Paežerių dvare paminėtas skaudus tremčių jubiliejus

„Paskutinės laisvės valandos“ – taip pavadintas renginys, simbolizavęs gyvenimą, jo ramybę ir džiaugsmą, kuriuos po kelių valandų negrįžtamai sudaužys sužvėrėję emgėbistai, įsukę į Lietuvos ūkininkų kiemą ir išsigandusius, klykiančius ir drebančius grūs į sunkvežimį ir išveš į traukinių stotį… Pirmieji masiniai trėmimai Lietuvos teritorijoje prasidėjo 1941 m. birželio 14 d., šeštadienį, vienur antrą, kitur trečią valandą ryto.

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotojai šiai progai parengė parodą „Ištvėrę kančią Sibiro gulaguos sugrįžom stipresni“ – liudijančią apie Vilkaviškio krašto žmonių tremtis. Tarp ištremtųjų birželio 14-ąją – ir Paežerių dvare gimęs Lietuvos divizijos generolas Zenonas Gerulaitis.

Paežerių dvarasRenginio metu prisiminimais dalinosi tremtiniai: pirmasis Kauno rajono savivaldybės meras atkūrus Lietuvos nepriklausomybę Valerijonas Senvaitis, vilkaviškietė mokytoja Onutė Vekeriotaitė-Milišauskienė, tremtinių atsiminimus skaitė skautų ir šaulių atstovai.

Renginyje gausiai dalyvavo Vilkaviškio „Gražinos“ draugovės skautai su vadove Egle Budryte – Vilbike, kurie pradžiugino susirinkusius skautišku laužu ir jame kepama duona, LŠS Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės šauliai ir vadas Egidijus Papečkys organizavo jaunimui kariškus užsiėmimus, darnia rikiuote renginio dalyviams pražygiavo LŠS Vilkaviškio P. Karužos šaulių 406-osios kuopos šauliai, vedami Dalios Uldinskienės, kuopos vadas – Romualdas Ramanauskas.

Ypatingą inscenizaciją šiam renginiui parengė Marijampolės profesinio rengimo centro atstovai, suvaidinę šeimos dramą Sibire, kai mamai reikėjo pamaitinti mažuosius savo vaikus, o namuose tik žiauberė duonos ir aplink – tik medžių pumpurai. MPRC Vilkaviškio skyriaus darbuotojai pavaišino susirinkusius skania lietuviška grikių koše.
Renginio kulminacija tapo spektaklio „Laisvės išėję“, skirto tremties 80-mečiui, vaidinimas Paežerių dvaro parke, saulei nusileidus. Kuriant spektaklį dalyvavo Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro teatras „Vaivora“ ir Kazlų Rūdos kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Medeinė“, vadovė Rima Berentaitė. Scenarijaus autorė ir režisierė Virginija Samuolienė.

Paežerių dvaro informacija

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE