Švęskime Jorės (Jurginių) šventę ir „atrakinkime“ žemę žalumai

Balandžio 23 d. minime Jorės,  šv. Jurgio dieną. Tai  pirmosios pavasario žalumos šventė. Buvo tikima, kad  Jorė ar  šv. Jurgis saugo vasaros raktus – gali atrakinti dangų, kad palytų, sužaliuotų žolė.

Nuo seno šią dieną buvo švenčiama žalumos dievo Jorės garbinimo šventė. Jorėti – reiškia augti, plisti, žaliuoti. Anot senolių, Jorė, arba Joris, – pavasario Perkūnas. Jis vaizduojamas kaip raitelis, valdantis žemės raktus, prikeliantis augaliją. Jorė po žiemos šalčių atrakina žemę, pasiunčia į ją lietų.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši šventė sutapatinta su Jurginėmis, šv. Jurgio vardo diena. Mene šv. Jurgis vaizduojamas vilkintis kario aprangą, sėdintis ant balto žirgo ir smeigiantis ietį į slibiną, blogio simbolį, besirangantį po jo kojomis. Tai krikščionybės nešėjas, gynėjas, gyvulėlių globėjas. Šv. Jurgis vaizduojamas pasaulio ir Lietuvos miestų herbuose, jo vardu vadinamos 25 Lietuvos bažnyčios. Šv. Jurgis laikomas Vilniaus arkivyskupijos ir Lietuvos, mūsų kariuomenės ir jaunimo globėju.

Šv. Jurgis vaizduojamas ir Marijampolės herbe bei laikomas Marijampolės miesto globėju.

Marijampolės kultūros centras kviečia  dalyvauti projekte „Sūduvių ugnys – budinam svietą”  ir kartu švęsti Jorės (Jurginių)  šventę!

Pavasarį savo dainomis ir smagia muzika virtualiuose koncertuose  žadins Marijampolės kultūros centro kolektyvai „Dijūta, „Le I Nos ir „Arabeskas,  o 18 val.  skambės Sigitos ir Roberto (grupės „Žalvarinis) akustinis koncertas Marijampolės kultūros centro „Facebook paskyroje.

Nuo 20.30 val.  kviečiame apsilankyti prie Padovinio piliakalnio  ir pasigrožėti išskirtine menine šviesos instaliacija.  Instaliacija  ant piliakalnio švies iki  balandžio 24 d. 6 val. ryto. Visus, kurie vyks  prie Padovinio piliakalnio ir bandys surasti šv. Jurgio raktus, prašome laikytis karantino reikalavimų.

Nors šiais metais ir negalime su  projektu „Sūduvių ugnys – budinam svietą“ Jorės (Jurginių) šventę švęsti gausiai susirinkę,  pasitikime  ją  džiaugsmingai, kad šv. Jurgis vasaros raktais atrakintų dangų, kad palytų ir sužaliuotų gamta.

 

Marijampolės savivaldybės administracijos informacija

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE