Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare: nuo idėjos iki profesionalumo

Su vasariška šiluma baigėsi šeštasis vasaros koncertų festivalis „Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare“, garsinantis vieną gražiausių Lietuvos dvarų ir  Šakių krašto kultūrinį gyvenimą. Gyvų renginių pasiilgusius klausytojus festivalio organizatoriai visą vasarą kvietė į profesionalios muzikos koncertus ir surengė jų net trylika! Kiekvieną vasaros penktadienio pavakarę Gelgaudiškio dvaro salėje ar terasoje suskambėdavo įvairaus žanro muzikos profesionalų atliekamos melodijos.

Apetitas atsirado bevalgant

Idėja surengti penktadienio muzikos vakarus kilo dar 2016-aisiais, kai Gelgaudiškis buvo paskelbtas viena pirmųjų Lietuvos mažųjų kultūros sostinių. Tuomet ši idėja Gelgaudiškio kultūros centro kolektyvui buvo savotiškas iššūkis, bet pirmąją vasarą projektą pavykus įgyvendinti su minimaliomis sąnaudomis, atsirado ambicijos kitais metais jį padaryti geresnį. Arba, kaip sakoma, apetitas atsiranda bevalgant.

Pasak Gelgaudiškio kultūros centro direktorės Dianos Šležienės, vasaros koncertų ciklą „Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare“ festivaliu imta vadinti tik gal po ketverių metų, nes lyg ir bijota skambaus festivalio pavadinimo… „Tačiau kai klausytojai ir atlikėjai patys ėmė vadinti festivaliu, viešai ir patys pradėjome vartoti šį žodį. Ir, manau, pelnytai – kelerių metų įdirbis atsiskleidė šiemet ruošiant festivalio programą. Tai parodė Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių, dirbančių atlikėjų, įvairių muzikinių projektų autorių, siūlančių savo programas, gausa, – pasakoja D. Šležienė. – Šiemet džiaugėmės galimybe sudaryti brandesnę, aukštesnio lygio festivalio programą. Tai įgalino ir didesnis mums skirtas Lietuvos kultūros tarybos finansavimas, Šakių rajono savivaldybės palaikymas, rėmėjų parama“.

Turtinga festivalio programa

Festivalio organizatoriai birželį atidarymui pasirinko pramoginės retro muzikos patyrusius atlikėjus, kuriems „dirigavo“ muzikologas Viktoras Gerulaitis.  Dvaro terasoje skambėjo tango, fokstrotai, valsai, neapolietiškos dainos, miuziklų, kino filmų bei populiarios užsienio ir lietuvių kompozitorių lengvosios melodijos. Vėliau juos keitė rokenrolo grupė „Rolling Box Band“, kuri privertė klausytojus ne tik suklusti, bet ir šokti! Trečiąjį birželio penktadienį organizatoriai siūlė sugrįžti prie ramesnės muzikos – skambėjo klasikos ir tango šedevrai, kuriuos atliko akordeono ir smuiko duetas „Tutto a Dio“, o ketvirtasis pasirodymas žydėjo jaunyste – dvaro terasoje skambėjo jaunųjų operos solistų grupės „Il senso“ dalyvių balsai.

Liepą – Gelgaudiškio dvare liejosi solidžios muzikos pliūpsnis. Gelgaudiškio bažnyčioje  surengtas sakralinės muzikos koncertas – viešėjo Šiaulių valstybinis choras „Polifonija“. Vėliau klausytojų laukė operos solistės Zitos Martinavičiūtės  ir ją lydėjusių jaunų akordeonistų koncertas.

,,Liepos viduryje dvare sulaukėme išskirtinių svečių iš Italijos – kartu su fleitininke Viktorija Zabrodaite ir pianiste Šviese Čepliauskaite koncertavo vieni geriausių Italijos muzikantų: Francesco Bruno (fleita) bei Giuseppe Currao (klarnetas). Vėliau atiduota duoklė retro muzikos gerbėjams – klausytojų laukė ansamblio „Randevu“ programa“, – atlikėjus vardija D.Šležienė. O štai paskutinis liepos penktadienis buvo išskirtinis – kiek vėlesniu laiku nei įprastai ir neįprastoje aplinkoje, prie žvakių šviesos pianistas Darius Mažintas skambino Šopeno noktiurnus…

Rugpjūtis festivalio klausytojams pažėrė įvairovės: vieną penktadienį skambėjo nuotaikingas teatralizuotas koncertas, kitą koncertavo jaunieji Lietuvos talentai Jonas Vozbutas (akordeonas) ir Agnė Gečaitė (smuikas), trečią – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė, dviejų Auksinių scenos kryžių savininkė Joana Gedmintaitė. O štai baigiamasis festivalio koncertas sulaukė bene didžiausio dėmesio – su programa „Solo“ į Gelgaudiškį atvyko pasaulyje garsus akordeonistas Martynas Levickis. Kaip pats atlikėjas sakė ruošdamasis šiam pasirodymui, „manau, kad pasimatymas su publika Gelgaudiškyje bus ypatingas“. Taip ir įvyko – po Gelgaudiškio bažnyčios skliautais skambėjo dieviška muzika.

Šilčiausi linkėjimai publikai

Vienas iš profesionalios muzikos tikslų – skleisti gerą emociją, pakylėti žmogaus dvasią. „Gera matyti po koncerto besišypsančius žmones, bet ne mažiau smagu bendrauti su muzikos profesionalais ir matyti jų atsidavimą scenai, – pastebi D. Šležienė. – Tad labai svarbu kaip bus pasitinkamas ir išlydimas kiekvienas muzikantas, solistas, kokios sąlygos jam bus sudarytos“. Apie festivalio organizatorių darbą paklausinėjome keleto festivalio atlikėjų.

Dirigentas, dainininkas, prof. Dainius Puišys sako apie Gelgaudiškio kultūros centrą ir jame dirbančius veiklius žmones žinojęs senokai, jam dvare anksčiau yra tekę koncertuoti su šviesios atminties V. Noreika. „Tai ypatinga aura, didžiule trauka ir puikiai infrastruktūros požiūriu sutvarkyta kultūrinė erdvė. Festivalis jau pakankamai žinomas ir turintis savo veidą, pasižymintis atlikėjų ir žanrų bei programų įvairove, tenkinančia įvairaus skonio publiką. Pastaroji kultūringa, išprususi, betarpiška ir geranoriška, gerbianti ir mylinti atlikėjus“, – sakė profesorius.

Choro „Polifonija“ atstovų įspūdžiai taip pat geri. „Džiaugiamės, kad tenka lankytis ten, kur juntama šilta darbo aplinka t.y. jautėme, kad tenykštis kolektyvas visa širdimi ir išmone puoselėja Gelgaudiškio dvaro kultūrą, vysto turizmą ir kūrybiškais sprendimais pritraukia vis daugiau lankytojų ir atlikėjų“.

Pianistas Darius Mažintas tikino, kad Gelgaudiškio dvare vykęs fortepijono vakaras buvo vienas geriausiai organizuotų koncertų jo solinėje karjeroje.

Apie Gelgaudiškio dvare rengiamą vasaros koncertų festivalį M. Levickio vadybininkas Vadimas Vystavkinas sužinojo prieš porą metų. „Pastebėjau informaciją facebooke  ir pagalvojau: renginys vyksta ne pirmus metus, o tai reiškia, kad lankytojų tarpe bus pradėjus formuotis tradicija, festivalio meninis identitetas ir pamaniau, jog apjungus du kriterijus – festivalio įdirbį bei atlikėjo žinomumą – gali išeiti gražus rezultatas“. Po baigiamojo koncerto tiek atlikėjo, tiek vadybininko įspūdžiai patys geriausi – pasak jų, publika nepaprastai šilta, išsilavinusi bei atvira širdimi, o organizatorių darbas sklandus, ramus ir mažiausiai asocijuojasi su žodžiu „darbas“…

Pasak trijų pastarojo festivalio koncertų moderatorės Irenos Žilinskienės, Gelgaudiškyje, „nuostabiame Lietuvos kampelyje ant Nemuno kranto gyvena žmonės, mylintys meną, muziką, gerbiantys atlikėją, palydintys kiekvieną pasirodymą audringais plojimais. Ten mūsų visuomet laukia išprususi, išauklėta publika!“

Projektą „Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare 2021“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba prie Lietuvos kultūros ministerijos ir Šakių r. savivaldybė.

Galerijoje – Gelgaudiškio kultūros centro nuotraukos

Gelgaudiškio kultūros centro inf.

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE