Psichologas: „Vaikai bėga iš namų, nes jaučiasi nepriimti“

Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) vedėja Dovilė Burbaitė su kolegomis Ramune Vaiginiene ir Vaidu Zabilevičiumi susitiko su Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – VPK) vadovybe aptarti delinkventinio nepilnamečių  elgesio.

Policijos pareigūnams nerimą kelia gauti pranešimai apie dingusius arba į namus negrįžusius nepilnamečius. Per 2019 metus buvo gauta 160 tokių pranešimų.

Didelę šių pranešimų dalį sudarė pranešimai iš vienos Marijampolės rajone esančios nevyriausybinės organizacijos, besirūpinančios našlaičiais ir kitais sunkaus likimo vaikais. Šioje įstaigos auklėtiniai dažnokai nesilaiko nustatytų taisyklių ir pažeidžia drausmę, grįždami vėliau nustatyto laiko arba net kitą dieną. Dėl ko globos namų administracija kreipiasi į policijos pareigūnus.

Pasiteiravus vaikų, kodėl jie negrįžta į namus, pastarieji nelinkę atvirauti.

Psichologo Liudo Švipo nuomone, vaikai bėga iš namų dėl tos priežasties, kad jiems emociškai nėra gerai namuose. Jie bėga iš namų, nes jaučiasi ten nepriimti tokie kokie yra.

„Rizikingas vaikų elgesys – savavališkas pasišalinimas iš namų ar globos įstaigų, valkatavimas alkoholio, tabako, narkotikų vartojimas, agresija yra vienas opiausių socialinių reiškinių, o kartu ir iššūkis institucijoms, ieškančioms alternatyvių priemonių tokio vaikų elgesio koregavimui, kol dar nepasireiškė nusikalstamo elgesio pasekmės. Siekiant išvengti minėtų nepilnamečio delinkventinio elgesio apraiškų, akcentuotina įstaigų, tiesiogiai dalyvaujančių vaiko ugdymo, pagalbos jam inicijavimo, organizavimo ir suteikimo procese, vaidmuo. Todėl sprendžiant vaikų, ypač linkusių pabėgti iš globos namų, problemas, planuojame sutelkti visų Marijampolės savivaldybės atsakingų institucijų atstovus, veikiančius vaiko gerovės srityje, siekiant savalaikės ir individualios pagalbos vaikui“-, kalbėjo D. Burbaitė.

Vaiko teisių gynėjai siekia išsiaiškinti priežastis, dėl kurių vaikai ir paaugliai linksta į rizikingą elgesį, bėga iš gyvenamosios vietos, ir tikisi, jog suvienijus visų vaiko gerovės srityje dirbančių specialistų  jėgas, jas pašalins.

 

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas