Kad derliaus nuėmimo darbai būtų saugūs

Pernai Marijampolės, Kalvarijos ir Kazlų Rūdos savivaldybių teritorijose ugniagesiams gelbėtojams teko 9 kartus gesinti užsidegusias ražienas. Nuostolių patyrė tiek ūkininkai, tiek žemės ūkio bendrovės.

Daugelio tokių gaisrų buvo galima išvengti, jeigu prieš išvykstant į laukus kombainai bei kita žemės ūkio technika būtų tinkamai paruošta. Kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, pasenusios arba pažeistos elektros įrangos bei neapsaugotų besisukančių kombaino mechanizmų. Išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai gali tapti gaisro priežastimi. Dirbant varikliui, kombaino kolektoriuje, išmetimo vamzdyje kaupiasi nuodegos. Jeigu variklio karteryje yra per daug tepalo arba cilindrų žiedai susidėvėję, tepalas gali patekti į degimo kamerą. Dėl to padidėja atidirbusių dujų išmetimo intensyvumas. Priklausomai nuo variklio tipo šių dujų temperatūra išmetimo vamzdyje siekia 500–700 laipsnių, todėl įkaitę nuodegų gabalėliai, iš išmetimo vamzdžio patekę ant šiaudų, gali sukelti gaisrą.

Kai nesandari kuro tiekimo ir variklio tepimo sistema, gali nutekėti kuras ir tepalai. Prie šių nuotekų labai limpa dulkės, smulkios šiaudų dalelės, kurios susikaupusios ant įkaitusių variklio mazgų gali užsidegti. Be to, kuro tiekimo vamzdeliai, pagaminti iš degių medžiagų, besiliesdami su įkaitusiomis variklio detalėmis lydosi ir užsiliepsnoja, o iš jų bėgantis kuras padeda ugniai greitai išplisti. Dėl blogai sureguliuotų ir dideliais greičiais besisukančių kombaino mechanizmų susidaro sausa trintis, šie mechanizmai įkaista ir gali uždegti ant jų apsivyniojusius šiaudus.

Kombaine privalo būti 2 gesintuvai bei nedegus audeklas. Už šių priešgaisrinės saugos reikalavimų nevykdymą piliečiams gresia baudą nuo 10 iki 70 euro ir pareigūnams ( darbdaviams) – nuo 30 iki 600 euro. Pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį galima būtų nuslopinti žemėmis.

Primename, kad ražienų, taip pat nenupjautų ir nesugrėbtų žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas – užtraukia baudą piliečiams nuo 50 iki 300 euro ir pareigūnams – nuo 120 iki 350 euro.

Kad nekiltų gaisrai būtina išlaikyti saugų atstumą sandėliuojant pašarus ir šiaudų kūgius lauke. Atstumas nuo lauke laikomų pašarų ar šiaudų kūgio iki elektros teikimo oro linijos turi būti ne mažesnis kaip 15 m., iki kelių – 20 m., iki pastatų – 15 m.

Linkime ūkininkams gausaus derliaus bei saugios javapjūtės

Marijampolės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inf.

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE