Poetinė aktoriaus Algirdo Latėno kelionė po Lietuvą

Aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas sveikina Marijampolę tapus Lietuvos kultūros sostine ir kovo 11-osios, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos, išvakarėse kviečia į kūrybos vakarą „Svietiškos giesmės Lietuvai. Antanas Strazdas. Paulius Širvys“.

 „Jaučiu, kad žmonės išsiilgę žodžio. Internetas, televizija, ta vaizdo pirmenybė šiuolaikiniame pasaulyje jau ima veikti žmogų priešingai. Nepriklausau tai mokyklai, kur tekstas yra tiesiog perskaitomas ir išmokstamas mintinai, man norisi per tekstą – šiuo atveju per Strazdelio, P.Širvio kūrybą – dar ir režisūriškai perteikti šiems laikams, šiems žmonėms tai, ką noriu pasakyti, noriu šia poezijos kalba kalbėti su visais – ir jaunais, ir vyresnio amžiaus žmonėmis.“ (A. Latėnas)

Naujai parengtoje poezijos programoje susilieja dviejų lyrikų kūryba – šmaikščios, aukštaičių tarme skaitomos Strazdelio eilės ir vieno talentingiausių pokario rašytojų P. Širvio eilėraščiai. Lietuvių literatūros klasikiniu palikimu tapusi šių dainių kūryba šiandien yra tarsi atsvara kasdienybę užliejusiai paviršutiniškai kultūrai.

Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį įprasminantis renginys „Svietiškos giesmės Lietuvai. Antanas Strazdas. Paulius Širvys“ įvyks kovo 9 d. 18 val. Marijampolės dramos teatre.

Algirdas Latėnas gimė 1953 m. Dusetose (Zarasų raj.). 1975 m. baigė aktorinio meistriškumo studijas tuometinėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (kurso vadovė – Dalia Tamulevičiūtė). Nuo 1975 m. – Lietuvos valstybinio jaunimo teatro aktorius, nuo 1997 m. iki 2016 m. – šio teatro vadovas. Nuo 1987 m. (su pertraukomis) dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 1991 m. įkūrė teatrą „Šiaurės Atėnai“ (veikė iki 1993 m.). Sukūrė per 50 vaidmenų teatro spektakliuose ir kino filmuose. 2003 metais apdovanotas LDK Gedimino ordino Karininko kryžiumi.

Antanas Strazdas (1760–1833), savo poetika atradęs subtilią ribą tarp sena ir nauja, tapo liaudies poeto pavyzdžiu. Keliaudamas per gyvenimą su liaudies daina, jis kartu brandino ir savąją dainą. Kaip vaizdingai rašė poeto kūrybą tyrinėjęs J. Girdzijauskas, „Strazdo eilėraštis – tarsi įskiepyta laukinė obelis. Kaip iš tokios obels išauga sukultūrintas vaismedis, taip iš liaudies dainos, įskiepytos nauja poetine idėja, sukuriamas originalus eilėraštis. Taigi Strazdas – talentingas sodininkas.“

Paulius Širvys (1920–1979) – bene talentingiausias pokario lietuvių rašytojas. Sunku būtų rasti abejingų jo kūrybai – melodingiems, ritmiškiems, išgrynintos minties eilėraščiams, kurių dauguma virto dainomis. Kaip savo metu A. Strazdas, taip ir P. Širvys, atsigręždamas į poetinį praeities lobyną, permąstydamas, išjausdamas jį savo siela, grąžino jam savitumą ir gylį, pakerėdamas naujoviškumu.

   
Bilietai platinami tik Marijampolės dramos teatro kasoje.

Spektaklio organizatorius – VšĮ „Artlagamine“, rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija, VšĮ „Versli mama“, MB „Perkamonline.com“.

 

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.