Antanavas tradiciškai paminėtos Jurginės

Pats gražiausias metų laikas Antanave – pavasaris, kai Šv. Jurgis paima raktus, atrakina žemę ir išleidžia žalumą. Tai nutinka per džiaugsmingą atbundančios gamtos šventę JURGINES.

Balandžio 23 d. Antanave jau daugiau kaip 25 metus minima Šv. Jurgio – gyvulių globėjo diena. Tikėta, kad Šv. Jurgis gali nukreipti ir audros debesis, todėl jį garbino ne tik artojai, bet ir žvejai. Senovėje Jurginių šventės trukdavo keliolika dienų.

Jurginės buvo skirtos apeigoms, susijusioms su pirmaisiais pavasario darbais, ypač su gyvulių išginimu į lauką. Pirmą kartą išgenamus gyvulius apmušdavo arba paglostydavo jų nugaras žilvičio šaka su „kačiukais“, kad jie būtų apvalūs, riebūs, sveiki ir saugūs nuo vilkų. Taip pat tą dieną protėviai aukodavo apeiginę duoną. Paprastai ji būdavo kepama mažais kepaliukais, skirtais kiekvienam gyvuliui. Iškeptus kepalus suraikydavo pagal įspaustus griovelius ir, nuvežę prie bažnyčios, išdalydavo elgetoms, prašydami melstis už gyvulius.

Šiais metais, kukliai ir neįprastai Antanavo bendruomenėje trijuose kaimuose taip pat buvo šventinami laukai. Nors išgyvename sunkų laikotarpį, darbai kaime nesustoja, Šv. Jurgio prašėme, kad jis nukreiptų audros debesis, bet ir neišdžiovintų žemelės, atvertų mums duris į sveikesnį gyvenimą, kad kitais metais savo gyvenimą vėl galėtume nuspalvinti kelione į senųjų tradicijų puoselėjimą Antanave.

Antanavo bendruomenės pirmininkė Rasa

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE