EP narys A. Kubilius ragina atlikti tarptautinį tyrimą dėl Baltarusijos

Europos Parlamento (EP) „Euronest“ parlamentinės asamblėjos pirmininkai Andrius Kubilius ir Ivanas Krulko ragina atlikti tarptautinį tyrimą dėl Lukašenkos režimo teisėsaugos institucijų Baltarusijoje įvykdytų nusikaltimų prieš taikius protestuotojus, reikalaujančius skaidrių, laisvų ir sąžiningų prezidento rinkimų, ir neatidėliojamo visų politinių kalinių Baltarusijoje išlaisvinimo.

Taip pat ragina Europos Parlamentą sukurti laikinąjį Baltarusijoje įvykdytų nusikaltimų tyrimo parlamentinį komitetą, nedelsiant pradėsiantį atsakingų Baltarusijos valdžios institucijų klausymus, rengsiantį faktų nustatymo misijas Baltarusijoje ir reguliariai teiksiantį ataskaitas su išvadomis Europos Parlamento plenariniuose posėdžiuose.

Parlamentarų kreipimesi Europos Sąjungos Taryba raginama surengti neeilinį posėdį, kuriame būtų aptarti tolimesni žingsniai, kaip apsaugoti Baltarusijos žmonių pasirinkimą prezidente rinkimuose išrinkti S. Cichanouskają, bei pradėtos rengti tikslinės sankcijos, taikytinos A. Lukašenkai ir jo režimui, kurie buvo atsakingi už rinkimų klastojimą ir represijas, nukreiptas prieš nekaltus žmones, protestuojančius prieš tokią neteisybę.

Visos už žmogaus teisių apsaugą atsakingos tarptautinės organizacijos: Jungtinių Tautų žmogaus teisių taryba, ESBO, Tarptautinis baudžiamasis teismas raginami pradėti tyrimus dėl Lukašenkos režimo rinkimų proceso metu iki 2020 m. rugpjūčio 9 d. ir vėliau įvykdytų nusikaltimų prieš žmones Baltarusijoje.

 

EURONEST parlamentinės asamblėjos pirmininkų Andriaus KUBILIAUS ir Ivano KRULKO pareiškimas

Mes, EURONEST parlamentinės asamblėjos pirmininkai, smerkiame A. Lukašenkos režimo neproporcingai didelį smurtą ir nekaltų Baltarusijos žmonių kankinimą, taip pat režimo brutalias pastangas surengti suklastotus prezidento rinkimus, lėmusius 2020 m. rugpjūčio 9 d. įvykusius ir vėlesnius įvykius.

Raginame nepriklausomai ir skaidriai suskaičiuoti balsus ir nedelsiant išlaisvinti visus politinius kalinius. Kaip rodo nepriklausomos balsavusiųjų apklausos ir neteisėtiems A. Lukašenkos nurodymams nepaklususių regioninių rinkimų komisijų skaidrus darbas, Baltarusijos žmonės prezidente pasirinko S. Cichanouskają ir Baltarusijos valdžios institucijos turi tai gerbti.

2020 m. rugpjūčio 9–12 dienomis daugiau nei 6 000 baltarusių buvo sulaikyti, daugiau nei 300 žmonių hospitalizuoti, patvirtinta viena mirtis, o vienas žmogus, dėl panaudoto šaunamojo ginklo patyręs mirtinai pavojingą galvos traumą, yra ištiktas komos ir yra kritinės būklės. Tokius nusikalstamus veiksmus, prieš nekaltus žmones nukreiptus ir visoje Baltarusijoje vykstančius omonininkų pogromus, tebevykstančius iki šiol, sankcionavo A. Lukašenka ir jo režimas.

Raginame atlikti tarptautinį tyrimą dėl Lukašenkos režimo teisėsaugos institucijų Baltarusijoje įvykdytų nusikaltimų prieš taikius protestuotojus, reikalaujančius skaidrių, laisvų ir sąžiningų prezidento rinkimų ir neatidėliojamo visų politinių kalinių Baltarusijoje išlaisvinimo.

Raginame Europos Parlamentą sukurti laikinąjį Baltarusijoje įvykdytų nusikaltimų tyrimo parlamentinį komitetą, nedelsiant pradėsiantį atsakingų Baltarusijos valdžios institucijų klausymus, rengsiantį faktų nustatymo misijas Baltarusijoje ir reguliariai teiksiantį ataskaitas su išvadomis Europos Parlamento plenariniuose posėdžiuose.

Raginame Europos Sąjungos Tarybą surengti neeilinį posėdį, kuriame būtų aptarti tolimesni žingsniai, kaip apsaugoti Baltarusijos žmonių pasirinkimą prezidente rinkimuose išrinkti S. Cichanouskają, bei pradėtos rengti tikslinės sankcijos, taikytinos A. Lukašenkai ir jo režimui, kurie buvo atsakingi už rinkimų klastojimą ir represijas, nukreiptas prieš nekaltus žmones, protestuojančius prieš tokią neteisybę.

Raginame visas už žmogaus teisių apsaugą atsakingas tarptautines organizacijas, tokias kaip Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybą, ESBO, Tarptautinį baudžiamąjį teismą, pradėti tyrimus dėl šių Lukašenkos režimo rinkimų proceso metu iki 2020 m. rugpjūčio 9 d. ir vėliau įvykdytų nusikaltimų prieš žmones Baltarusijoje.

 

ELP logotipas

Europos Parlamento narių A. Kubiliaus, R. Juknevičienės ir L. Mažylio biuras

Užsakymo Nr.: SG-20-37

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE