Valdančiųjų „buldozeris“ šluoja kultūrą

Ar reikalingi pokyčiai kultūros, švietimo  ir sporto įstaigose? Manau, kad taip, ir tam, tikiuosi, pritartų dauguma marijampoliečių. Marijampolės savivaldybės tarybos valdančioji dauguma, sudaryta iš Lietuvos socialdemokratų partijos ir Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir turinti 19 narių savivaldybės taryboje, demonstruoja visišką nesiskaitymą su kultūros, švietimo ir sporto bendruomenėmis, neatsižvelgia į opozicijos siūlymus optimizuojant kultūros, švietimo ir sporto įstaigas ir skubotai priima sprendimus, kurie lems žmonių likimus, neigiamai paveiks  kultūros, švietimo ir sporto bendruomenes, visus marijampoliečius.

2019 m. rugsėjo 30 d. savivaldybės tarybos posėdyje buvo pristatyta VŠĮ mokslinių ir projektų centro parengta Marijampolės savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto paslaugų tinklo plėtojimo galimybių studija. Tarybos nariai uždavė klausimus ir pastebėjo, kad galimybių studijoje pateikiami netikslūs faktai. Savivaldybės  meras greitai sureagavo ir bandydamas valdyti situaciją  jau 2019 m. spalio 4 d. straipsnyje „Miesto laikraštyje“ akcentavo, „kad tai tik mokslininkų siūlymai ir kol kas sprendimai nėra priimti, todėl nereikėtų pasiduoti nepagrįstiems gąsdinimams ir baimėms“. Tikėjomės, kad remiantis pateikta galimybių studija spalio mėnesio tarybos posėdyje  bus sudarytos darbo grupės, kurios atliks išsamią švietimo, kultūros ir sporto įstaigų analizę, numatys tikslus ir  parengs švietimo, kultūros ir sporto įstaigų reorganizavimo strategijas. Tačiau meras ir jo komanda  nelaukdami kibo į darbą. Praėjo nepilni du mėnesiai ir kai kurių įstaigų bendruomenės optimizavimo „vajų“  spėjo  pajusti savo kailiu. Spalio mėnesį buvo  pradėta nuo mažiausiųjų, t.  y. nuo Lietuvos Prezidento Kazio Griniaus muziejaus prijungimo prie Marijampolės kraštotyros muziejaus, Jaunimo mokyklos prijungimo prie Suaugusiųjų  mokymo centro.

Lapkritį atėjo  metas kitoms įstaigoms. Susirūpino teatro darbuotojai, treneriai, mokytojai, mokinių tėvai ir kreipėsi pagalbos į savivaldybės vadovus, Seimo narį, TS-LKD frakcijos bei kitus savivaldybės tarybos narius. Peticijas pasirašė visi 39 „Sūduvos“ sporto centro darbuotojai, pradinės mokyklos „Smalsutis“ 129 tėvai, o dramos teatro darbuotojų parengtą  peticiją – net 3500 žmonių. Valdantieji nepaisė ir tęsė buldozerinį „griovimą“. 2019 m. lapkričio 25 d. valdančioji koalicija posėdyje priėmė sprendimus, kuriais Marijampolės Padovinio pagrindinė mokykla reorganizuojama  prijungimo būdu prie Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos ir Marijampolės „Smalsučio“ pradinė  mokykla nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. nekomplektuos priešmokyklinio ugdymo grupės, o nuo 2022 m. rugpjūčio 31 d. ši mokykla baigs veiklą, ir viena trečia bei dvi ketvirtos klasės bus perkeliamos į „Ryto“ pagrindinę  mokyklą. Tenka tik apgailestauti, kad meras ir jo komanda net nebandė susitikti su ,,Smalsučio‘‘ pradinės mokyklos mokinių tėvais ir paaiškinti apie būsimus pokyčius. Neatsakytų klausimų daug. Priimtas sprendimas reorganizuoti Marijampolės sporto mokyklą, Marijampolės žaidimų sporto mokyklą, Marijampolės sporto centrą „Sūduva“ ir Marijampolės sveikatingumo centrą „Sveikatos banga“ sujungimo būdu į Marijampolės sporto centrą.

Visų šių reorganizavimų prijungimo, sujungimo būdais įstaigų naikinimas, atsiprašau, optimizavimas baigėsi spektakliu, manau, jaunojo režisieriaus tragedija „Dėl sutikimo reorganizuoti Marijampolės dramos teatrą prijungimo būdu prie Marijampolės kultūros centro“. Nematydami prasmės toliau konstruktyviai dirbti ir protestuodami prieš visišką valdančiųjų nesiskaitymą su visuomenės ir opozicijos nuomone TS- LKD frakcijos nariai paliko posėdžių salę. Mat valdančioji dauguma geriau žino, ar dramos teatras reikalingas Marijampolei ir kokių meno renginių reikia marijampoliečiams. Tik keista, kad socialdemokratų kandidato į merus rinkiminiame  buklete „Už reikalingus pokyčius“ buvo parašyta, kad Marijampolės dramos teatrui bus sudarytos galimybės tapti profesionalaus scenos meno įstaiga, o Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sajungos atstovai žadėjo Marijampolės dramos teatro profesionalaus scenos meno įstaigos statuso atkūrimą. Pažadai sau – darbai sau. Rinkėjai eilinį kartą liko apgauti. Dramos teatras neteko juridinio asmens statuso ir prarado galimybę siekti tapti profesionalia scenos meno įstaiga.

Galima prijungti ir sunaikinti įstaigą, tačiau, vargu, ar pavyks pakeisti laisvų, kuriančių ir realiai gyvenimą matančių  meno žmonių dvasią, mąstymą, orią laikyseną…

 

Valdas Pileckas, Marijampolės savivaldybės tarybos TS-LKD frakcijos narys

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE