Ypatingoje kultūros paveldo vietovėje klajos „dūšelės“

Lietuvoje kasmet vis labiau augant susidomėjimui savo šalies kultūros paveldu, aplink mus vis dar galima rasti daugybę dažnam nepažintų praeities kultūrų pėdsakų. Turbūt vienas iš tokių – pilkapynai, senosios baltų genčių laidojimo vietos. Spalio 10 d., šeštadienį, vyksiantis renginys „2 RATU: DŪŠELĖS“ pakvies į vieną iš tokių vietovių – prie Vilniaus esantį Karmazinų pilkapyną.

Neries regioniniame parke vyksiančiame išskirtiniame renginyje susipins skirtingos meninės veiklos. Jomis bus pasakojama vietovės istorija, supažindinama su senovės lietuvių laidojimo papročiais bei senaisiais pomirtinio gyvenimo tikėjimais.

Vedliais šioje kelionėje taps Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“. 18.30 val. renginyje įvyks jų naujos muzikinės – mitologinės dramos „Dūšelės“ premjera. Kaip teigia grupės “Skylė” vedlys Rokas Radzevičius, tai – “mistiškas poetinis kūrinys apie pomirtinę sielų kelionę tarp šiapus ir anapus”. “Dūšelių” programa buvo sukurta remiantis senoviniais apeiginiais mirusiojo palydėjimo tekstais, mitologija ir archeologiniais tyrimais apie pilkapių pylimo tradiciją.

Renginyje atgims ir ugnies, šviesos motyvas, itin reikšmingas senojoje baltų genčių laidosenoje. 20 val. šią kultūros paveldo vietovę nušvies 35 objektų šviesos instaliacija „Gyvata“, sukurta šviesos menininko Lino Kutavičiaus. Prasidėjusi nuo Karmazinų pilkapyno vartų ir pasibaigusi Neries upės tėkmėje, šviesos instaliacija ne tik nuteiks medidatyviam paveldosauginės erdvės apmąstymui, bet ir netiesiogiai komentuos Neries upės ir Rytų Lietuvos pilkapynų sąsają.

Instaliacija „Gyvata“ dalyvius atves į specifinę šešėlių ir upės almėjimo suformuotą erdvę. Joje aktorius ir skaitovas Petras Venslovas skaitys rinktines Justino Marcinkevičiaus (1930-2011) eiles. Poetinė kelionė į mirties ir gyvenimo sankirtą leis pajusti šios vietos ypatingumą bei permąstyti asmens, tautos ir kultūros tęstinumą ir kaitą.

Renginys „2RATU – DŪŠELĖS“ skirtas metų rato lėtam užvėrimui ir beprasidedančio ypatingo – vėlių – laiko įprasminimui. Pusiau juokais, pusiau rimtai organizatoriai tikina, kad nežinantiems „pilkapio“ žodžio reikšmės ar jį painiojantiems su piliakalniu – dalyvauti renginyje „2RATU: DŪŠELĖS“ tiesiog būtina! Juk šio renginio tikslas – supažindinti su Rytų Lietuvos pilkapių kultūra ir padėti „pajusti“ šios kultūros paveldo vietos dvasią.

„Savimi išgyventi kultūros dinamiškumą bei cikliškumą ir pabandyti bent trumpam ištrinti mentalinę ribą tarp „dabarties“ ir „paveldo“, „mūsų“ ir jų, „protėvių“, – tokia šio renginio siekiamybė“ – teigia organizatoriai.

Visos renginio veiklos – nemokamos! Įėjimas turintiems ar įsigijusiems Saugomos teritorijos lankytojo bilietą, kainuojantį vos 1€.

nušvis nežinoma kultūros paveldo vietovė

Jums gali patikti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video:

TAIP PAT SKAITYKITE