolėje auga nedarbas. Kadangi savivaldybėje daugiau nei 40 proc. verslų yra susiję  su transporto priemonių prekyba ir aptarnavimu, tai užsienio rinkų užsidarymas kels papildomų neigiamų problemų. Kai kurių žinomų įmonių bankrotai irgi nėra teigiamos naujienos. Nors daugumą verslų Marijampolėje sudaro smulkus ir vidutinis verslas, bet jam pirmiausia trūksta dėmesio iš centrinės valdžios pusės, kaip ir visoje Lietuvoje. Jį politikai prisimena tik prieš rinkimus.

Visiškai neišnaudotos galimybės turizmo srityje. Nors miesto infrastruktūra yra plėtojama, bet žalios ekonomikos ir žaliojo gyvenimo laikais Marijampolėje tėra vos 4 kilometrai dviračių takų. Nepateisinama situacija. Tauragėje jų yra beveik 28, o Alytuje – 31 kilometras. Blogiau yra tik Šalčininkuose, kur tėra vos 2 kilometrai dviračių takų.

Pagal 2019 m. savivaldybių gerovės indeksą Marijampolė užėmė 11 vietą ir į ją kilstelėjo švietimas (7.1 balo), tačiau kitos jo dedamosios – socialinis ir fizinis saugumas, ekonomika ir demografija – gali, ir turi, būti geresnės. Pagaliau Marijampolei trūksta vizijos ir strategijos, arba kokia norima būti bent po dešimties metų.

Kokias savo konkurentų rinkimuose į LR Seimą politines idėjas išskirtumėte, kaip vertas dėmesio?

Pirmiausia, kodėl kandidatuoju Marijampolėje? Tai yra savotiškas skolos sugrąžinimas miestui, kuriame ilgai esu gyvenęs. Šalia londonų, čikagų, kopenhagų ir kitų pasaulio vietų. Taip pat darau tai ir dėl to, kad ne tik Vilnius, o ir Marijampolė bei visa Lietuva nusipelno gyventi gerai. O regionų politika turi būti atsukta veidu į žmogų, o ne į betoną…. Kad Lietuva iš tiesų taptų LIETUVA – VISŲ.

O idėjos dėmesio yra vertos visos. Bet svarbiausia yra tai, kiek ir kaip jos įgyvendinamos. Regionams pirmiausia reikia valdymo decentralizacijos, savivaldai – didesnio ekonominio ir finansinio savarankiškumo, bet su visapusiška atsakomybe už tai, kas daroma. Tokius požiūrius rėmiau ir remsiu.

 

Portale „Sūduvos gidas“ jau galite skaityti kitų Marijampolės rinkimų apygardos kandidatų atsakymus bei sužinoti, kaip į užduotus klausimus atsakė politikai iškelti Vilkaviškio, Sūduvos pietinėje ir Sūduvos šiaurinėje vienmandatėse rinkimų apygardose.

Sūduvos gidas logotipas

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE