25-ąjį kartą Marijampolėje susigrums stipriausi Europos ir Lietuvos galiūnai

Jau ketvirtį amžiaus vyksta vienas įspūdingiausių galiūnų renginių Lietuvoje. Marijampolėje 25-ąjį kartą stipriausi Europos ir Lietuvos galiūnai susirungs jubiliejiniame tarptautiniame galiūnų turnyre rugpjūčio 26 dieną.

Alvydas Kirkliauskas, pagrindinis renginio organizatorius, pats šiose varžybose triumfavęs 5 kartus: „Šiais metais planuojame, organizuojame, žadame marijampoliečiams ir miesto svečiams neeilinį reginį, kurį pavadinome „Galiūnų rekordų diena“, Lietuvoje to dar nebuvo, 14 stipriausių galiūnų iš 8 šalių vienų varžybų metu mėgins pagerinti net 8 rekordus (3 Pasaulio, 2 Lietuvos ir 3 turnyro).“

Pirmiausiai dalyvių laukia rąsto kėlimo rungtis maksimaliam  svoriui. Ji Marijampolėje bus vykdoma pirmąjį kartą. Pasaulio rekordas priklauso vilniečiui Žydrūnui Savickui 228 kg jis iškėlė 2015 m. Rio de Žaneire Brazilijoje. Antroji rungtis – 182 kg skydo nešimas, Šį sunkų svarmenį toliausiai nunešęs ir pasiekęs Pasaulio rekordą yra mažeikiškis Marius Lalas 122,75 m. 2014 m. Vilniuje. Trečiasis Pasaulio rekordas priklauso galiūnų legendai vienam stipriausių visų laikų žmonių amerikiečiui Bilui Kazmajeriui (Bill Kazmaier). Sverdamas 160 kilogramų 190cm ūgio galiūnas, Kanadoje 1987 m. vykusiose varžybose bėgimo su 90 kg. maišu 200 metrų pasiekė neįtikėtiną rezultatą 42,70 sek. Šis pasaulio rekordas laikosi jau trisdešimt metų. Be šių rungčių, galiūnai jėgas išmėgins dar trijose, kurios taip pat rekordinės. Karučio stūmimo rekordas užfiksuotas Lietuvos rekordų agentūros „FACTUM“ 2002 m. priklauso Alvydui Kirkliauskui ir yra lygus 1350 kg 2m66. 4 vamzdžių vertimo rekordo autorius Vidas Blekaitis iš Birštono 2014 metais 180,200,230,260 kg. vamzdžius apvertė per 1.07,39 min. Paskutinioji rungtis 5 apvalių akmenų sukėlimas. Geriausią rezultatą praėjusiais metais pasiekė svečias iš Latvijos Aivars Šmaukštelis 0.21,82 sek.

Į varžybas papildomai pakviesti 4 Lietuvos galiūnai kurie tarp pagrindinių varžybų rungčių mėgins pagerinti du seniausius Lietuvos galiūnų rekordus. Pirmiausiai galiūnai neš 2 po 60 kg. svarmenis dar kitaip vadinamus „lagaminais“ atstumui. Toliausiai 250 metrų svarmenis yra nunešęs ir pasiekęs Lietuvos rekordą  Alvydas Gvazdauskas iš Kauno 1993 metais. Antroji rungtis – bėgimas su 90 kg  maišu 200 m. Lietuvos rekordo autoriai: daugkartinis Lietuvos galiūnų čempionas Raimundas Zenkevičius iš Klaipėdos 1991 m. ir marijampolietis Audrius Vosylius 1993 m. pasiekė vienodą rezultatą – 46,90 sek.

10 galiūnų, dalyvausiančių pagrindinėse varžybose, jau žino rungtis ir intensyviai ruošiasi startui. Jiems svarbu įrašyti savo vardą į galiūnų istoriją. Be to už pasiektus rekordus galiūnai bus papildomai premijuojami. Atvykti į jubiliejinį turnyrą pirmasis pareiškė norą praėjusių metų nugalėtojas Aivars Šmaukštelis. Galiūnas iš Latvijos pasiryžęs ne tik apginti titulą, bet ir pagerinti ne vieną rekordą. Stipriausias Lenkijos galiūnas Grzegorz Szymanski praėjusiais metais pralaimėjęs A. Šmaukšteliui tik 1 tašku iškovojo antrąją vietą, todėl šiemet atvyksta įrodyti, kad gali nugalėti prestižiniame turnyre. Dideles žiūrovų simpatijas pernai pelnęs jauniausias 21 metų galiūnas iš Ukrainos Aleksei Novikov tiki, kad „nunešti“ M. Lalo rekordą yra įmanoma, o didžiausia jo svajonė užlipti ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio. Turnyre po 2 metų pertraukos pamatysime  4 kartus stipriausią Baltarusijos galiūną Aleksandr Kurak. Ypač didelę konkurenciją galiūnams sudarys svečias iš Latvijos Artis Plivda, 2012 metais turnyre iškovojęs  antrąją vietą. Likusieji du galiūnai iš užsienio turnyre dalyvaus pirmąjį kartą. Čekijos galiūnas Lukasz Svoboda ir stipriausias vikingas iš Suomijos Antti Mourujarvi. Lietuvą atstovaus po 4 kartus turnyre triumfavę birštonietis Vidas Blekaitis ir publikos numylėtinis Saulius Brusokas.

„Džiugu, kad Saulius dalyvaus ne vienas. Kartu galynėsis ir jo sūnus Martynas. Jaunas 21 metų stipruolis jau stebina savo rezultatais ir dažnai laimi prizines vietas galiūnų varžybose“, – kalbėjo A. Kirkliauskas. Tai bus pirmasis kartas turnyro istorijoje kai kartu dalyvaus tėvas ir sūnus.

Jei oras bus palankus, žiūrovai susirinkę į stadioną „Sūduva“ išvys Marijampolės aeroklubo parašiutininkų pasirodymą, kurį komentuos Alvydas Danilaitis. Į dangų kils karšto oro balionas, pilotuojamas Ryčio Balčiūno. Renginį vainikuos šventinis fejerverkas. Pertraukose tarp rungčių Žiūrovų laukia ir koncertinė programa su geriausiomis grupės DAR dainomis. Su naujais šokių elementais pasirodys sporto klubo “Žalgiris” šokėjos. Neįgalieji, laikantis tradicijos, 16:00val. bus įleisti į renginį. Senjorai, pateikdami pažymejimą, taip pat kviečiami stebėti renginį nemokamai. Kasos sporto centre „Sūduva“ pradės dirbti nuo ketvirtadienio, rugpjūčio 24 ir 25 dienomis nuo 17 iki 20 val. Renginio dieną nuo 8val. Vaikams iki 5 metų renginys nemokamas. Paaugliams iki 14 metų – 3 eurai. Suaugusiems – 6 eurai.  Štai kiek visko įvyko per 24 metus…

Keletas įdomesnių statistinių faktų nuo 1993- iki 2016 metų:  

 • Vykdyta 141 galiūnų rungtis.
 • Daugiausiai rungčių laimėjo Alvydas Kirkliauskas (Marijampolė) ir Vidas Blekaitis (Birštonas) po 20.
 • Dalyvavo 113 galiūnų iš 18 šalių.
 • Visi turnyrai vyko rugpjūčio mėnesį išskyrus 2016 m (rugsėjo 3d).
 • Daugiausiai kartų turnyre dalyvavo Saulius Brusokas (Marijampolė) 22 kartus, V. Blekaitis 21 kartą.
 • Daugiausiai kartų turnyre nugalėjo A. Kirkliauskas 5 kartus. Po 4 kartus nugalėjo: S. Brusokas, V. Blekaitis, Žydrūnas Savickas (Vilnius).
 • Daugiausiai kartų „Galiūno diržą“ laimėjo A. Kirkliauskas 3 kartus. Po du kartus laimėjo S. Brusokas ir Ž. Savickas.
 • Vienintelis nei vienos rungties nelaimėjęs turnyro nugalėtojas Antanas Abrutis (Mažeikai) – 2001 m.).
 • Rekordų agentūros „Factum“ užregistruoti Lietuvos rekordai:

Karučio stūmimas – 1320 kg, 2,66 m.  A. Kirkliauskas (2002-08-17)

Platformos su merginomis kėlimas – 873,70kg S. Brusokas (2002-08-17)

 • Vyriausias varžybų dalyvis Karolis Rauba (Panevėžys) 49 metai (2002 m.).
 • Jauniausias varžybų dalyvis Egidijus Burdulis (Marijampolė) 17 metų (1994 m.).
 • Sunkiausias varžybų dalyvis Fredy Randkin (Ispanija) 175 kg (2014 m.).
 • Lengviausias varžybų dalyvis Petras Bakūnas (Vilkaviškis) 75 kg (1993 m.).
 • Koncertavo 67 Lietuvos muzikos grupės ar atlikėjai.

Organizatorių inf.

 

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.