Grupės ieškinys – greitesnis sprendimas ieškovams ir mažiau darbo teismams

Vartotojai, gindami savo teises,  dėl procedūrinių keblumų palyginti retai naudojasi galimybe teikti grupės ieškinį. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisas, kad tokiose bylose būtų nustatyta paprastesnė ieškinio pateikimo procedūra, ir grupė asmenų teisme  galėtų greičiau irsklandžiau apginti savo teises.

Civilinio proceso kodekso pataisos, įteisinusios grupės ieškinio institutą, įsigaliojodar 2015 metais. Per tą laiką buvo  tik keletas bandymų teikti grupės ieškinį, tačiau teismai daugeliu atvejų jų nepriėmė nagrinėti arba grąžino pašalinti trūkumus.

„Grupės ieškinys padeda daug greičiau  išspręsti susidariusią teisinę problemą ir sumažinti teismų krūvį, nes nereikia nagrinėti kelių  ar keliolikos asmenų panašių ieškinių dėl, pavyzdžiui, neįvykusio koncerto ar prastai organizuotos kelionės, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. –Teisingumo ministerija, surengusi viešąsias konsultacijas su teisėjų, advokatų bendruomenėmis, verslo ir vartotojų organizacijų atstovais, siūlo supaprastinti grupės ieškinio teikimo ir priėmimo tvarką“.

Pasak ministro, grupės ieškiniu galima apginti interesus ir tų asmenų, kurie dėl finansinių priežasčių, patirties stokos, laiko trūkumo ar kitų aplinkybių nepradeda teisminio bylinėjimosi. Todėl toks ieškinys ypač aktualus, veiksmingai ginant vartotojų teises.

Parengtose Civilinio proceso kodekso pataisose numatoma, kad teikdami grupės ieškinį ieškovai neprivalės motyvuoti, kodėl jie pasirinko tokį teisių gynimo būdą, o ne atskirus ieškinius. Teismas, priimdamas grupės ieškinį, taip pat neturės vertinti, ar toks ieškinys yra tikslingesnis, efektyvesnis ir tinkamesnis būdas išspręsti konkretų ginčą.

Jeigu teismas atsisakytų priimti grupės ieškinį, tokią nutartį būtų galima apskųsti tiek apeliacinės instancijos, tiek kasaciniam teismui.

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas teikti grupės ieškinius dėl vartotojų apsaugos, vartotojų asociacijoms tokiose bylose  nereikės turėti grupės advokato. Be to, vartotojų asociacijos, kaip grupės atstovės galės atstovauti visiems vartotojams, ne tik asociacijų nariams. Grupės ieškinio bylose vartotojai bus atleidžiami nuo žyminio mokesčio už grupės nariams bendrą neturtinį reikalavimą, pavyzdžiui, uždrausti tam tikrus veiksmus.

Grupės ieškinio institutas leidžia ginti pažeistus asmenų privačius interesus, kai keli ieškovai tam pačiam atsakovui kelia iš esmės tokius pačius reikalavimus. Tokį ieškinį gali teikti ne mažesnės kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų grupės. Jų vardu teisminiame procese turi dalyvauti grupės paskirtas atstovas. Juo gali būti ir asociacijos ar profesinės sąjungos, jei ginčas bus susijęs su jų veiklos tikslais.

 

Teisingumo ministerijos informacija

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE