Marijampolėje paminėta Laisvės gynėjų diena

Marijampolėje šiandien paminėta Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena.

Kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir Marijampolėje, įstaigų, mokyklų, darželių bei gyventojų  languose  8-ą valandą ryto sužibo tūkstančiai žvakelių, taip prisijungiant prie pilietinės akcijos ,,Atmintis gyva, nes liudija“, kuri organizuojama nuo 2008 metų, prisimenant laisvės gynėjų vieningumą ir kovą už Lietuvą.

Oficiali dalis prasidėjo vidurdienį ,Šv. Mišiomis Šv. Arkangelo Mykolo bazilikoje. Bažnyčios prieigose, iškilmių dalyviams buvo įsegamos ,,Neužmirštuolės“ – atminties ir pagarbos ženklas. Mišių metu, kurias aukojo  klebonas kun. Giedrius Juozas Bakūnas MIC, buvo meldžiamasi už Lietuvos laisvę, žuvusius už Tėvynę sausio 13-ąją. Mišiose giedojo mišrus choras ,,Šešupė“.

12:30 val. nuo Marijampolės ,,Sūduvos“ gimnazijos startavo sausio 13-osios bėgimas Rimantui Juknevičiui ir kitiems sužuvusiems atminti.

Rimantas Juknevičius – buvęs Marijampolės ,,Sūduvos“ gimnazijos moksleivis, baigęs šia įstaigą 1984 metais.

Lemtingą 1991-ųjų sausio 13-ą, R. Juknevičius dalyvavo įvykiuose ginant Vilniaus televizijos bokštą nuo okupantų. Deja, tuomet 24 metų vaikinas, buvo sunkiai sužeistas kulkos ir neišgyveno.

1991 m. sausio 15 d. po mirties, R. Juknevičius buvo apdovanotas Vyčio kryžiaus I laipsnio ordinu, o 2000 m. jam suteiktas Marijampolės garbės piliečio vardas.

R. Juknevičiaus vardu pavadinta gatvė, kurioje yra ,,Sūduvos“ gimnazija.

Lydint policijos pareigūnams, su Marijampolės savivaldybės Tarybos nariu bei ,,Sūduvos“ gimnazijos mokytoju Valdu Pilecku priešakyje, gausus ,,Sūduvos“ gimnazijos mokinių, mokytojų, savanorių, šaulių, Marijampolės sporto centro auklėtinių bei miesto gyventojų būrys pasiekė senąsias miesto kapines, kuriose palaidotas Rimantas Juknevičius. Čia jie atnešė ugnies fakelą, kuris simbolizuoja žuvusiojo širdies ir laisvės ugnį.

Atminimo valandoje, buvo prisimintas Rimanto Juknevičiaus didvyriškumas bei kokia brangi ir trapi yra laisvė. Atminimo gėles prie R. Juknevičiaus kapo padėjo Rimanto tėvai Vanda ir Rimantas Juknevičiai, Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, vicemerai Artūras Visockis ir Paulius Marozas, savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis, mero patarėja Agnė Pavelčikienė, Tarybos nariai Albinas Mitrulevičius ir Kęstutis Traškevičius, LR Seimo nariai Andrius Vyšniauskas ir Dainius Gaižauskas, savanoriai, kariai, mokiniai bei visi prisimenantys šviesaus atminimo Rimantą Juknevičių.

Jau sutemus, marijampoliečiai ir miesto svečiai susirinko J. Basanavičiaus aikštėje, kur prie buvusio pašto, vyko laisvės gynėjų atminimo vakaras ,,Atminimo ugnį – dainomis uždekim“.

Vakaras prasidėjo nuo tolumoje skambančių Marijampolės miesto bažnyčių varpų dūžių. Bažnyčios varpai, tai tarsi pirmoji žiniasklaidos priemonė, kuri pranešė apie laisvę, pavojų, netektis. Po varpų dūžio, visi susirinkę Marijampolės J. Basanavičiaus aikštėje iškilmingai sugiedojo Tautinę giesmę.

Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, savo kalboje minėjo, jog sausio 13-oji yra giliai įstrigusi atmintyje ir širdyse, tų žmonių, kurie yra gyvi liudininkai vykusių įvykių, o tie, kurių šių įvykių nepamena, susipažįsta su tuo ir išgyvena istorinės medžiagos dėka. Meras pabrėžė, jog visai nesvarbu, kokiu būdu mes prisimename šią dieną, svarbiausia, kad suprantame jos reikšmę mūsų šaliai. Priminta, jog visi kartu turime branginti, gerbti ir saugoti mums suteiktą išskirtinę laisvės dovaną, o pasisėmę išminties ir drąsos – šiandien kurti modernią, demokratišką Lietuvą ir tokią pačią Marijampolę.

P. Isoda pridėjo, jog miestui yra didelė garbė ir pasididžiavimas, kad Marijampolė turi savo didvyrį, kuriam esame be galo dėkingi, nors aukos kaina buvo per didelė. Meras ragino prisiminti R. Juknevičių, nes jeigu kiekvieno iš mūsų širdyje ir galvoje būtų tiek drąsos ir meilės Tėvynei, kiek turėjo Rimantas ir kiti gynėjai, mūsų valstybėje daugelio problemų nebūtų.

Susirinkusiems aikštėje skambėjo pilietiška, patriotinė muzika. Po muzikinio akcento, skambant simboliniams varpo dūžiams, buvo prisiminti 14 Tautos didvyrių, žuvusių sausio 13-osios naktį. Skambant pavardėms, uždegti simboliniai 14 laužų, o po jų uždegimo, Laisvės gynėjų atminimas buvo pagerbtas trimis garbės salvėmis.

Vakarą iškilmingai užbaigė Česlovo Sasnausko choro atliekama Maironio ,,Kur bėga Šešupė“.

Galerijoje – autoriaus nuotraukos

Sūduvos gidas logotipas

Jurgis Švedas

 

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE