Kad pasiruoštumėte ateičiai, reikia pakeisti praeitį

Anot mokslų daktaro, Hal McDonald , galvoti apie tai, kas galėjo būti praeityje, gali jums padėti pasiruošti tam, kas jūsų laukia ateityje.

Nors pasak fizikos dėsnių mūsų kūnai negali keliauti laiku, visada yra galimybė kada tik norite keliauti į savo asmeninę praeitį ar ateitį. Tai vadinama keliavimu laiku mintimis.Taip mes galime prisiminti svarbius įvykius iš savo praeities ir įsivaizduoti hipotetinius įvykius, kurie mūsų laukia ateityje.

Mes taip pat turime galimybę nuvykti atgal į savo praeitį ir prisiliesti prie erdvės ir laiko kontinuumo, įsivaizduodami autobiografinius įvykius, ne taip kaip jie iš tikrųjų atsitiko, bet taip kaip jie galėjo atsitikti.  Tokie mūsų, autobiografinės praeities, hipotetiniai pakeitimai,  yra vadinami “epizodiška priešingybe” ir neseniai atlikti tyrimai rodo, kad jie gali mums padėti pakeisti savo ateitį.

Šio tyrimo tikslas buvo sistemiškai palyginti savo susikurtas epizodiškas priešingybes su savo susikurtais epizodiškais prisiminimais ir epizodiškomis ateities prognozėmis (,,epizodiškais” čia vadinama, atmintis ir įvykių projektavimas , arba ,,epizodai,”, o ne ,,semantinė” atmintis, kuri yra žinios apie išmoktus faktus).

Tyrimo dalyvių buvo paprašyta aprašyti prisiminimą apie svarbų įvykį jų gyvenime, svarbų įvykį ,,kuris, galėjo įvykti, bet  neįvyko” jų gyvenime , ir ,,svarbų įsivaizduotą ateities įvykį, kuris gali įvykti” jų gyvenime. Įrašius šiuos tikrus ir įsivaizduotus įvykius, dalyviai buvo paprašyti atsakyti į klausimus apie savo fenomenologines (sąmoningumo) savybes bei turinį, ir kaip stipriai laikinas atitolimas nuo dabarties juos paveikė.

Daugelis išvadų parodė tai, ko ir buvo galima tikėtis iš tikro ir hipotetinio minčių konstrukcijų palyginimo, pavyzdžiui, tikri epizodiški prisiminimai ,,buvo prisimenami lengviau, su daugiau juntamųjų detalių” , nei epizodiškos priešingybės arba epizodiški ateities planai. Tačiau, kai trijų tipų atvejai buvo įvertinti pagal ,,gyvenimo istorijos, ir tapatybės centrą” , pastebėtas įdomus dalykas apie laiko atstumą, iš kurio buvo matomi įvykiai.

Kiekvienas tyrimo dalyvis, atliko “Įvykių skalės centrą” (skalė, kuri parodo kiek tam tikras įvykis yra svarbus žmogaus tapatybei ir gyvenimo istorijai), kuriame jie įvertino tikrus ir įsivaizduojamus gyvenimo įvykius, susijusius su tokiais pareiškimais kaip, ,,Jaučiu, kad šis įvykis tapo pagrindine mano gyvenimo istorijos dalimi,” ir ,,Šis įvykis visam laikui pakeitė mano gyvenimą.”

Visi trys tipai, stebėti mėnesį ar mažiau nuo tyrimo pradžios, iš tolo, buvo vienodai svarbūs tapatybei ir gyvenimo istorijai. Tačiau, kai šis terminas buvo pratęstas, pasirodė, kad epizodiškos priešingybės ir epizodiškos ateities prognozės buvo įvertintos, kaip tampančios vis svarbesnėmis gyvenimo istorijai ir tapatybei, o epizodinių prisiminimų vertinimas sumažėjo. Hipotetinius įvykių tipus stebint kelis metus, o ne savaites (1 metus ir 5+), pastebėta, kad jie yra svarbesni gyvenimo istorijai ir tapatybei, nei tikri prisiminimai apie praeities įvykius.

Ši dviejų įvykių tipų tendencija, didėjant laiko atstumui ,tampa vis reikšmingesnė gyvenimo istorijai ir tapatybei ir sutampa su “laikina interpretavimo teorija”, pagal kurią, kuo seniau įvykiai nutiko, tuo abstrakčiau jie pasakojami. Tokia perdėta abstrakcija padaro, laikinai nutolusius įvykius, lengviau kontroliuojamus, schema pagrįstoms interpretacijoms (pvz., susijusiomis su gyvenimo istorija ir tapatybe). Faktas, kad dvi hipotetines konstrukcijas tyrimo dalyviai įvertino kaip svarbesnes gyvenimo istorijai, nei tikrus epizodiškus prisiminimus, rodo, kad “priešingas mąstymas apie praeitį gali vykdyti svarbesnę parengiamąją funkciją jūsų elgesiui ateityje, negu praeities prisiminimai.” Kitaip tariant, grįžti mintimis laiku ir hipotetiškai ištaisyti savo padarytas klaidas praeityje, gali mums padėti nedaryti jų dabar ir pasiekti tai ko norime ateityje.

Nors teiginys kad, “tie, kurie negali prisiminti praeities yra pasmerkti ją kartoti”, gali būti tiek teisingas, tiek klaidingas, prisiminti praeitį tokią, kokia ji buvo, gali būti ne taip naudinga, kaip prisiminti ją tokią kokia galėjo būti. Įsivaizdavimas, kad jūsų gyvenimas iki šio lako galėjo būti kitoks, jei būtumėt ėmęsi vienokių, o ne kitokių veiksmų, tam tikru momentu prieš daugelį metų,  gali būti daug veiksmingesnis ateities planavimo būdas, negu paprasčiausia prisiminti savo klaidas ir gailėtis jų visą likusį gyvenimą.

Autorius: Hal McDonald (Iš anglų kalbos vertė Justė Valadkaitė, Sūduvos gidas)

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

X