Dantų priežiūra sergant astma

Astma – kontroliuojama liga, jei tvarkingai vartojame gydytojo paskirtus vaistus. Pagrindiniai vaistai, vartojami gydant bronchinę astmą – inhaliaciniai kortikosteroidai, kurie slopina uždegimą ir užkerta kelią dusulio priepuoliams. Deja, jie turi ir nepageidaujamą poveikį – gali sukelti dantų ir gleivinių ligas, seilių pokyčius,  dantenų ir burnos sausumą, perštėjimą, balso kimimą.

Priklausomai nuo inhaliatoriaus, į kurį dedamas vaistas, tipo, daugiau ar mažiau kortikosteroido patenka į plaučius, likusi dalis nusėda burnos gleivinėje, ryklėje, ant balso klosčių. Nepageidaujamas didelių dozių kortikosteroidų imunosupresinis ir priešuždegiminis poveikis turi svarbų vaidmenį atsirandant kandidozei. Pseudomembraninė kandidozė gali būti pastebima tų pacientų burnos gleivinėje, kurie inhaliuojamuosius vaistus vartoja ilgą laiką, reguliariai, didelėmis dozėmis  ir profilaktiškai neskalauja burnos. Vaistų sudėtyje gali būti gliukozės, kuri skatina greitesnę kandidozės eigą. Todėl kiekvienas astma sergantis pacientas turi laikytis dantų priežiūros rekomendacijų (stebėti savo burnos sveikatos būklę, savarankiškai rūpintis savo burnos higiena, reguliariai lankytis pas odontologą) ir žinoti, kad po kiekvienos inhaliacijos, ypač miltelinių inhaliatorių, turi gerai išskalauti burnos ertmę (taip pat ir dantų protezus, jeigu juos turi) nestipriu sodos tirpalu.

Daugiau informacijos apie tai rasite Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistų parengtame lankstuke „Dantų priežiūra sergant astma“, kuris publikuojamas „Atmintinės, lankstukai plakatai − Sveikatos sauga ir stiprinimas, bendrieji sveikos gyvensenos ir ligų prevencijos klausimai“ skiltyje.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas