Apsilankykite parodoje

Apie tai, kad neseniai įkurtos asociacijos „Marijampolės sporto veteranai“ viceprezidentas, nusipelnęs Lietuvos treneris Gintautas Žibūda, NBA žaidėjo Dariaus Songailos, dukart Europos jaunimo vicečempiono Mariaus Valukonio, “Žalgirio”, “Ryto” krepšinio komandų žaidėjo Luko Ulecko, Ispanijos čempionate rungtyniaujančio Arnoldo Kulboko, įvairiose LKL komandose žaidusių A. Birgelio,  A.Čižiko, V. Nedzinsko bei kitų talentingų krepšininkų mokytojas, ruošiasi surengti istorinių fotografijų parodą skirtą  Marijampolės sportinio judėjimo šimtmečiui paminėti, kurį, beje,  švenčiame šiais metais,  jau buvo rašyta mūsų portalo puslapiuose.

Liepos 16 dieną šis jo sumanymas sėkmingai įgyvendintas. Marijampolės kultūros centre, dalyvaujant maždaug pusšimčiui sporto veteranų bei prijaučiančių sportui marijampoliečių, taip pat politikams ir valdžios atstovams ši paroda atidaryta. Ji veiks gan ilgai, iki rugpjūčio 19 dienos, tad visi besidomintys Sūduvos sostinės istorija ir ypač sporto istorija, gali joje apsilankyti.

Detaliau parodos neaprašinėsiu, nes tai būtinai reikia pamatyti, o visi apsilankiusieji parodoje gali gauti visą juos dominančią informaciją iš eksponatų.  Nuotraukos įdomios ne vien sporto prasme, bet ir istorine, apimančios 1921-1951 metus, tai yra ikikarinės Lietuvos Respublikos, tuo pačiu ir tų laikų Marijampolės gyvenimo laikotarpį bei pirmuosius pokarinius, bet jau tarybinius metus.

Asociacijos „Marijampolės sporto veteranai“ prezidentas Darius Kemeraitis, sveikindamas parodos autorių ir susirinkusius atkreipė dėmesį į tai, jog paroda pirmiausia svarbi edukaciniu aspektu mūsų jaunuomenei, taip pat tai didelės pagarbos išraiška žmonėms, kurių šalia jau nebeturime, bet jie savo laiku padarė labai daug, kad sportinis judėjimas Marijampolėje ir ne tik būtų tinkamo lygmens.  „Ir visiškai nesvarbu kokios sportininkų politinės pažiūros ar įsitikinimai, mums yra svarbūs visi žmonės daug dirbantys miesto bei krašto labui“ – sakė D. Kemeraitis.

„Sūduvos gido“ kalbintas Gintautas Žibūda pirmiausia padėkojo už pagalbą rengiant eksponatus parodai leidyklos „Piko valanda“ savininkui Arūnui Reinikiui ir Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos darbuotojai Loretai Skinkienei, Marijampolės kultūros centro administracijai, savivaldybės valdžiai ir asmeniškai Dariui Kemeraičiui bei Alvydui Kirkliauskui už visokeriopą paramą.

Eksponuojamų nuotraukų originalus G. Žibūda įvairiais keliais ir būdais, taip pat iš įvairių šaltinių rinko net nuo 1988 metų. Postūmiu giliau domėtis Marijampolės sportinio gyvenimo istorija, pasak Gintauto, tapo dalyvavimas delegato nuo Marijampolės statuse, dar Sąjūdžio pradžioje, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto atkuriamajame suvažiavime, kur susipažinta su Amerikos lietuviu, kilusiu iš Marijampolės apskrities Sasnavos miestelio, 1926 metų Rygiškių Jono gimnazijos abiturientu, 1928 metų Amsterdamo olimpinių žaidynių dalyviu, lengvaatlečiu Viktoru Ražaičiu.

Kitas momentas paskatinęs nuodugniau domėtis šio krašto sportine praeitimi buvo ilgamečio Kapsuko sporto mokyklos trenerio Sigito Naujoko prieš daugelį metų parodyta nuotrauka, kurioje 1937-38 metų Europos čempionai, Lietuvos krepšininkai nusifotografavę kartu su  Rygiškių Jono gimnazijos krepšinio komanda, viešnagės Marijampolėje metu, pasibaigus parodomosioms krepšinio rungtynėms su Amerikos lietuvių komanda.

Dar vienas žingsnis paskatinęs parodos autorių rinkti istorinę medžiagą apie Marijampolės krašto sportinį gyvenimą buvo praeityje žinomo sportinėje bendruomenėje žmogaus Vlado Neverausko pasakojimai apie iki 1935 metų gyvavusią Marijampolės sporto sąjungą. Beje, pasak G.Žibūdos, planuojama artimiausiais metais asociaciją „Marijampolės sporto veteranai“ pervardinti į „Marijampolės sporto sąjungą“, taip tarsi pratęsiant ikikarinės organizacijos gyvavimą.

Parodos „kaltininkus“ susirinkusiems marijampoliečiams pristatė pedagogė ir kultūros darbuotojų bendruomenės atstovė, Nijolė Vasylienė. Taip pat parodos atidarymo metu su susirinkusiais savo prisiminimais dalinosi visas būrys parodoje eksponuojamų nuotraukų herojų artimųjų, giminių, pažįstamų.

Parodos organizatoriai
Parodos organizatoriai
Gintautas Žibūda ir Roma Tamulynienė
Gintautas Žibūda ir Roma Tamulynienė
Nijolė Vasylienė
Gintautas Žibūda ir Nijolė Vasylienė
Gintautas Žibūda ir Nijolė Vasylienė
Darius Kemeraitis
Darius Kemeraitis
Artūras Visockis
Artūras Visockis
Alvydas Kirkliauskas
Alvydas Kirkliauskas

istorinių fotografijų parodąistorinių fotografijų parodąistorinių fotografijų parodąistorinių fotografijų parodąistorinių fotografijų parodąistorinių fotografijų parodąistorinių fotografijų parodąistorinių fotografijų parodą

Paroda puiki vieta susitikti…

Vytautas Karsokas

Autoriaus nuotraukose dalis parodos eksponatų ir parodos atidarymo dalyviai.

Sūduvos gidas logotipas

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE