Aukštaitijos kaimų etnografija atsiskleis fotografijos parodoje

Valentinas Juraitis gimęs Netičkampio k., užaugęs Marijampolėje – žurnalistas, fotomenininkas, Meno kūrėjo statusas suteiktas 2005 m., ilgametis „Sūduvos“ fotoklubo narys.

Šioje  nedidelėje ekspozicijoje autorius  rodo vaizdus, kurie tarpusavyje kažkuo susiję. Galbūt tiktų žodžiai etnografija, socialinis gyvenimas. Tačiau jo fotografijų serijos ir fotoalbumai apie Aukštaitiją, Prūsiją, Sūduvą  skiriasi, nes skiriasi  geografinės, istorinės sąlygos.

bibliotekos parodosAnkstensiais  darbais  autorius yra žinomas industriniais peizažais iš Jonavos, Uralo metalurdijos regionų,o Stalino paminklo pervežimo fotografijos buvo publikuojamos daugybėje  leidinių, žurnalų..V. Juraičio fotografijų yra įsigiję Lietuvos, Šveicarijos, JAV muziejai, privatūs kolekcininkai. Parodos autorius yra fotožurnalo „Vyzdys“ ir svetainės www.vyzdys.com  redaktorius, knygų leidėjas.

Autorius  surengė  parodas  Vilniuje, Šiauliuose, Panevėžyje, Klaipėdoje, Marijampolėje, Vilkaviškyje, Gižuose, Gelgaudiškyje bei užsienyje – Amsterdame, Berlyne, Čikagoje, Čeliabinske ir kt.

V. Juraitis yra išleidęs tarpukario Marijampolės fotomeistrų albumą „Senoji Marijampolė fotografijose“. Išėjo trys leidimai.

„Rytų Aukštaitijos kaimai“ – tokiu pavadinimu išleistas autoriaus fotoalbumas. Kalbant apie šią temą reikia pasakyti, kad mažai dar yra užfiksuotas  žmonių  buities gyvenimas. Buitis iš vidaus. Žmonės saugo savo privatumą, bijo vagių. Su draugų ir bendranimčių pagalba fotografui pavyksta prisijaukinti herojus, nufotografuoti  jų namus ir tvartus iš vidaus, kur kepami blynai, bliauna avys ir ožkos…

Senųjų pastatų ir jų šeimininkų užfiksavimas fotografijoje – vertinga ir nykstanti informacija. Autorius sau kelia tikslą  rodyti namo šeimininkus ir erdvę, kur jų giminė pragyveno kelias kartas, kur beveik kiekvienas daiktas mena senuosius gyvenimus atskleidžia savitą aukštaitišką stilių. Šio projekto tikslas – užfiksuoti, Šalčininkų,Vilniaus, Švenčionių, Ignalinos rajonų senuosius gyvenamuosius namus, gatvinius kaimus ir išleisti fotoalbumą, pasakojantį apie  Rytų Aukštaitijos nekilnojamąjį kultūros paveldą ir perduoti ateities kartoms, sudaryti sąlygas visuomenei jį pažinti ir naudotis.

Kaip ir daugeliui, autoriui skaudu, kad nyksta lietuviški kaimai. Neatlaiko XXI a. iššūkių.Tačiau yra  būdas  išsaugoti kaimiškųjų namų tapatybę. Tausoti  etnografinius  pastato bruožus,  jame įrengti būtiniausius šiuolaikinius patogumus. O ne griauti, griauti….

Aukštaitijos kaimas

Organizatorių informacija

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE