Spalio 13 d. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje įvyko baigiamasis projekto „IT kartos iniciatyvos bibliotekoje“ renginys, kurio metu apibendrinti rezultatai, pristatytos pagrindinės veiklos, pasidžiaugta nuveiktais darbais. Renginyje dalyvavo projekto partneriai, Marijampolės savivaldybės atstovai, bendruomenės jaunimas – svarbiausi svečiai, kuriems ir skirtas projektas.
Susirinkusiuosius sveikindamas Marijampolės savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius Vygantas Dilys, padėkojo, kad biblioteka siekė ir jai pavyko suburti miesto jaunimą. Projekto partneris VšĮ kūrybos namų „Exter“ vadovas Martynas Andriukevičius palaikio visas iniciatyvas, skatinančias jaunimo užimtumą mieste, todėl patikino, kad prisidėti prie projekto veiklų – pravesti mokymus videomeno-žurnalistikos tematika buvo prasminga ir smagu. Viešosios bibliotekos filialų darbuotojos Aušra Valaitienė ir Danutė Lukšienė džiaugėsi sėkmingai įvykusiais fotografijos mokymais bibliotekose ir daug gražių atsiliepimų sulaukusiomis parodomis. Projekto koordinatorė Raminta Liubelionienė supažindino su atnaujintomis erdvėmis ir nuveiktais darbais, pasidžiaugė, kad pavyko sudominti jaunus žmones ir jų lankomumas bibliotekoje išaugo daugiau kaip 2000.
Apdovanoti projekto partneriai ir aktyviausi, kūrybiškiausi dalyviai – Ignas Jogminas, Aistė Biskytė, Samanta Savoniakaitė, Povilas Muntianas, Simona Driašerytė, Augustina Miknevičiūtė. Augustina sukūrė ir informacinį projekto lankstinuką. Renginio metu gerą nuotaiką kūrė muzikuojantis jaunimas ir Marijampolės dramos teatro jaunimo studijos mimai.
Įgyvendinus šį projektą didžiausia naujovė bibliotekoje – Audiovizualinių menų dirbtuvės. Tai – foto-video studija, skirta skaitmeninio turinio kūrimui. Joje įrengta erdvė profesionaliam fotografavimui, kurioje – trijų spalvų medžiaginiai fonai, studijiniai prožektoriai, kompaktinės blykstės, profesionali filmavimo-fotografavimo įranga. Taip pat montažinė su 5-iomis kompiuterizuotomis darbo vietomis ir programine įranga skaitmeninio turinio apdorojimui – fotografijų redagavimui, kompiuterinės grafikos ir skaitmeninės muzikos kūrimui: grafinio dizaino CorelDraw programa, skaitmeninio garso, muzikos įrašymo ir redagavimo programa Cubase, vaizdo redagavimo programa Sony Vegas.
Žinių ir gebėjimų dirbti nauja technika bei kompiuterinėmis programomis suteikė fotografijos, kompiuterinės grafikos, skaitmeninės muzikos ir videomeno-žurnalistikos mokymai. Mokymuose dalyvavo ne tik jaunimas, bet ir bibliotekos darbuotojai.
Didelio susidomėjimo sulaukė fotografijos mokymai jaunimui penkiuose Viešosios bibliotekos filialuose – Draugystės, Sasnavos, Liudvinavo, Igliaukos ir Patašinės, kuriuos vedė Projekto komandos nariai Vaidas Baranauskas, Raminta Liubelionienė, Gerda Matusevičienė. Mokymams pasibaigus surengtos fotografijos parodos „Eksperimentai“. Nuotraukose – gamtos peizažai, architektūra, netikėtai pastebėtos supančios aplinkos detalės.
Viešojoje bibliotekoje vyko ir bus tęsiami fotografijos, skaitmeninės muzikos, kompiuterinės grafikos užsiėmimai. Jų rezultatas – sukurti originalūs darbai. Marijampolės Sūduvos gimnazijos moksleiviai – TileDess atstovai kuriantys originalią aprangą, foto-video studijoje surengė sukurtų drabužių kolekcijos foto sesiją. Buvo surengtos jaunimo pagamintų apyrankių, saldumynų reklaminės foto sesijos. Jaunos mamos su ikimokyklinio amžiaus vaikais dalyvavo foto sesijoje su knygomis – akcijoje skatinančioje skaitymą.
Skaitmeninės saviraiškos užsiėmimų metu jaunimas susipažino su muzikos kūrimo ir garso įrašymo metodika – įrašinėjo dainas, kūrė garso takelius. Fausta ir Simona, pasibaigus mokymams, sukūrė dainą: ją įrašė ir apdorojo montažinėje esančia technika.
Ypač patraukli jaunimui įkurta laisvalaikio erdvė susibūrimams, susitikimams, neformaliam bendravimui. Čia nuolat susitikimus rengia jaunimo organizacija „Sniego gniūžtė“, Marijampolės dramos teatro jaunimo studija, jaukią erdvę pokalbiams su psichologu surado Marijampolės specialiųjų socialinės globos namų auklėtiniai. Taip pat vyksta filmų peržiūros ir aptarimai. Jaunimas susipažino su lietuviško kino klasika, žiūrėjo dokumentinius ir mokomuosius filmus. Įsigijus kompiuterinių žaidimą konsolę Xbox ir stalo žaidimus, rengiami žaidimų turnyrai. Smagus buvo žaidimų ir muzikos vakaras „Craizy Brains“. Įvairios estafetės, užduotys, jaunimo atliekama muzika – tokių veiklų jaunimas tikisi ir ateityje.
Projekto įgyvendinimo laikotarpiu įvyko susitikimai su populiariais jaunimo tarpe kraštiečiais. Savo sėkmės istorijomis dalinosi radijo stoties „Power Hit Radio“ laidų vedėjas Saulius Baniulis, Pinup Girls grupės narė ir prekinio ženklo Nunu įkūrėja Simona Nainė.
Projekto obels vaisiaiEkspozicijų zonoje nuo jos atidarymo pradžios surengtos 5 fotografijų parodos: jaunos fotografės Austėjos Kuršvietytės parodos „Metamorfozė“, „Mano mažieji sparnai“, skaitymo skatinimo akcijai skirta darbų paroda „Laikas su knyga“. Parodoje „Geriausias kadras“ eksponuoti mokymų, edukacinių užsiėmimų metu Viešojoje bibliotekoje ir filialuose sukurti geriausi fotografijos darbai. Lapkričio mėnesį pirmąją personalinę parodą „Minimaliai“ pristatys fotografė Aistė Biskytė.
Sukurta ir per Marijampolės TV transliuota laida „Jaunimo iniciatyvos bibliotekoje“, supažindinanti su naujomis galimybėmis bibliotekoje, apie kurias pasakoja projekto komandos nariai ir jaunimas.
Įkūrus Audiovizualinių menų dirbtuves ir laisvalaikio erdves, jaunimas atrado biblioteką kaip turiningo laisvalaikio, bendravimo, saviraiškos, kūrybinės veiklos vietą.
Projektas finansuotas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos koordinuojamo projekto „Bibliotekos pažangai 2“ ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos lėšomis.
Violeta Ruseckienė
Projekto vadovė