Dujų balionas – nauda ir grėsmė viename

Dujos į Lietuvos kaimų gyvenvietes, miestų privačių namų kvartalus,vienkiemius dar retai kur atkeliauja dujotiekiais, dažniausiai buityje čia vis dar naudojami tradiciniai dujų balionai. Energetikos ministerijos duomenimis, Lietuvoje naudojama apie 400 tūkst. dujų balionų, kurių apie trečdalis yra senesni nei 40 metų, tad siekiant užtikrinti saugumą, pagal 2018 metais, lapkričio mėnesį, įsigaliojusias naująsias suskystintų naftos dujų eksploatavimo taisykles, suskystintų naftos dujų (SND) balionų patikra bus vykdoma dažniau, o senieji dujų balionai palaipsniui bus išimami iš eksploatacijos ir keičiami naujais. Bus griežčiau kontroliuojama kaip namų ūkiuose naudojami dujų balionai, ar jie atitinka keliamus reikalavimus.

Dujų balionus gali pildyti ne bet kas ir ne bet kur

Šiurpi ugniagesių statistika byloja, kad dėl nesandarių, pasenusių, nežinia kur įsigytų dujų balionų kyla nemažai gaisrų. Dėl dujų nuotėkio įvyksta didžiulis sprogimas, kuris dažnai sunaikina visą turtą bei nusineša žmonių gyvybes. Kad taip nenutiktų, būtina didesnį dėmesį skirti savo buityje naudojamiems dujų balionams ir jų priežiūrą patikėti specialistams.

Tačiau įmonių, turinčių teisę vykdyti SND dujų balionų patikrą bei oficialiai ir saugiai juos pildyti suskystintomis dujomis, šalyje yra vos viena kita. Visame Sūduvos krašte tai atlieka vienintelė įmonė – UAB „Stegvika,  ji vykdo buitinių dujų balionų patikrą, juos pildo suskystintomis naftos (automobilinėmis) dujomis. Deja, kartais žmonės rizikuoja ir  nelegaliai mėgina užsipildyti dujų balionus, juos įsigyti iš nepatikimų prekeivių. Vieša paslaptis ir ta, kad neleistinai buitinius balionus automobilinėmis dujomis pildo auto degalinės. Tai didžiulė rizika, kuri kartais virsta tragedija.

Įsigaliojo nauja patikros tvarka

Pasak ilgamečio dujų bazės „Stegvika“ vadovo Gedimino Vichausko, visi privatūs namai daugiausia naudoja suskystintas naftos dujas balionuose. Paga l2018 metais, lapkričio mėnesį įsigaliojusias naująsias suskystintų naftos dujų eksploatavimo taisykles, dujų balionus reikės tikrinti dvigubai dažniau.  Iki šiol tikrinimas vyko kas 10 metų, o nuo šiol balionų patikrąreikės atlikti kas 5 metus. Jei patikros metu bus nustatyta, kad balionas saugus, jo eksploatacija bus pratęsiama dar penkeriems metams. Taip pat pagal naują įstatymą balionai, senesni nei 40 metų, bus išimami iš prekybos. Vietoj jų bus galima įsigyti įvairesnės talpos, naujo tipo dujų balionus. Tikimasi, kad tai užtikrins didesnį saugumo lygį.

Dabartiniame dujų ūkyje trūksta tvarkos

„Anksčiau visą dujų ūkį kontroliavo Dujų valdyba. Gyventojai, pasibaigus balione dujoms, kreipdavosi į dujininkus ir šie atgabendavo kitą dujų balioną tiesiai į namus, jį pakeisdavo, patikrindavo ar tinkamai viskas veikia, o tuščią balioną išsigabendavo. Buvo įprasta, kad dujų specialistai atvyksta į vietą, apžiūri patalpas, kur stovi dujų balionas ir viryklė, patikrina ventiliaciją ir jei viskas gerai, išduoda pažymėjimą, kad galima eksploatuoti dujinę viryklę. Dabar to nėra. Žmonės nežino kur dėl to kreiptis ir kas tai atlieka. Tie, kas patys keisdavosi dujų balioną, turėjo būti apmokyti kaip tą reikia daryti ir turėti atitinkamą pažymėjimą. Dabar viskas vyksta gana stichiškai – iš neaiškių firmų atvežami dujų balionai paliekami kieme ir niekam nerūpi, kas jį nugabens į vietą, prijungs, patikrins saugumą. Ši problema labai didelė ir kažkodėl niekas jos nesprendžia. Man kelia šiurpą, kai dabar tie visi inspektoriai, išsilaikę minimaliausius dujininkų kursus, pridavinėja naujai pastatytus namus. Anksčiau buvo kur kas griežtesnė kontrolė ir reikalavimai. Dabar bet kas ir bet kaip gali visa tai daryti“, – nelinksmus faktus dėstė  G. Vichauskas.

Senas – nebūtinai blogas

Lietuvoje vis dar plačiai eksploatuojami senojo tipo masyvūs 50 l balionai, kai tuo tarpu  Lenkijoje ir Latvijoje jau naudojami mažesnės talpos, dažniausiai 27 l, naujo modelio balionai, kuriuos eksploatuoti daug paprasčiau. Tačiau teigti, kad visi senesni nei 40 m. balionai yra blogi, anot specialisto, tikrai būtų netiesa.

„Tai mūsų Vyriausybės nustatytas limitas, o ES standartuose apie slėgiminio indo galiojimo laiką niekur neužsimenama. Manau, jei balioną patikrinus nustatoma, jog jis geras, jį ir toliau būtų galima naudoti. Yra mūsų šalyje slėgiminių indų, pagamintų dar nuo 1930 metų, kurie ir dabar puikiai veikia“, – tikina specialistas.

Anot jo, daug metų 50 l dujų balionus gamindavo lietuvių įmonė „Atrama“ ir Baltarusijos Naugarduko įmonė. Prieš 4 metus lietuviai nutraukė dujų balionų gamybą. Sukilo ir jų kainos. Dabar toks balionas kainuoja apie 80 eurų. Prieš pabrangimą žmonės skubėjo jų kuo daugiau nusipirkti. Iš kaimyninių šalių senieji dujų balionai masiškai buvo gabenami į Lietuvą. Ne vienas jų po kelis sukaupė savo rūsiuose,o tai labai pavojinga, nes yra ne vienas skaudus nutikimas, kai dėl to kilo gaisrai. Norint dujų balionus sandėliuoti, reikia specialiai įrengtų patalpų.

Reikia tam tikrų žinių

Dujų specialistas akcentuoja, kad į 50 l dujų balioną galima pripilti 21 kg dujų ir negalima viršyti 80 proc. visos talpos. Pildydami dujas savarankiškai, žmonės dažniausiai dujų pila tiek, kiek į balioną telpa, o tai irgi kelia nemažą grėsmę. „Balioną dujomis reikia pildyti pagal svorį, o litrais tinkamą jų kiekį pamatuoti sunku. Šią procedūrą privalu patikėti specialistams“, – aiškino  G.Vichauskas.

Norint užpildyti balioną skystomis naftos dujomis, reikia su juo atvykti į specialią dujų kolonėlę, kuri turi tam išduotą leidimą ir šį darbą atlieka patyrę specialistai. Be to, dujų balionus privalu laiku tikrinti.

„Pirmiausia dabar bus nustatoma, ar dujų balionas neviršija 40 metų. Prie kiekvieno baliono turi būti aliumininė juosta, kurioje pažymėti jo duomenys. Jei balionas senesnis nei 40 metų, jis turės keliauti į metalo laužą, prieš tai jį būtina degazuoti. Senesni nei 40 m. dujų balionai nuo šiol negali būti pildomi ir naudojami. Be to, dujų balionai be apsauginio vožtuvo iki 2020 m. taip pat negalios“, – informavo  G.Vichauskas.

Beje, specialistas, kalbėdamas apie suskystintas naftos dujas, kurias daugiau žinome kaip automobilines, prasitarė, kad jos puikiai tinka ir buityje. Jų tankis didesnis, tad šių dujų užtenka gerokai ilgiau ir naudojimas yra kokybiškesnis, be to ir puodai neaprūksta kaip nuo kitokių dujų. Tačiau šiomis dujomis pildyti buitinius dujų balionus turi teisę tik specialios degalinės, turinčios tam išskirtinį leidimą.

 

  1. Sūduvos regione yra tik viena dujų kolonėlė, turinti teisę tikrinti dujų balionus ir juos pildyti SND.

2. Dujų specialistas G. Vichauskas, turintis ilgametę darbo patirtį tikina, kad anksčiau dujų ūkyje buvo daugiau tvarkos.

 

3. Senesni nei 40 metų dujų balionai nebus pildomi ir keliaus į metalo laužą.

 

ŪP korespondentė

Milda Jonkienė

 

 

Sponsored Video

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE