Pasikeitę reikalavimai dujų balionams – naujieji ventiliai padės išvengti nelaimės

Daugybėje namų ūkių, ne tik kaimuose, bet ir miestuose, privačių namų kvartaluose buityje naudojama suskystintos naftos dujos balionuose, skirtos tiek maisto gaminimui, tiek patalpų šildymui. Ugniagesių statistika rodo, kad kasmet šalyje vis pasitaiko skaudžių nelaimių, kurių priežastimi tampa netvarkingi, pasenę, neteisingai naudojami buitiniai dujų balionai. Nuo sausio 1-osios, siekiant išvengti suskystintos naftos dujų balionų sprogimų gaisro metu, visi balionai turi atitikti naujus saugos reikalavimus – turėti saugos įtaisą (apsauginį vožtuvą), kurio dėka, dujų slėgis negali pakilti iki nesaugaus lygio ir sprogti.

Neretai taupydami žmonės vis dar naudoja nežinia kiek metų skaičiuojančius, aprūdijusius balionus, o ir pildo juos kur papuola. Specialistai perspėja, kad toks aplaidus taupymas gali kainuoti ir gyvybę. Oficialiai pildyti dujų balionus ir atlikti būtinąją jų patikrą Sūduvos regione gali vienintelė įmonė – UAB „Stegvika“, kuriai priklausanti dujų bazė ir degalinė, kuri įsikūrusi Marijampolėje, Poilsio gatvėje 3. Daugiau nei 25-erius metus veiklą atliekančioje įmonėje galima ne tik užpildyti ar įsigyti buitinį dujų balioną, atlikti jo patikrą ir remontą, bet ir papildyti automobilio dujų balioną, atlikti jo patikrą, remonto darbus, sumontuoti naują automobilinę dujų įrangą. Žinoma, įsigaliojus buityje naudojamų dujų balionų reikalavimų pakeitimams, UAB „Stegvika“ specialistai saugiai ir greitai pakeičia baliono ventilį į naująjį, turintį specialų vožtuvą, o norintiems įsigyti naują balioną, gali pasiūlyti nebrangius, kokybiškus, visus saugumo reikalavimus atitinkančius balionus.

Apie daugybei gyventojų aktualius pasikeitimus ir naujuosius dujų balionų ventilius sutiko daugiau papasakoti UAB „Stegvika“ direktorius Raimundas Čemerka.

Nuo sausio 1-osios įsigaliojo nauji reikalavimai keliami buitiniams dujų balionams. Kas pasikeitė?

Nors pasikeitimai įsigaliojo šių metų sausio 1 dieną, tačiau pats įsakymas buvo priimtas dar 2016-ųjų spalį, todėl buvo gana ilgas pereinamasis laikotarpis.

Patys balionai išlieka tie patys, pasikeitė tik ventiliai. Jeigu balionas atitinka visus reikalavimus – tiesiog išsukamas senasis ventilis ir vietoje jo įtaisomas naujo tipo, su apsauginiu vožtuvu. Jo veikimo principas yra atsidarantis vožtuvas sukilus slėgiui balione.

Esant gaisrui namuose dujų balionas dažnu atveju sprogsta, o sprogimas gali būti toks stiprus, kad „ištaško“ visą namą. Naujojo tipo ventilio vožtuvo paskirtis – išvengti sprogimo. Aišku, kad dujos nuo karščio plečiasi, todėl gaisro atveju buitiniame dujų balione sukyla slėgis, taigi naujas vožtuvas nuo aukštos temperatūros pakilus slėgiui, atsidaro ir išleidžia dujas. Žinoma, išleidžiamos dujos užsiliepsnos, degs, tačiau didesnės nelaimės dėl sprogimo, pavyks išvengti.

Kaip gyventojai pasiruošė šiems pasikeitimams?

Patiems gyventojams nieko specialiai daryti nereikia. Į UAB „Stegvika“ dujų bazę vartotojai atsivežę savo iki šiol naudotą dujų balioną gauna visą reikalingą informaciją, padedame jiems priimti sprendimą. Iš esmės yra du būdai – pasikeisti turimo baliono ventilį arba įsigyti naują  balioną su tinkamu ventiliu.

Tam, kad mūsų specialistai galėtų pakeisti jau turimo dujų baliono ventilį iš esmės keliami du reikalavimai – balionas turi būti ne senesnis nei 40-ies metų ir per penkerius metus turi būti atlikta galiojanti patikra, žinoma, balionas turi atitikti ir bendrus techninius standartus. Naujo tipo ventilio pakeitimas tekainuoja 12eur.

Norintiems įsigyti naują dujų balioną, šiuo metu siūlome patogius 27l talpos balionus, kurio, jau užpildyto dujomis, kaina – 36eur., taikant akciją baliono pildymas dujomis nieko nekainuoja (standartinė papildymo kaina yra 11eur). Tuo tarpu prekybos tinkluose tokio paties tuščio baliono kaina gali siekti apie 40eur.

Namuose, pajungiant balioną su naujuoju ventiliu, niekas nesikeičia – prijungimas išlieka tas pats. Žmogus tiesiog gali būti ramus, kad namuose turi naujo tipo, visus reikalavimus atitinkantį ir, svarbiausia, saugų, balioną.

Reikalavimai dėl buitinių dujų balionų ventilių įsigalioję jau daugiau nei mėnesį. Ar pildyti balionų atvykstantys klientai žino naujienas?

Tikrai nemažai žmonių jau yra girdėję apie įsigaliojusius naujus reikalavimus, o nežinančius – informuojame. Mums svarbu, kad žmonės turėtų ir naudotų saugius balionus, todėl UAB „Stegvika“ darbuotojai atlieka tiek buityje, tiek automobiliuose naudojamų dujų balionų patikras, kas užtikrina naudojamų balionų saugumą.

Per praėjusį mėnesį pastebime, kad tiek gyventojai, tiek įmonės intensyviai keičia ir balionų ventilius, ir pačius balionu. Tiesa, būna, kad žmonės atveža senus, aprūdijus, akivaizdžiai nesaugius balionus ir prašo, kad dar nors vieną kartą juos papildytume. Tuomet tenka perkalbėti – siūlome pasikeisti balioną į naują, saugų, aiškiname, kokia naujųjų ventilių esmė, kaip jie veikia.

Teko girdėti, kad žmonės patys gali įsigyti ventilių ir juos pakeisti. Ar su tuo susiduriate?

Nežinau ar žmonės patys keičiasi ventilius, bent tuo nesigiria, tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad šiam darbui reikalingos specifinės žinios ir, žinoma, įrankiai. Pačiam, namų sąlygomis keisti ventilį gali būti labai nesaugu. Nereikėtų rizikuoti savo gyvybe, tuo labiau, kad specialistų atliktas darbas ne tik, kad bus kokybiškesnis, bet ir kainuoja visai nebrangiai. Nereikia pamiršti, kad ir pats ventilis kainuoja, o už pakeitimo paslaugą imame tik keletą eurų, todėl tikrai neverta rizikuoti savo sveikata ir gyvybe.

Kitas aktualus klausimas yra balionų papildymas dujomis. Būna, kad gyventojai įsideda tuščią balioną į bagažinę ir vežasi papildyti į degalines, kuriose pildomi automobiliniai dujų balionai. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad tai yra griežtai draudžiama ir labai nesaugu. Reikia žinoti niuansus, kaip šį darbą atlikti, pavyzdžiui, jokiu būdu negalima baliono užpildyti pilnai – kadangi dujos turi savybę plėstis, pagal reikalavimus, dujų balionas yra pildomas 80%. Pavyzdžiui, automobiliuose dujų balionai turi vožtuvus, taigi į juos įpilti daugiau nei leistina niekaip nepavyks. Tokio vožtuvo buitinis balionas neturi, todėl šių balionų pildymą reikėtų palikti specialistams. Taip pat dujų kiekis balione yra matuojamas kilogramais, o kolonėlėse – skaičiuojama litrais, todėl apskaičiuoti, kiek dujų reikia pilti nėra taip paprasta.

 

UAB „Stegvika“ direktorius R. Čemerka primena, kad įmonės specialistai greitai, kokybiškai ir saugiau ne tik pripildys automobilio ar buityje naudojamą dujų balioną, bet ir vieninteliai Sūduvos regione atliks buitinių balionų remonto darbus, bei jų patikrą. Taip pat įmonėje atliekama ir automobilio dujų baliono patikra ir išduodami dokumentai, tinkantys techninės apžiūros centruose. Reikėtų priminti, kad tiek automobilių, tiek buityje naudojamų dujų balionų patikra galioja 5-erius metus.

UAB „Stegvika“ įmonėje galima atlikti automobilių kompiuterinę diagnostiką, sertifikuota ir metrologiškai patikrinta įranga reguliuoti žibintų šviesas bei patikrinti ir reguliuoti išmetamąsias dujas CO/HC.

Įmonė nestovi vietoje ir jau artimiausiu metu planuoja degalinės patalpose atidaryti parduotuvę, kur bus galima įsigyti automobilių prekių, taip pat įrangos susijusios su dujomis: vožtuvų, žarnų, perėjimų. Užsukus į parduotuvę bus galima pasivaišinti ir šviežia kava.

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE